1. Manifestacija stresa kroz fizičku bol

    Pitanje broj: #154075

    Poštovani,

    Da li je moguće da se stres i nervoza manifestuju fizički? Zbog problema u braku koji duže traju, osećam se iscrpljeno, bolovi u mišićima, snage nemam (uglavnom kod kuće, na poslu je ok), smetnje sa disanjem (kući loše, na poslu ok). Kada mi doktori izmere kiseonik u krvi bude 100%, naravno kada me guši odmah pomislim da imam rak pluća. U kući se jako loše osećam, a na poslu, kod roditelja, prijatelja dobro. Da li je moguće da sve svoje psihičke probleme manifestujem na fizički bol?

    Odgovoreno: 25. 10. 2017.
    • Poštovana,

      Napetost se moze manifestovati na tri nivoa - psihološkom, kao briga, nespokoj, strah, katastrofične misli; na senzomotornom - kao slabost u rukama/nogama, trnjenje, nestabilnost, drhtanje, ili vegetativnom - kao lupanje /preskakanje srca, plitko disanje, preznojavanje, bledilo, i slično,
      Pored toga, u stanju napetosti koja traje duže, snižava se prag za bol, pa nam male senzacije koje inače ne registrujemo postaju uočljive, pa i bol jači.
      Vaša neprijatnost u telu samo u određenom okruženju upućuje da bi se moglo raditi o psihološki uslovljenim simptomima.