Prije 3 godine moja mama je počinila samoubistvo nakon što se 2 godine borila se sa depresijom. Iskreno jako puno sam se sikirao oko toga, i tužan bio kada se sve tako završilo. Međutim par mjeseci nakon što je umrla osjetio sam određene promjene, doslovice jedan dan sam sjedio kući i dobio sam osjećaj ko da me struja udarila, bol u želucu, nervoza, napetost, mišići mi trzaju konstantno, bol u stomaku, često sam bezvoljan, crne misli, tuga. S kim god sam se posavjetovao rekao je stres, reakcija na sikiraciju, nisam ništa uzimao od nekih tableta, imam averziju prema njima, i pokušavam već 3 godine da se izborim sa tim. Mene interesuje da li je kod mene u pitanju anskioznost ili depresija, ili nešto treće?
Na osnovu ovog opisa nije moguće dati dijagnozu. Ako ste se posavetovali sa stručnjacima, verujem da su dali dobru procenu. Ako ste se savetovali sa osobama koje nisu edukovane u domenu mentalnog zdralja, bolesti, predlažem da u direktnom kontaktu sa stručnjakom razgovarate o simptomima i eventualnoj terapiji.
Muči me nešto u vezi shizofrenije. Da li će proći bezvoljnost i sklonost izolovanju? Kakve su šanse da te dve stvari prođu, popuste itd...? Da li nešto o tome govore ikakva istraživanja?
Bezvoljnost i sklonost izolovanju se ne retko zadržavaju i kada prođu akutni simptomi epizode. Postoje različiti pod-tipovi poremećaja, kao i različite terapije, od kojih zavisi da li će i koliko biti izražen pad volje i socijalnog nagona. Ono što danas pouzdano znamo (na bazi kvalitetnih istraživanja*) je da vežbanje (aerobne vežbe) najmanje 3x nedeljno, redovno, mogu da poprave i socijalnu adaptaciju, kao i energiju (čime se umanjuje bezvoljnost) .
*groundbreaking research (ucla, 2016) discovered that schizophrenia treatments improved dramatically when they are “turbocharged with aerobic exercise. ”
Pozdrav
Sve je počelo sa paničnim napadom kada sam doživeo najstresniji događaj u mome životu. Tada nisam znao šta mi se dešava, proverio sam sve živo, vadio krv, išao srce da proveravam dva puta i sve je bilo ok. Hteli su da me posalju kod psihijatra ali sam ja to odbijao. Napadi su bili svakodnevni, ali sam na kraju uspeo da ih kontrolišem i samo povremeno mi se dešavaju u slabijem itenzitetu. Sada su počeli drugi simptomi. Osećam se kao da je ovo sve iluzija, kao da sam u snu. Stalno sam u nekim strahovima, pogotovo noću pred spavanje kada moram da ostavim tv da radi kako bih zaspao. Pre nego sto zaspem osećam jako veliki strah i od tog straha očekujem da ću oboleti od shizofrenije, i tako svaku noć. Sinoć sam pročitao, na primer, neku glupost da ovakvim stvarima upravlja đavo i da mi se zato ovo dešava, i ja sam naravno poverovao u to i nisam mogao da zaspem pa sam popio 1,5 mg bromazepama. Ne znam šta mi se dešava, da li sam oboleo od shizofrenije ili psihoze? Sve simptome imam koji na to upućuju, jedino što nemam nikakve halucinacije.
Bilo bi važno da se detaljnije uzme anamneza i proceni Vaše stanje u direktnom kontaktu sa lekarom. Za dijagnozu shizofrenije ne vidim opravdanje, ali za pregled i razgovor sa stručnjakom da.
Ako ste u Beogradu, možete se javiti na Klinički centar, klinika za psihijatriju, i traziti datum pregleda kod lekara VI odeljenja. Telefon za zakazivanje je 0113662092. Potreban je uput iz Doma Zdravlja.
Pre dve godine su mi doktori posumnjali na postojanje multipla skleroze, sve je ostalo samo na pretpostavci, dijagnoza nije potvrđena, dakle možda jeste, a možda i ne. Bila sam kod više neurologa ali niko nista ne potvrđuje. Multiplu sklerozu je imala i moja majka koja je preminula mlada, tako da je to bio veliki stres za mene, pa sam i dobila poremećaj štitne žlezde koji je sada pod kontrolom. Nakon toga, ja sam u konstantnom strahu za svoje zdravlje, iako nemam nikakvih smetnji. Išla sam na razne preglede od ultrazvuka abdomena, srca, krv u redu, ali ja i kada me i nešto malo zaboli ne mogu da se smirim. Kako da se oslobodim straha i nastavim sa normalnim životom kao i pre toga?
Postoji mogućnost da se radi o nekom vidu generalizovanog anksioznog poremećaja. Važno je da se javite psihijatru i da se primene odgovarajuće terapijske mere. Poremećaj se uspešno leči ako se terapija primeni na vreme.
Na osnovu ovog opisa nije moguće dati dijagnozu. Ako ste se posavetovali sa stručnjacima, verujem da su dali dobru procenu. Ako ste se savetovali sa osobama koje nisu edukovane u domenu mentalnog zdralja, bolesti, predlažem da u direktnom kontaktu sa stručnjakom razgovarate o simptomima i eventualnoj terapiji.
Pozdrav
Ova dijagnoza obuhvata različite poremećaje i ne mora biti neizlečiva tj. trajna.
Pozdrav
Bezvoljnost i sklonost izolovanju se ne retko zadržavaju i kada prođu akutni simptomi epizode. Postoje različiti pod-tipovi poremećaja, kao i različite terapije, od kojih zavisi da li će i koliko biti izražen pad volje i socijalnog nagona. Ono što danas pouzdano znamo (na bazi kvalitetnih istraživanja*) je da vežbanje (aerobne vežbe) najmanje 3x nedeljno, redovno, mogu da poprave i socijalnu adaptaciju, kao i energiju (čime se umanjuje bezvoljnost) .
*groundbreaking research (ucla, 2016) discovered that schizophrenia treatments improved dramatically when they are “turbocharged with aerobic exercise. ”
Pozdrav
Bilo bi važno da se detaljnije uzme anamneza i proceni Vaše stanje u direktnom kontaktu sa lekarom. Za dijagnozu shizofrenije ne vidim opravdanje, ali za pregled i razgovor sa stručnjakom da.
Ako ste u Beogradu, možete se javiti na Klinički centar, klinika za psihijatriju, i traziti datum pregleda kod lekara VI odeljenja. Telefon za zakazivanje je 0113662092. Potreban je uput iz Doma Zdravlja.
Pozdrav
Postoji mogućnost da se radi o nekom vidu generalizovanog anksioznog poremećaja. Važno je da se javite psihijatru i da se primene odgovarajuće terapijske mere. Poremećaj se uspešno leči ako se terapija primeni na vreme.
Pozdrav
Prikazano 316-320 od ukupno 2359 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke