Hašimoto tireoiditis (hronični limfocitni tireoiditis, HLT) je hronično autoimuno oboljenje štitaste žlezde, koje klinički često prolazi nezapaženo.
Pročitajte >>>Diabetes tip 1 se najčešće javlja kod mlađih osoba (ispod 30-te godine života), sa pikom u vreme puberteta. Autoimunim procesom, koji je u osnovi oboljenjaa, B ćelije pankreasa su praktično...
Pročitajte >>>Bulimija (bous-vo, govedo; limos-glad =>"Gladan da bi i vola mogao pojesti") je poremećaj vezan za ishranu koji je, kao i anoreksija nervoza, psihološkog porekla, a može imati strašne telesne posledice....
Pročitajte >>>Kušingov sindrom (Morbus Cushing) predstavlja grupu kliničkih poremećaja izazvanih hroničnim povećanjem vrednosti kortizola ili odgovarajućih kortikosteroida u krvi. Nastaje kao posledica prekomerne hipofizne produkcije adrenokortikotropnog hormona (ACTH), najčešće sekundarno kod...
Pročitajte >>>Bolesnici sa tipom 2 su najčešće gojazni i/ili imaju pozitivnu porodičnu anamnezu za dijabetes. Ovaj oblik dijabetesa se ranije nazivao insulin nezavisnim. U osnovi poremećaja insulinska rezistencija uz relativnu češće...
Pročitajte >>>Šećerna bolest, predstavlja sindrom poremećenog metabolizma sa prisutnom hiperglikemijom usled smanjene sekrecije insulina, smanjenog biološkog dejstva insulina, ili i jednog i drugog. Dijabetes je hronična bolest.
Pročitajte >>>Insulinska rezistencija je poremećaj u metabolizmu koji se karakteriše neadekvatnim odgovorom ćelija na dejstvo insulina.
Pročitajte >>>Dijabetes tipa 2 predstavlja hronično metaboličko stanje koje se karakteriše visokim nivoom šećera u krvi, rezistencijom na insulin i relativnim nedostatkom insulina.
Pročitajte >>>Svetski dan borbe protiv dijabetesa se obeleževa 14. novembra svake godine, u čast rođenja Frederika Bantinga, jednog od naučnika koji je 1922. godine otkrio insulin.
Pročitajte >>>Besplatno online predavanje povodom Svetskog dana borbe protiv dijabetesa organizuje BENU sistem apoteka.
Pročitajte >>>Konačan cilj dobre kontrole dijabetesa je prevencija komplikacija koje se javljaju kao posledica loše regulacije nivoa šećera u krvi.
Pročitajte >>>Smatra se da je 90 dana vremenski okvir potreban da se promenom životnih navika predijabetesne vrednosti šećera prevedu u normalne i spreči progresija u dijabetes.
Pročitajte >>>Ne postoje dokazi da uklanjanje štitaste žlezde (štitne žlezde) utiče na opšte zdravlje i funkcionalnost pacijenta! Važno je da ovo zapamte svi pacijenti.
Pročitajte >>>Simptomi hipoglikemije nestaju nekoliko minuta nakon uzimanja šećera u bilo kom obliku
Pročitajte >>>Otkriće insulina davne 1921. godine i njegova primena se zaista može nazvati otkrićem koje život znači.
Pročitajte >>>