Poštovani,
    kako da znam da li bolujem od raka grlića materice? Moja drugarica nije imala nikakve simptome, nista je nije bolelo, a onda kada je otišla na konsultacije kod lekara oko trudnoće i začeća bebe, otkrili su da ima rak. Molim za pomoć

    Odgovoreno: 14. 05. 2009.
    • Poštovana,
      na žalost vaša drugarica nije usamljen primer. Rak grlića materice je bolest koja jako dugo ne daje nikakve simptome te je to jedan od razloga zašto je bolest toliko rasprostranjena  i jedan od vodećih razloga prerane ženske smrti. Ono što je značajno istaći je da je to bolest koja nije nasledna, koja se na vreme može uočiti i na taj način i kompletno izlečiti. Naime postoji niz predfaza do razvoja pravog karcinoma a koje mogu trajati i više godina. Te faze se stručno nazivaju cervikalne intraepitelne neoplazije (CIN), a koje se gradiraju sa I, II i III. Sledeća faza je karcinom in sity, ili početna forma karcinoma a koja se nalazi samo u površnim ćelijama. Navedeni stadijumi su apsolutno izlečivi relativo jednostavnim ginekološkim procedurama, i ne ostavljaju nikakve posledice na reproduktivno zdravlje žena. Kasnije faze govore u prilog uznapredovalim formama te je i ishod shodno tome neizvesniji. Kada se pojave simptomi u vidu stalno prisutne neprijatne vaginalne sekrecije, krvarenja, bolova u donjem delu stomaka ili kičme obično se radi o uznapredovaloj formi. Jedini savet je redovna godišnja poseta ginekologu koja podrazumeva pored klasičnog ginekološkog pregleda obavezno odrađivanje Papa testa (brisa sa grlića materice a koji daje uvid u ćelijske strukture). Ukoliko se odradi još i kolposkopski pregled (pregled grlića pod izvesnim uvećanjem), onda ste gotovo potpuno sigurni u Vaše zdravstveno stanje. Tada će lekar imati mogućnost pravovremenog reagovanja odnosno savetovati Vas da li i šta dalje.