Oko Božića sam 2-3 puta imala temperaturu, slabost, mučninu ipovraćanje. Malo me je bolelo u trbuhu i pritiskalo sa desne strane iznad pupka. Uradila krvnu sliku, koja je bila u redu, ali su mi povišeni AST, ALT i amilaza u urinu. Ponovo sam uradila krvnu sliku, jer mi je poslednja dva tri dana muka i slabo se osećam. Krvna slika je odlična (radila i masnoće u krvi i hormone štitnjače), ali su AST i ALT i dalje visoki. Bolova u trbuhu nemam. Trenutno pijem Klavocin, a korisim još Fevarin i Trazodon za spavanje. Može li neki od tih lekova uticati na jetrine enzime? Ultrazvuk abdomena je rađen pre 3-4 meseca i bio je ok.
Poštovana,
Štucanje je po pravilu bezazlena povremena smetnja, a može ponekad biti i simptom vrlo teškog stanja, kod najtežih bolesnika, npr. komi. Grč dijafragme koji ga izaziva, ponekad je izazvan nadražajem u predelu vrata, stoga bi trebalo uraditi klinički pregled i pronaći uzrok.
Pozdrav
Imam problem sa želucem oko mesec dana. Dve nedelje u okviru tog perioda, imala sam stomačni virus, ali mislim da je to prošlo. Mislim da je u pitanju stres, jer sam nedavno raskinula sa dečkom i nervirala se. Sada slabo imam apetit, ponekad mi je muka, ali ne povraćam. Vadila sam krv i išla kod lekara i krvna slika mi je u redu. Malo sam i smršala, da li je sve ovo od stresa?
Poštovana,
"Stres" je jedna velika kanta za otpatke u koju se trpa i ono što treba i ono što ne treba. Ukoliko su smetnje uporne, jake i dugotrajne, najbolje je otići na pregled gastroenterologa sa svom dosadašnjom medicinskom dokumentacijom.
Pozdrav
Imam 42 godine. Oko Božića sam 2 do 3 puta imala crijevnu ili želudačnu virusnu infekciju sa temperaturom, slabošću, mučninom i povraćanjem. Malo me boljelo u trbuhu i sa desne strane iznad pupka, pa sam napravila krvnu sliku: osnovna krvna slika u redu, sedimentacija 12 (4-24), crp 4,8 (0-5), lipaza 26, amilaza 61 (23-91), amilaza u urinu 507, bilirubin 7, 2 (3-20), alkalna fosfataza 65 (54-119), AST 35 (8-30), ALT 41 (10-36) i GGT 18 (9-35). Dakle povišeni su mi AST, ALT i amilaza u urinu? Mogu li te vrijednosti biti povišene nakon crijevne viroze? Prekjuče sam ponovila krvnu sliku, jer mi je zadnjih par dana muka i osjećam slabost. Krvna slika je odlična (radila i masnoće u krvi, hormone štitnjače) ali AST i ALT su i dalje viši. AST 41 (8-30), ALT 55 (10-36). Zabrinuta sam. Nemam bolove u trbuhu. Upravo sam popila klavocin budući sam odstranila madež, a koristim još fevarin (pola tablete) i trazodon za spavanje. Može li neki od tih lijekova utjecati na jetrene enzime? Ultrazvuk abdomena je rađen prije 3-4 mjeseca, bio je ok.
Poštovana,
Na upotrebu lekova, koji se metabolišu preko jetre, jetra može da reaguje na više načina. Uobičajeno, način je, što veća uzeta količina, veća je i moguća šteta, a može i tzv. idiosinkratski da već na malu količinu reaguje burno. Po vašem opisu moguće je da imate i jatrogeno, tj. lekovima izazvano, oštećenje jetre. Najlakše i najsigurnije je, isključite sve sumnjive supstance koje uzimate i napravite kontrolu posle nekoliko nedelja.
Pozdrav
Nakon dijagnostikovane celijakije (test krvi, biopsija) i nakon toga dvomesečne stroge dijete, nove analize krvi su pokazale da je sve u redu sa vitaminima, enzimima jetre i pankreasa, f-kalprotektinom, opštim nalazima krvi. Takođe novi ttg-iga test je pokazao normalne vrednosti (gluten) . Međutim ja i dalje osećam vrlo jake svakodnevne bolove u predelu pupka (blago levo) i naduvenost već dugih 6 meseci. Jedino nekih 2 do 3h pred defekaciju osetim smanjenje bola i do posle defekacije, iako sam probao da izbegavam laktozu u mlečnim proizvodima i mnoge druge namirnice na određeni period. Da li bi mi mogli dati neki savet, šta bih mogao preporučiti doktorima od novih pretraga? Njihovo mišljenje da trebam čekati oporavak mojih creva.
Poštovani,
Celijakijom se ne bavi veliki broj lekara. Obratite se u nekom velikom kbc i odlazite povremeno tamo na kontrole. Smetnje i tok koji navodite, uglavnom spadaju u uobičajni način ispoljavanja. Dijeta je presudna (izbegavanje glutena, što i sami znate nije baš uvek lako i uspešno)
Pozdrav
Štucanje je po pravilu bezazlena povremena smetnja, a može ponekad biti i simptom vrlo teškog stanja, kod najtežih bolesnika, npr. komi. Grč dijafragme koji ga izaziva, ponekad je izazvan nadražajem u predelu vrata, stoga bi trebalo uraditi klinički pregled i pronaći uzrok.
Pozdrav
"Stres" je jedna velika kanta za otpatke u koju se trpa i ono što treba i ono što ne treba. Ukoliko su smetnje uporne, jake i dugotrajne, najbolje je otići na pregled gastroenterologa sa svom dosadašnjom medicinskom dokumentacijom.
Pozdrav
Na upotrebu lekova, koji se metabolišu preko jetre, jetra može da reaguje na više načina. Uobičajeno, način je, što veća uzeta količina, veća je i moguća šteta, a može i tzv. idiosinkratski da već na malu količinu reaguje burno. Po vašem opisu moguće je da imate i jatrogeno, tj. lekovima izazvano, oštećenje jetre. Najlakše i najsigurnije je, isključite sve sumnjive supstance koje uzimate i napravite kontrolu posle nekoliko nedelja.
Pozdrav
Celijakijom se ne bavi veliki broj lekara. Obratite se u nekom velikom kbc i odlazite povremeno tamo na kontrole. Smetnje i tok koji navodite, uglavnom spadaju u uobičajni način ispoljavanja. Dijeta je presudna (izbegavanje glutena, što i sami znate nije baš uvek lako i uspešno)
Pozdrav
Prikazano 801-805 od ukupno 4045 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke