u 29. sedmici trudnoće sam. Za sad je sve u redu, hvala bogu. Mene i mog supruga interesuje da li ima opasnosti za bebu ako budemo i dalje imali odnose, do kad možemo normalno upražnjavati odnose i da li ima problema ako svrši unutra?
odnose u trudnoći možete imati do 6 nedelja pred porođaj, ali nije preporučljivo da partner svrši, zato što sperma sadrži prostaglandine, materije koje izazivaju kontrakcije materice, pa može biti problema.
već sam vam pisala zbog problema koji imam sa neurednim menstruacionim ciklusom i samom menstruacijom. Doktor mi je predložio posle svih analiza koje su uredu da pijem kontracepcione pilule koje bi sigurno to uredile ali mi je prvo dao da uradim treći dan menstruacije hormone, pa vas molim za vaše mišljenje sledećeg rezultata. Fsh 20,7mlu/ml, lh 8,86 mlu/ml, prolaktin 326 mu/l, estradio 54,4pg/ml, testosteron <0,69 nmol/l i progesteron 1,38 nmol/l. Molim vas za vašu pomoć i vaše mišljenje.
prilično su vam visoke vrednosti fsh. Mislim da biste trebali dopuniti analize i vrenostima hormona štitne žlezde i kortizola, ali biste trebali uraditi i aptt. Ponekad žene koje inače nemaju problem imaju naslednu ili stečenu trombofiliju i njima se ne smeju davati oralni kontraceptivi. Takođe treba da uradite i testove jetre, jer neki ljudi imaju urođeni deficit enzima u jetri za metabolisanje hormona, pa prilikom upotrebe istih možete požuteti (dobiti žuticu). Osim toga visoke vrednosti fsh uz relativno dobar e2 nisu mi logične, pa je moguć i neki mikroadenom hipofize. Potražite i mišljenje endokrinologa.
u novembru 2008 sam imala konizaciju posle biopsije cin 2, ali je analiza konusa pokazala da se radi o cin 3 koji se nalazio u endocerviksu i zahvatao lumene pojedinih žlezda. Ivice su prolazile kroz zdravo tkivo, ali s obzirom da su dostavljena 2 isečka tkiva cerviksa (rađeno je omčicom) nije moguće bilo sa sigurnošću utvrditi stanje margina konusa. (valjda je konus bio prekinut na dva dela u sredini, koliko sam razumela) prva kontrola posle 3 meseca je bila u redu, a sad mi je stigao i rezultat ecc (čega sam se ja najviše plašhila, jer je promena bila u endocervixu) i on glasi phasis proliferationis endometrii? Koliko sam ja shvatila strugan mi je cervix, a ne materica, pa mi molim vas objasnite ovaj rezultat i recite mi koliko je ecc pouzdana u procentima? Međutim stigao mi je i rezultat biopsije jedne tačke na ulazu u endocervix (kako kaž doktorka) i on je cin 2. Doktorka želi da opet prođem kroz bolničku proceduru, jer joj je načelnik ne dozvoljava da mi tu malu promenu odradi ambulatno. Šta vi mislite? S obzirom da je ecc koliko sam razumela u redu, da li opet da prolazim kroz sve analize, opštu anesteziju i ostalo zbog te male tacče, koja je možda i uklonjena biopsijom ili da tražim da sačekam neki mesec da se vidi da li se to povuklo (mada doktorka kaže da ne može spontano?) i ona hoće da mi skida opet tu tačku omčicom, da li ovog puta da tražim laserski ili ultrazvučni nož, da li su ivice sigurnije? Klasični ne bih, jer od njega imam patološki strah, a i sumnjam da je zgodan za tako malo površinu. I poslednje pitanje. Da li bi mi po vašem mišljenju bilo od koristi da idem na hpv tipizaciju, na primer u slučaju da taj cin 2 nije posledica hpv virusa, odnosno da li je to uopšte moguće i da li bih onda izbegla operaciju? Moj partner je radio hip tipizaciju iz brisa uretre i negativan je na hpv 16/18 i 31/33, koji koliko sam razumela predstavljaju 70 posto svih virusa onkogenog potencijala izvinite na ovolikoj količini pitanja, ali razumite me, u 6 meseci 2 biopsije, ecc, a izgleda i dva operacije, sva ta zloslutna čekanja, mirovanja na par nedelja, sve me to tera da nađem odgovore na neka pitanja i pokušam sama sebi da pomognem.
kada se struže grlić vrlo je teško ne zahvatiti i deo sluznice materice, tako da rezultet eksplorativne kiretaže endocerviksa sadrži i delove materične sluznice, no svejedno, nalaz je u redu. Ukoliko vam poslednji nalaz biopsije kaže da postoji ponovo promena tipa cin2, treba da ponovite proceduru, pošto prvom intervencijom sigurno nije otklonjena promena u celosti, inače se problem ne bi ponavljao. Treba da uradite i bris na hpv, mada ni njegov negativan nalaz ne može biti garancija da ga nemate. Najšira tipizacija na ovaj virus se radi na nekih oko 90 tipova virusa za koje je poznat dnk kod, a njih danas ima preko 130 tipova (po nekima već oko 200) za koje se ne zna tačno ni njihov maligni potencijal. Ipak isključivanje onih najrizičnijih, kao i dobar nalaz patohistološkog pregleda ponovljene intervencije, mislim da može uneti mir u vašu svakodnevnicu. Nemojte oklevati što se tiče intervencije.
imam veliki problem, pa vas molim za pomoć ili barem savet. Samohrana majka dvoje dece, oboje rođeni carskim rezom. Imala sam tu nesreću da budem žrtva silovanja, dobijala sam menstruaciju na 15 dana, verovatno od stresa, kada sam saznala da sam trudna bila sam 4 mesec. Privatni lekar mi je tražio 3000 evra za abortus, pošto imam šabačko osiguranje iako već duži period živim i radim u Beogradu, morala sam na "etičku" komisiju na kojoj nisam prošla. Sve u svem sada sam već osmi mesec, odlučila sam da se odreknem deteta kada se rodi. Molila bih vas da mi pomognete, gde to da uradim, u kojoj bolnici da se porodim, s obzirom da nemam bg osiguranje koja je procedura. Koja je procedura za odricanje deteta? Molim vas da sve što znate o ovome napišete u odgovoru.
svako porodilište bi trebalo da ima svog socijalnog radnika, koji žene u situacijama kao što je vaša povezuje sa centrom za socijalni rad i zna kompletnu proceduru oko tog postupka. Raspitajte se u bolnici, razgovarajte sa vašim lekarem o svom problemu, on bi trebalo da zna da vas uputi.
Prikazano 72631-72635 od ukupno 95639 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke