Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Pitanja sa oznakom: anksioznost

  1. Anksiozno depresivno stanje - savet
    Pitanje broj: #160612

    Poštovani,

    Pre 5 godina sam imao anksiozno-depresivnu epizodu i trebalo mi je 11 meseci da se uz ksalol stabilizujem. Od tada nisam imao tegoba niti sam koristio bilo kakve lekove. Međutim, od Nove godine su mi se pojavili iznenadni noćni napadi panike (2 puta sam se budio usred noći) i skoro svakog dana često osećam paniku, kakvu sam imao tokom pomenute epizode. Doduše, prethodna godina mi je bila veoma turbulentna: smrt i bolest u porodici, problemi sa ljudima na poslu, položio sam vozački ispit, česta putovanja i duži boravci van zemlje (mada su mi prijali), povrh svega jedna turneja po zemlji, koju sam iskreno jedva čekao da se završi. Međutim, za razliku od pre 5 godina, sada nemam "crne" misli, već samo te telesne manifestacije. Plašim se da opet ne upadnem u to staro stanje. Šta to može da bude sa mnom, šta biste mi preporučili da preduzmem? Ili me je jednostavno "sastavila" prethodna godina? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 22. 01. 2019.
    • Poštovani,

      Obzirom da ste naveli u kratkim crtama šta se dešavalo, čini mi se da je problematika za psihoterapijski rad. Odnosno da su to teme koje treba podrobno i dobro izanalizirati, osvestiti i naći im adekvatno mesto u glavi. U suprotnom može da se desi da neuroza bude "rešenje" odnosno način na koji se na jedan rudimentalan i primitivan način nosimo sa problemima koje imamo. 

      Zato vam predlažem da potražite psihoterapeuta i da počnete da radite kako na samim simptomima tako i na samom uzroku neuroze.


  1. Kongitivno bihevioralna terapija
    Pitanje broj: #160639

    Poštovani, lekar sam po struci, ali mi to nije pomoglo da do sada pronađem za sina odgovarajućeg terapeuta. On je 1989. godište i unazad 10 godina uma problema sa anksioznošću, OKP, hipohondrijom/somatizacijom. Bio je kod više psihijatara, neko vreme je koristio i medikamentoznu terapiju, ali vid psihoanalitičke psihoterapije nije dao rezultata. Želi da proba sa kognitivno-bihejvioralnom terapijom. Interesuje me preporuka za psihoterapeuta (po mogućnosti muškaraca i psihijatra) u Beogradu i kontakt. Veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 22. 01. 2019.
    • Pozdrav,

      Pogledajte na google-u kbt psihoterapeut ili bihevioralna terapija, mozete naći u Beogradu, a mozete naći i online psihoterapeute. Jako je bitno da nadjete terapeuta koji radi i čija je specijalnost rad sa neurozama i sa okp, jer je problem kompleksan i zahteva puno iskustva u radu, verovatno da zbog toga niste imali napretka u psihoterapiji.

      Uvek možete poslati mejl sa upitom na office@stetoskop.info kako biste dobili opcije stručnjaka iz bilo koje oblasti medicine. 

      S' poštovanjem.

  1. Imam 20 godina i čini mi se da imam blagi esencijalni tremor izazvan anksioznošću, ali nije mnogo primetan, nego jedino mi smeta kad sam na nekoj proslavi, pa se desi da mi zadrhti ruka ili obraz kad se smejem. Nije uvek tako retko, ali smeta mi i želeo bih da prestane, da li smem da pijem lek propranolol i koliko dugo?

    Odgovoreno: 09. 12. 2015.
    • Poštovani,
      Pre nego što počnete da pijete bilo koji lek, potrebno je da se javite svom lekaru - po obavljenom pregledu lekar će vam prepisati terapiju ili uputiti na specijalistički pregled neurologa. Postoje različiti protokoli lečenja tremora i oni se primenjuju individualno, zavisno od tegoba, izraženosti tremora, godina, posla koji obavljate.
      Pozdrav

  1. Šta mislite o autogenom treningu? Da li je to delotvorna dopunska metoda za lečenje depresivnih i anksioznih stanja? Da li u Nišu postoji mesto gde se izvodi kurs autogenog treninga i gde?


    Odgovoreno: 12. 03. 2007.
    • Autogeni trening je priznata i veoma korisna metoda koja se veoma široko može koristiti kod neurotskih smetnji, pa i kod anksioznih i depresivnih stanja. Nemam informaciju o tome da se kod nas održava takav kurs, ali imate mnoštvo priručnika koji vas uvode u AT, koje su vema razumljive i za obrazovanog laika, pa se možete njima pomoći (iako verujem da ste do sada već takve priručnike i nabavili). Ukoliko smatrate da Vam nije dovoljno to što možete da pročitate, možda će Vam koristiti da se javite u neku od medicinskih ustanova za zaštitu mentalnog zdravlja gde ćete sa neuropsihijatrom/psihologom proći kroz osnovne tehnike AT koje ćete, naknadno sami, lakše primenjivati bez dileme da li to radite na pravi način.

  1. Ja već skoro godinu dana imam anksioznost to jest, napad panike, strah od ljudi, ali ne i zatvorenog prostora. Nisu u pitanju samo nepoznati ljudi, nego čak i porodica sa kojom živim. Za sve to vreme pijem lek ksalol koji mi pomaže, ali opet imam strah da ne postanem zavisna. Htela bih da mi date dobar savet, šta da uradim povodom toga?

    Odgovoreno: 24. 12. 2015.
    • Poštovana,
      Savetujem Vam da pored ksalola koji pijete, počnete dolaziti i na psihoterapiju, jer se panični napadi i strahovi uopšte, mogu lečiti i izlečiti, samo je potrebno pronaći pravi uzrok zbog kojih se javljaju. 
      Pregled možete zakatati ovde.
      Pozdrav

ZAKAZIVANJE 063/687-460