Da li je moguće da se stres i nervoza manifestuju fizički? Zbog problema u braku koji duže traju, osećam se iscrpljeno, bolovi u mišićima, snage nemam (uglavnom kod kuće, na poslu je ok), smetnje sa disanjem (kući loše, na poslu ok). Kada mi doktori izmere kiseonik u krvi bude 100%, naravno kada me guši odmah pomislim da imam rak pluća. U kući se jako loše osećam, a na poslu, kod roditelja, prijatelja dobro. Da li je moguće da sve svoje psihičke probleme manifestujem na fizički bol?
Napetost se moze manifestovati na tri nivoa - psihološkom, kao briga, nespokoj, strah, katastrofične misli; na senzomotornom - kao slabost u rukama/nogama, trnjenje, nestabilnost, drhtanje, ili vegetativnom - kao lupanje /preskakanje srca, plitko disanje, preznojavanje, bledilo, i slično,
Pored toga, u stanju napetosti koja traje duže, snižava se prag za bol, pa nam male senzacije koje inače ne registrujemo postaju uočljive, pa i bol jači.
Vaša neprijatnost u telu samo u određenom okruženju upućuje da bi se moglo raditi o psihološki uslovljenim simptomima.
Istina je da se panični poremećaj, kao i anksiozni poremećaj, leče. Efekat lečenja može biti različit, kao što je to kod svih medicinskih stanja, ali sasvim je pogrešno misliti da se ansiozni i panični poremećaji ne leče, tj. da ne mogu proći.
Oni prolaze u većini slučajeva, a najviše kada se sa lečenjem počne što pre i ukoliko se lečenje sprovodi kombinacijom psiho i farmako terapije.
Pozdrav
Pre 19 godina bila sam na sahrani samoubice i to je bio moj prvi susret sa sahranama. Njega nisam poznavala. Već 19 godina od tada imam okp i javljaju mi se suicidne misli kao i napadi panike i straha. U poslednjih godinu dana pijem Flunisan ujutru, Onzapin popodne, a uveče Tritico i Rivotril. Kako da se izlečim? Moja dijagnoza je postraumatski poremećaj. Hvala unapred
Počela sam sa terapijom Zolaft, Rivotril, Sanval (po potrebi) zbog dijagnostikovane nesanice (insomnie). Nesanica traje više od 6 meseci i izazivala mi je nervozu preko dana, nespavanje dan-noc, napade panike, dekoncentrisanost, zaboravljanje stvari, obaveza. Po preporuci psihijatra pijem Zolaft i cetvrtinu Rivotrila ujutru, a uveče ceo Rivotril, ponekad i Sanval. Ovu terapiju koristim više od 30 dana. Bila sam na kontroli i lekar mi je produžio terapiju još mesec dana. U početku je bilo teško dok sam se navikla na lekove ali vremenom sam se uhodala u tu terapiju i navikla se. Međutim, u poslednje vreme noćima se opet budim i prekida mi se san često, danju sam nervozna, povučena, ravnodušna, i imam opet napade panike (manje nego ranije). Imam kontrolu za desetak dana, ali htela bih da čujem i Vaše mišljenje.
Vaša farmakoterapija je dobra, s tim da bi polako trebalo ukidati lek Rivotril, a Sanval prekinuti u potpunosti. Javite se na kontrolu i razgovarajte o tome sa lekarom.
Već 2 mjeseca imam trnce u glavi i lijevoj strani lica. U glavi ponekad, ali u licu stalno. Zbog čega se to javlja? Anksiozna sam i imam napade panike, preskakanje, lupanje srca, troje male djece, stres, užurbanost. Bebu dojim, pa sam non stop u nekom neprirodnom položaju. Pogotovo po noći, jer se on budi non stop i doji. Ne spavam. Vrat me boli pa sam čitala da može i od toga. Zanima me ako možete dati Vaše mišljenje na osnovu svega navedenog. Znam da bez pregleda nema dobre dijagnoze ali mišljenje bar.
Bilo bi dobro da se uradi pregled neurologa, jer bez toga je teško oceniti poreklo tegoba koje opisujete. Ujedno, niste naveli da li se i lečite zbog anksioznosti i napada panike, sto je takođe važno da se obavi kod nadležnog psihijatra.
Tek nakon pregleda neruloga, psihijatra ili neuropsihijatra može se preciznije proceniti stanje.
Napetost se moze manifestovati na tri nivoa - psihološkom, kao briga, nespokoj, strah, katastrofične misli; na senzomotornom - kao slabost u rukama/nogama, trnjenje, nestabilnost, drhtanje, ili vegetativnom - kao lupanje /preskakanje srca, plitko disanje, preznojavanje, bledilo, i slično,
Pored toga, u stanju napetosti koja traje duže, snižava se prag za bol, pa nam male senzacije koje inače ne registrujemo postaju uočljive, pa i bol jači.
Vaša neprijatnost u telu samo u određenom okruženju upućuje da bi se moglo raditi o psihološki uslovljenim simptomima.
Pozdrav
Istina je da se panični poremećaj, kao i anksiozni poremećaj, leče. Efekat lečenja može biti različit, kao što je to kod svih medicinskih stanja, ali sasvim je pogrešno misliti da se ansiozni i panični poremećaji ne leče, tj. da ne mogu proći.
Oni prolaze u većini slučajeva, a najviše kada se sa lečenjem počne što pre i ukoliko se lečenje sprovodi kombinacijom psiho i farmako terapije.
Pozdrav
Iz Vašeg pisma ne bi se moglo odgovoriti na pitanje kako da se izlečite.
Pozdrav
Vaša farmakoterapija je dobra, s tim da bi polako trebalo ukidati lek Rivotril, a Sanval prekinuti u potpunosti. Javite se na kontrolu i razgovarajte o tome sa lekarom.
Pozdrav
Bilo bi dobro da se uradi pregled neurologa, jer bez toga je teško oceniti poreklo tegoba koje opisujete. Ujedno, niste naveli da li se i lečite zbog anksioznosti i napada panike, sto je takođe važno da se obavi kod nadležnog psihijatra.
Tek nakon pregleda neruloga, psihijatra ili neuropsihijatra može se preciznije proceniti stanje.
Pozdrav
Prikazano 331-335 od ukupno 2359 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke