1. Bezvoljnost i skolnost izolovanju

    Pitanje broj: #154348

    Poštovani,

    Muči me nešto u vezi shizofrenije. Da li će proći bezvoljnost i sklonost izolovanju? Kakve su šanse da te dve stvari prođu, popuste itd...? Da li nešto o tome govore ikakva istraživanja?

     Hvala unapred

    Odgovoreno: 11. 11. 2017.
    • Poštovani,

      Bezvoljnost i sklonost izolovanju se ne retko zadržavaju i kada prođu akutni simptomi epizode. Postoje različiti pod-tipovi poremećaja, kao i različite terapije, od kojih zavisi da li će i koliko biti izražen pad volje i socijalnog nagona. Ono što danas pouzdano znamo (na bazi kvalitetnih istraživanja*) je da vežbanje (aerobne vežbe) najmanje 3x nedeljno, redovno, mogu da poprave i socijalnu adaptaciju, kao i energiju (čime se umanjuje bezvoljnost) .

      *groundbreaking research (ucla, 2016) discovered that schizophrenia treatments improved dramatically when they are “turbocharged with aerobic exercise. ”