Poštovani doktore,
    u novembru 2008 sam imala konizaciju posle biopsije cin 2, ali je analiza konusa pokazala da se radi o cin 3 koji se nalazio u endocerviksu i zahvatao lumene pojedinih žlezda. Ivice su prolazile kroz zdravo tkivo, ali s obzirom da su dostavljena 2 isečka tkiva cerviksa (rađeno je omčicom) nije moguće bilo sa sigurnošću utvrditi stanje margina konusa. (valjda je konus bio prekinut na dva dela u sredini, koliko sam razumela) prva kontrola posle 3 meseca je bila u redu, a sad mi je stigao i rezultat ecc (čega sam se ja najviše plašhila, jer je promena bila u endocervixu) i on glasi phasis proliferationis endometrii? Koliko sam ja shvatila strugan mi je cervix, a ne materica, pa mi molim vas objasnite ovaj rezultat i recite mi koliko je ecc pouzdana u procentima? Međutim stigao mi je i rezultat biopsije jedne tačke na ulazu u endocervix (kako kaž doktorka) i on je cin 2. Doktorka želi da opet prođem kroz bolničku proceduru, jer joj je načelnik ne dozvoljava da mi tu malu promenu odradi ambulatno. Šta vi mislite? S obzirom da je ecc koliko sam razumela u redu, da li opet da prolazim kroz sve analize, opštu anesteziju i ostalo zbog te male tacče, koja je možda i uklonjena biopsijom ili da tražim da sačekam neki mesec da se vidi da li se to povuklo (mada doktorka kaže da ne može spontano?) i ona hoće da mi skida opet tu tačku omčicom, da li ovog puta da tražim laserski ili ultrazvučni nož, da li su ivice sigurnije? Klasični ne bih, jer od njega imam patološki strah, a i sumnjam da je zgodan za tako malo površinu. I poslednje pitanje. Da li bi mi po vašem mišljenju bilo od koristi da idem na hpv tipizaciju, na primer u slučaju da taj cin 2 nije posledica hpv virusa, odnosno da li je to uopšte moguće i da li bih onda izbegla operaciju? Moj partner je radio hip tipizaciju iz brisa uretre i negativan je na hpv 16/18 i 31/33, koji koliko sam razumela predstavljaju 70 posto svih virusa onkogenog potencijala izvinite na ovolikoj količini pitanja, ali razumite me, u 6 meseci 2 biopsije, ecc, a izgleda i dva operacije, sva ta zloslutna čekanja, mirovanja na par nedelja, sve me to tera da nađem odgovore na neka pitanja i pokušam sama sebi da pomognem.
    Unapred hvala na trudu Ana

    Odgovoreno: 04. 06. 2009.
    • Poštovani,
      kada se struže grlić vrlo je teško ne zahvatiti i deo sluznice materice, tako da rezultet eksplorativne kiretaže endocerviksa sadrži i delove materične sluznice, no svejedno, nalaz je u redu. Ukoliko vam poslednji nalaz biopsije kaže da postoji ponovo promena tipa cin2, treba da ponovite proceduru, pošto prvom intervencijom sigurno nije otklonjena promena u celosti, inače se problem ne bi ponavljao. Treba da uradite i bris na hpv, mada ni njegov negativan nalaz ne može biti garancija da ga nemate. Najšira tipizacija na ovaj virus se radi na nekih oko 90 tipova virusa za koje je poznat dnk kod, a njih danas ima preko 130 tipova (po nekima već oko 200) za koje se ne zna tačno ni njihov maligni potencijal. Ipak isključivanje onih najrizičnijih, kao i dobar nalaz patohistološkog pregleda ponovljene intervencije, mislim da može uneti mir u vašu svakodnevnicu. Nemojte oklevati što se tiče intervencije.