Poštovani doktore,
    već sam vam pisala zbog problema koji imam sa neurednim menstruacionim ciklusom i samom menstruacijom. Doktor mi je predložio posle svih analiza koje su uredu da pijem kontracepcione pilule koje bi sigurno to uredile ali mi je prvo dao da uradim treći dan menstruacije hormone, pa vas molim za vaše mišljenje sledećeg rezultata. Fsh 20,7mlu/ml, lh 8,86 mlu/ml, prolaktin 326 mu/l, estradio 54,4pg/ml, testosteron <0,69 nmol/l i progesteron 1,38 nmol/l. Molim vas za vašu pomoć i vaše mišljenje.
    Hvala!

    Odgovoreno: 04. 06. 2009.
    • Poštovani,
      prilično su vam visoke vrednosti fsh. Mislim da biste trebali dopuniti analize i vrenostima hormona štitne žlezde i kortizola, ali biste trebali uraditi i aptt. Ponekad žene koje inače nemaju problem imaju naslednu ili stečenu trombofiliju i njima se ne smeju davati oralni kontraceptivi. Takođe treba da uradite i testove jetre, jer neki ljudi imaju urođeni deficit enzima u jetri za metabolisanje hormona, pa prilikom upotrebe istih možete požuteti (dobiti žuticu). Osim toga visoke vrednosti fsh uz relativno dobar e2 nisu mi logične, pa je moguć i neki mikroadenom hipofize. Potražite i mišljenje endokrinologa.