Prije 10 dana počeo me boljeti donji dio stomaka i leđa tokom ustajanja. Pošto je moj doktor bio na odmoru, otišla sam kod zamjene, koji je uradio odmah urin. Rezultati su bili okej, samo trag krvi što je doktor rekao da je u redu. Naručio me za vađenje nalaza, koje sam izvadila, ali se u međuvremenu moj doktor vratio sa odmora. Otišla sam kod njega, on je ustanovio da bolovi kreću od kičme. Uradio mi je ultrazvuk jetre i trbuha, koji nije pokazao patološke promjene. Tog dana taj me zvao doktor kod koga sam vadila nalaze i rekao mi da su moji enzimi jetre povišeni. Sada mi je i on zakazao ultrazvuk trbuha. Ne znam tačan nivo enzima u krvi, ali mi je doktor rekao da su iznad dozvoljene granice. Koji su mogući razlozi povišenih enzima jetre ? Jela sam u velikim količinama tokom praznika, ne pijem alkohol, ne pušim. Uzimam sledeće lekove: Omeprazol 20mg već dugo, Bisoprolol 1, 25 već 10 mjeseci i Opipramol 50mg za anksioznost. Da li su mi navedeni ljekovi i prejedanje u zadnjih 20 dana, mogli povećati enzime jetre?
Poštovana,
Sve laboratorijske nalaze treba posmatrati kao dinamične, stalno oscilijuće vrednosti. Teško je ovako reći bez uvida u kliničko stanje i svaku dobijenu vrednost da li se radi o nekom moguće toksičnom oštećenju jetre ili ne. Najbolje je da dodjete na pregled sa svim dosadašnjim analizama.
Pozdrav
Da li je moguće da imam nodularni izgled antruma i donjeg dela korpusa želuca sa hiperemijom, a da nemamhelikobakteriju. Rađena mi jegastroskopijai sve je u redu, osim ovog dela. Serološki test i biopsija iz antruma su negativni na helikobakteriju. Čitala sam da se takav nodularan izgled javlja kod prisustva helikobakterije. Da li je trebalo uzeti isečak za histopatološku analizu? Mogu li ove promene preći u nešto ozbiljnije? Posle terapije pantoprazolom nemam nikakve tegobe.
Poštovana, Trbalo je uzeti uzorke za h. P. Pregled
negastivni nalaz na h. Pylori može biti i posle nedavnog uzimanja antibiotika. Da li je to možda vaš slučaj? Pozdrav
Nalaz ezofagogastroduodenoskopije: postbulbarni deo duodenuma i bulbus b.o. Pilorus zjapi. Sluzokoža želuca fokalno hiperemična, bez tumora i ulceracija. Prisutna hijatalna hernija, hijatus na 41cm a ora serrata na 37cm od prednjih zuba. U jednjaku peptički ezofagitis, gradus A. Možete li mi dati objašnjenje u vezi ovog nalaza mog gastroenterologa, koji mi je šturo objasnio da to nije opasno. O čemu se zapravo ovde radi?
Poštovani,
Po opisu imate gastritis i ezofagitis (najverovatnije refluksni, tzv. GERB) i uz to i hijatusnu herniju (klizajuću kilu želuca).
Ovo je sasvim dovoljno da imate dosta tegoba. Terapija ovih stanja je vrlo uspešna i nju bi trebalo da predloži upravo onaj lekar (endoskopista) koji je i postavio dijagnozu.
Sastoji se od medikamentnih i nemedikamentnih mera. To znači od promene životnih navika i od uzimanja lekova, obično iz grupe IPP, prokinetika i antacida.
Porazgovarajte s vašim lekarom da vam isplanira lečenje i kontrole.
Pozdrav
Dijagnostikovana mi je celijakija nakon urađenog testa iz krvi i biopsije duodenuma. Počeo sam sa "gluten free" dijetom pre dva meseca i trudim se da hrana ne bude kontaminirana glutenom. Međutim i dalje vrlo često imam jake bolove u predelu pupka i blago levo, zbog kojih sam se prethodno i obratio lekaru. Trenutno čekam rezultate testova za vitamine, amilazu, upalne bolesti creva. Međutim kad se god obratim ponovo lekarima, oni mi kažu da moram da se strpim, da je proces oporavka dug. Međutim nakon dva meseca meni uopste nije lakše. Inače trudim se da se zdravo hranim, nemam poroke. Da li mi možete dati vaše mišljenje ili savet?
Poštovani,
Osnova lečenja celijakije je, kao što znate, neunošenje glutena u ishrani. To je na prvi pogled lako, medjutim, u praksi to nije tako, jer kod nas ne postoji propis da se sva hrana u tom smislu označava. Zato se može lako desiti da i nehotice uzimate gluten u hrani, u nekoj namirnici, ne znajući da to radite.
Proces oporavka je relativno brz, meri se nedeljama. Da li postoji mogućnost da patite od još neke bolesti istovremeno? Porazgovarajte i o tome s lekarom koji vas leči.
Pozdrav
Sve laboratorijske nalaze treba posmatrati kao dinamične, stalno oscilijuće vrednosti. Teško je ovako reći bez uvida u kliničko stanje i svaku dobijenu vrednost da li se radi o nekom moguće toksičnom oštećenju jetre ili ne. Najbolje je da dodjete na pregled sa svim dosadašnjim analizama.
Pozdrav
Trbalo je uzeti uzorke za h. P. Pregled
negastivni nalaz na h. Pylori može biti i posle nedavnog uzimanja antibiotika. Da li je to možda vaš slučaj?
Pozdrav
Zbilja je teško reći na osnovu ovog šturog opisa o čemu se radi. Najbolje je da odete na pregled
Pozdrav
Po opisu imate gastritis i ezofagitis (najverovatnije refluksni, tzv. GERB) i uz to i hijatusnu herniju (klizajuću kilu želuca).
Ovo je sasvim dovoljno da imate dosta tegoba. Terapija ovih stanja je vrlo uspešna i nju bi trebalo da predloži upravo onaj lekar (endoskopista) koji je i postavio dijagnozu.
Sastoji se od medikamentnih i nemedikamentnih mera. To znači od promene životnih navika i od uzimanja lekova, obično iz grupe IPP, prokinetika i antacida.
Porazgovarajte s vašim lekarom da vam isplanira lečenje i kontrole.
Pozdrav
Osnova lečenja celijakije je, kao što znate, neunošenje glutena u ishrani. To je na prvi pogled lako, medjutim, u praksi to nije tako, jer kod nas ne postoji propis da se sva hrana u tom smislu označava. Zato se može lako desiti da i nehotice uzimate gluten u hrani, u nekoj namirnici, ne znajući da to radite.
Proces oporavka je relativno brz, meri se nedeljama. Da li postoji mogućnost da patite od još neke bolesti istovremeno? Porazgovarajte i o tome s lekarom koji vas leči.
Pozdrav
Prikazano 866-870 od ukupno 4045 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke