kako da znam da li bolujem od raka grlića materice? Moja drugarica nije imala nikakve simptome, nista je nije bolelo, a onda kada je otišla na konsultacije kod lekara oko trudnoće i začeća bebe, otkrili su da ima rak. Molim za pomoć
na žalost vaša drugarica nije usamljen primer. Rak grlića materice je bolest koja jako dugo ne daje nikakve simptome te je to jedan od razloga zašto je bolest toliko rasprostranjena i jedan od vodećih razloga prerane ženske smrti. Ono što je značajno istaći je da je to bolest koja nije nasledna, koja se na vreme može uočiti i na taj način i kompletno izlečiti. Naime postoji niz predfaza do razvoja pravog karcinoma a koje mogu trajati i više godina. Te faze se stručno nazivaju cervikalne intraepitelne neoplazije (CIN), a koje se gradiraju sa I, II i III. Sledeća faza je karcinom in sity, ili početna forma karcinoma a koja se nalazi samo u površnim ćelijama. Navedeni stadijumi su apsolutno izlečivi relativo jednostavnim ginekološkim procedurama, i ne ostavljaju nikakve posledice na reproduktivno zdravlje žena. Kasnije faze govore u prilog uznapredovalim formama te je i ishod shodno tome neizvesniji. Kada se pojave simptomi u vidu stalno prisutne neprijatne vaginalne sekrecije, krvarenja, bolova u donjem delu stomaka ili kičme obično se radi o uznapredovaloj formi. Jedini savet je redovna godišnja poseta ginekologu koja podrazumeva pored klasičnog ginekološkog pregleda obavezno odrađivanje Papa testa (brisa sa grlića materice a koji daje uvid u ćelijske strukture). Ukoliko se odradi još i kolposkopski pregled (pregled grlića pod izvesnim uvećanjem), onda ste gotovo potpuno sigurni u Vaše zdravstveno stanje. Tada će lekar imati mogućnost pravovremenog reagovanja odnosno savetovati Vas da li i šta dalje.
Poštovana doktorka,
imam 25 godina i planiram da zasnujem porodicu u narednih godinu dana. Načula sam da mogu da izgubim dete ukoliko nešto nije uredu sa mojom matericom. Tj, sve više i više se govori o raku
grlića materice, pa se plašim. Ja se inače doboro osećam, pa me interesuje kako se sve to manifestuje, koji su
simptomi i da li može da bude neki problem sa bebom?
Hvala.
Poštovana,
Opravdana je Vaša bojazan za ishod buduće
trudnoće ako sve nije u redu sa matericom. Naime ona se sastoji iz tela
materice koje je trouglastog oblika sa bazom okrenutom nagore. Svojim dole okrenutim vrhom šupljina materičnog tela nastavlja se preko kanala materičnog suženja (vrata materice) u kanal grlića materice koji je dug oko 2.5cm i vretenastog je oblika. Deo
grlića materice nalazi se u vagini, te je lako dostupan u toku ginekološkog pregleda za različite vrste provera i analiza. Ukoliko postoje neke anatomske nepravilnosti u građi čitave materice moguće je doći do problema nemogućnosti zatrudnjivanja ili spontanih pobačaja, a to se može uočiti najpre ultrazvučnim pregledom, a potom i specifičnijom dijagnostičkom metodom rengenskog snimanje šupljine materice i ispitivanja prohodnosti jajovoda (HSG tehnikom). Rak grlića materice je
bolest koja se može na vreme uočiti i kompletno izlečiti. Za samu bolest karakteristično je da ima svoje predfaze različite dužine trajanja (i po nekoliko godina), a da pri tome ne daje nikakve, odn. vrlo nespecifične simptome. Kada se pojave znaci u vidu stalno prisutne neprijatne vaginalne sekrecije, krvarenja nakon odnosa a potom i spontano, bolovi u donjem delu stomaka ili kičme obicno se radi o uznapredovaloj formi. Iz navedenih razloga je jako bitno javiti se na
godišnji ginekološki pregled i odraditi
papa test (bris sa grlića materice koji se tretira posebnim tehnikama bojenja a zatim mikroskopski posmatra). Sve nepravilnosti se mogu uočiti te pacijentkinja može pravovremeno dobiti savet da li i šta dalje. Takođe je i savet za sve žene koje žele trudnoću da odrade ovu vrstu pregleda pre zatrudnjivanja, a potom jednom u toku
trudnoće.
Pozdrav.
