Poštovani,
    2005god. Na vasoj klinici uspostavljena mi je dijagnoza dglymphadenopatia colli bill. St. Post biopsiam lgl. Colli1. Dex. Tu epipharyngis susp. Ca keratoides meta in lgl, slika nedifercijalnog nekaratinizirajuceg karcinima u delu limfnog tkiva nazofaringealnog tipa. Sluznica epifarinksa bez tumora. Odlukom konzilijuma indikovana ja kombinovana poliohemio i zračna terapija. Primila sam 3hemo terapije, zatim sprovedena postoperativna rt epifaringsa i vrata sa ukupnom td od 60gy u 30seansi, nakon toga još 3 ciklusa hemo terapije. Imam redovne šestomjesečne kontrole laboratoriski nalaza, uz vrata i abdomena, rtgp/s, i ct endo i splanhokranijuma. Svi nalazi su bili u redu, međutim, na poslednjem ct snimku uočene su neke nejasnoće pa sam radila epifaringoskopiju, nalaz je bio uredan. Iako znam da prognoze ovog kazcinoma i nisu baš ohrabrujuće, na sve što sam vam napisala htjela bih čuti stručno mišljenje nekog maksilofacijalnog hirurga/prognoze, stepen preživljavanja...
    Unapred zahvaljujem.

    Odgovoreno: 14. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Vaše obolenje je ozbiljne prirode i bilo kakve prognoze su vrlo nezahvalne (stepen preživljavanja je vrlo rastegljiva kategorija i uslovljena je višestrukim faktorima, razlikuje se među autorima). Smatram da je primenjena savremena terapija i po svim principima onkološke hirurgije. Redovne kontrole su vrlo važne da se na vreme uoči eventualna pojava recidiva obolenja, te ih ne propuštajte. Srdačno, dr B. Pejaković