Poštovani,
Ako ste mislili na
novalgetol, moguća
neželjena dejstva su:
urtikarija i druge
kožne reakcije (osip i edem lica), oštećenje
koštane srži (agranulocitoza, leukopenija i trombocitopenija), prolazne smetnje u funkciji bubrega sa pratećom oligurijom ili anurijom i proteinurijom, hipotenzija i anafilaktički šok. Na sreću javljaju se izuzetno retko.
Pozdrav.
Poštovani,
2005god. Na vasoj klinici uspostavljena mi je dijagnoza dglymphadenopatia colli bill. St. Post biopsiam lgl. Colli1. Dex. Tu epipharyngis susp. Ca keratoides meta in lgl, slika
nedifercijalnog nekaratinizirajuceg karcinima u delu
limfnog tkiva nazofaringealnog tipa. Sluznica epifarinksa bez tumora. Odlukom konzilijuma indikovana ja kombinovana poliohemio i zračna terapija. Primila sam 3hemo terapije, zatim sprovedena
postoperativna rt epifaringsa i vrata sa ukupnom td od 60gy u 30seansi, nakon toga još 3 ciklusa hemo terapije. Imam redovne šestomjesečne kontrole laboratoriski nalaza, uz vrata i abdomena, rtgp/s, i ct endo i splanhokranijuma. Svi nalazi su bili u redu, međutim, na poslednjem
ct snimku uočene su neke nejasnoće pa sam radila
epifaringoskopiju, nalaz je bio uredan. Iako znam da prognoze ovog
kazcinoma i nisu baš ohrabrujuće, na sve što sam vam napisala htjela bih čuti stručno mišljenje nekog maksilofacijalnog hirurga/prognoze, stepen preživljavanja...
Unapred zahvaljujem.
Poštovana,
Vaše obolenje je
ozbiljne prirode i bilo kakve prognoze su
vrlo nezahvalne (stepen preživljavanja je vrlo rastegljiva kategorija i uslovljena je višestrukim faktorima, razlikuje se među autorima). Smatram da je primenjena
savremena terapija i po svim principima
onkološke hirurgije. Redovne kontrole su vrlo važne da se na vreme uoči eventualna
pojava recidiva obolenja, te ih ne propuštajte. Srdačno, dr B. Pejaković
Poštovani,
Se
porodiv pred 2 meseci i imav
ultrazvučni pregled i
ednas vaginalno od koga se porodiv i pap testot mi e dobar me interesira dali moze so ovie pregledi posto veli dr deka e se vo red da se vidi da ne e ostanalo nesto od postelkata bidejki krvarev posle porodot 30 dena i posle na vtoriot mesec dobiv menstruacija i dali e toa voopsto menstruacija mnogu
obilno krvarev i primav nekoi inekcii za da mi sopre krvarenjeto. I imam bolki vo levata strana na stomakot i dali e mozno ako se vospaleni jajnicite toa da e nesto opasno pozdrav od makedonija.
Hvala.
Poštovana,
Pošto ste jako krvarili moguće da je zaostao i deo posteljice, ali ako imate bolove sa leve strane, moguće je i da
imate zapaljenje. Probajte mišljenje još nekog lekara., ali uz pethodni ultrazvučni pregled. Što se tiče menstruacije i njenog javljanja po porođaju, to je vrlo individualno, neko dobije prvi ciklus posle 6 nedelja, a neko posle godinu dana, to vam nije merilo.
Pozdrav.
imam 25 godina i planiram da zasnujem porodicu u narednih godinu dana. Načula sam da mogu da izgubim dete ukoliko nešto nije uredu sa mojom matericom. Tj, sve više i više se govori o raku grlića materice, pa se plašim. Ja se inače doboro osećam, pa me interesuje kako se sve to manifestuje, koji su simptomi i da li može da bude neki problem sa bebom?
Hvala.
Opravdana je Vaša bojazan za ishod buduće trudnoće ako sve nije u redu sa matericom. Naime ona se sastoji iz tela materice koje je trouglastog oblika sa bazom okrenutom nagore. Svojim dole okrenutim vrhom šupljina materičnog tela nastavlja se preko kanala materičnog suženja (vrata materice) u kanal grlića materice koji je dug oko 2.5cm i vretenastog je oblika. Deo grlića materice nalazi se u vagini, te je lako dostupan u toku ginekološkog pregleda za različite vrste provera i analiza. Ukoliko postoje neke anatomske nepravilnosti u građi čitave materice moguće je doći do problema nemogućnosti zatrudnjivanja ili spontanih pobačaja, a to se može uočiti najpre ultrazvučnim pregledom, a potom i specifičnijom dijagnostičkom metodom rengenskog snimanje šupljine materice i ispitivanja prohodnosti jajovoda (HSG tehnikom).
Rak grlića materice je bolest koja se može na vreme uočiti i kompletno izlečiti. Za samu bolest karakteristično je da ima svoje predfaze različite dužine trajanja (i po nekoliko godina), a da pri tome ne daje nikakve, odn. vrlo nespecifične simptome. Kada se pojave znaci u vidu stalno prisutne neprijatne vaginalne sekrecije, krvarenja nakon odnosa a potom i spontano, bolovi u donjem delu stomaka ili kičme obicno se radi o uznapredovaloj formi. Iz navedenih razloga je jako bitno javiti se na godišnji ginekološki pregled i odraditi papa test (bris sa grlića materice koji se tretira posebnim tehnikama bojenja a zatim mikroskopski posmatra). Sve nepravilnosti se mogu uočiti te pacijentkinja može pravovremeno dobiti savet da li i šta dalje. Takođe je i savet za sve žene koje žele trudnoću da odrade ovu vrstu pregleda pre zatrudnjivanja, a potom jednom u toku trudnoće.
Pozdrav.
Koje simptone i negativne reakcije inekcija novorgetol može da proizvede, inače koristim za migrenu skoro 10 god.
Hvala.
Ako ste mislili na novalgetol, moguća neželjena dejstva su: urtikarija i druge kožne reakcije (osip i edem lica), oštećenje koštane srži (agranulocitoza, leukopenija i trombocitopenija), prolazne smetnje u funkciji bubrega sa pratećom oligurijom ili anurijom i proteinurijom, hipotenzija i anafilaktički šok. Na sreću javljaju se izuzetno retko.
Pozdrav.
2005god. Na vasoj klinici uspostavljena mi je dijagnoza dglymphadenopatia colli bill. St. Post biopsiam lgl. Colli1. Dex. Tu epipharyngis susp. Ca keratoides meta in lgl, slika nedifercijalnog nekaratinizirajuceg karcinima u delu limfnog tkiva nazofaringealnog tipa. Sluznica epifarinksa bez tumora. Odlukom konzilijuma indikovana ja kombinovana poliohemio i zračna terapija. Primila sam 3hemo terapije, zatim sprovedena postoperativna rt epifaringsa i vrata sa ukupnom td od 60gy u 30seansi, nakon toga još 3 ciklusa hemo terapije. Imam redovne šestomjesečne kontrole laboratoriski nalaza, uz vrata i abdomena, rtgp/s, i ct endo i splanhokranijuma. Svi nalazi su bili u redu, međutim, na poslednjem ct snimku uočene su neke nejasnoće pa sam radila epifaringoskopiju, nalaz je bio uredan. Iako znam da prognoze ovog kazcinoma i nisu baš ohrabrujuće, na sve što sam vam napisala htjela bih čuti stručno mišljenje nekog maksilofacijalnog hirurga/prognoze, stepen preživljavanja...
Unapred zahvaljujem.
Vaše obolenje je ozbiljne prirode i bilo kakve prognoze su vrlo nezahvalne (stepen preživljavanja je vrlo rastegljiva kategorija i uslovljena je višestrukim faktorima, razlikuje se među autorima). Smatram da je primenjena savremena terapija i po svim principima onkološke hirurgije. Redovne kontrole su vrlo važne da se na vreme uoči eventualna pojava recidiva obolenja, te ih ne propuštajte. Srdačno, dr B. Pejaković
Se porodiv pred 2 meseci i imav ultrazvučni pregled i ednas vaginalno od koga se porodiv i pap testot mi e dobar me interesira dali moze so ovie pregledi posto veli dr deka e se vo red da se vidi da ne e ostanalo nesto od postelkata bidejki krvarev posle porodot 30 dena i posle na vtoriot mesec dobiv menstruacija i dali e toa voopsto menstruacija mnogu obilno krvarev i primav nekoi inekcii za da mi sopre krvarenjeto. I imam bolki vo levata strana na stomakot i dali e mozno ako se vospaleni jajnicite toa da e nesto opasno pozdrav od makedonija.
Hvala.
Pošto ste jako krvarili moguće da je zaostao i deo posteljice, ali ako imate bolove sa leve strane, moguće je i da imate zapaljenje. Probajte mišljenje još nekog lekara., ali uz pethodni ultrazvučni pregled. Što se tiče menstruacije i njenog javljanja po porođaju, to je vrlo individualno, neko dobije prvi ciklus posle 6 nedelja, a neko posle godinu dana, to vam nije merilo.
Pozdrav.
Prikazano 73731-73735 od ukupno 95631 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke