Imam problema oko mesec dana. Nisam trudna, imam Heliko bakteriju 4.75. Ovaj nalaz je nakon sprovedene terapije, povraća mi se tokom celog dana, uredno jedem. Noću mi je takođe teško i boli me stomak. Otežano izlazim u toalet, kao da nemam snage da se napnem, naduvena sam stalno i često mi je hladno, ne u da drhtim od hladnoće. već u vidu jeze i to mi traje nekada po ceo dan. Imam problem sa nedostatkom vazduha.
Poštovana, Mislim da je pravi put da se obratite vašem doktoru ili specijalisti sa svom dokumentacijom na pregled. Opis tegoba je takav da vam bolji savet u ovom trenutku ne mogu dati Pozdrav
Postavljena mi je dijagnoza: GERB tip A (la), sliding hernia i gastritis chronica. Terapija: Controloc 40mg 2x1 šest nedelja, Kreon 10 000 2x1. Ultrazvuk abdomena je ok, sem što u žuči ima nešto peska. I pre dijagnoze sam usled tegoba, koje su se pojavile pre par meseci pa lagano progredirale, prešla na dijetu bez mleka i mlečnih proizvoda, kafe, alkohola, začinjene hrane (odjednom mi je zasmetala). Takođe sam smanjila unos šećera. Nisam gojazna, nisam ni mršava, ne pušim, ne pijem. Radim par tehnika za spuštanje želuca izjutra sa toplom vodom, disanjem, kao i samomasažu. Interesuje me da li je klizeća hernija izlečiva? Postoji li neko prosečno vreme za to ako se pridržavam terapije i dijete, uz smanjenje stresa ? Pitam između ostalog zato što planiramo potomstvo u nekom narednom periodu.
Poštovana,
Hijatusna hernija nije izlečiva na način kako vi to verovatno očekujete, a planirana trudnoća je sigurno neće smanjiti, naprotiv. Jednostavno je taj otvor na dijfragmi kroz koji jednjak ulazi u želudac postao nekako malo "labaviji" i dopušta da deo želuca klizne nagore ka jednjaku. Vremenom će ta mogućnost biti sve veća, što medjutim ne znači da će i Vaše smetnje biti veće. Važno je da se ne gojite, ne podižete teške terete (dizanje tegova npr.) , da ne nosite tesnu odeću (korzet npr) , da sa punim želucem ne legnete da spavate. Drugim rečima da ne provocirate smetnje. To su tzv. nemedikamentne mere. Ostala terapija koju pominjete je uobičajena. Često se desi da kad se vremenom hernija poveća (od veličine oraha na veličinu jajeta i više) da se subj. smetnje čak smanje. U vrlo retkim slučajevima potrebna je i hirurška korekcija. Ipak, ne brinite mnogo.
Pozdrav
Moja mama je skoro radila biopsiju želuca i rezultati su sledeci: strukturne i epitelne promene: blaga inflamatorna infiltracija se mestimično može videti u antrumskom delu mukoze, a praćena je glandularnom atrofijom u fokusima, lakom bazalnom fibrozom, sa mestimičnom tendencijom agregiranja mononukleara i foveolarnom hiperplazijom (+). Fokalno na jednom od uzoraka i intestinalnom metaplazijom kompletnog tipa (im tip I) . Korpusna mukoza bez značajnih ph promena izuzev superficijalne hiperemije. Zaključak: ph nalaz odgovara hroničnom atrofičnom antralnom gastritisu (aag, houston) , grade I, stage I, sa fokalnom intestinalnom metaplazijom antrumske mukoze. Ne znam da li i krvna slika ima veze sa ovim, ali njoj je kks isto loša sve joj je skoro na granici.
Poštovana,
Nadam se da je Vašoj mami odredjena terapija koju bi trebalo da uzima. Kontrola, gastroskopija sa histopatološkom analizom, bila bi poželjna posle 3 do 6 mešeci. Tada će se videti šta je s intestinalnom metaplazijom.
Pozdrav
Doktore, treba mi savet vezano za nodularni izgled sluznice želuca. Na prethodnoj gastroskopiji nije uzet isečak za patohistološku analizu. Šta ja sad da radim? Da li da idem opet privatno na gastroskopiju i da zahtevam ph analizu? Inače nisam uzimala nikakve antibiotike pre i posle gastroskopije. Da li se ovakav nalaz viđa kod Helikobakter negativnih pacijenata?
Mislim da je pravi put da se obratite vašem doktoru ili specijalisti sa svom dokumentacijom na pregled. Opis tegoba je takav da vam bolji savet u ovom trenutku ne mogu dati
Pozdrav
Hijatusna hernija nije izlečiva na način kako vi to verovatno očekujete, a planirana trudnoća je sigurno neće smanjiti, naprotiv. Jednostavno je taj otvor na dijfragmi kroz koji jednjak ulazi u želudac postao nekako malo "labaviji" i dopušta da deo želuca klizne nagore ka jednjaku. Vremenom će ta mogućnost biti sve veća, što medjutim ne znači da će i Vaše smetnje biti veće. Važno je da se ne gojite, ne podižete teške terete (dizanje tegova npr.) , da ne nosite tesnu odeću (korzet npr) , da sa punim želucem ne legnete da spavate. Drugim rečima da ne provocirate smetnje. To su tzv. nemedikamentne mere. Ostala terapija koju pominjete je uobičajena. Često se desi da kad se vremenom hernija poveća (od veličine oraha na veličinu jajeta i više) da se subj. smetnje čak smanje. U vrlo retkim slučajevima potrebna je i hirurška korekcija. Ipak, ne brinite mnogo.
Pozdrav
Na pregled svakako! Prvo da pogleda hirurg a potom gastroenterolog uikoliko je potrebno
Pozdrav
Nadam se da je Vašoj mami odredjena terapija koju bi trebalo da uzima. Kontrola, gastroskopija sa histopatološkom analizom, bila bi poželjna posle 3 do 6 mešeci. Tada će se videti šta je s intestinalnom metaplazijom.
Pozdrav
Bilo bi jako dobro da je urađen patohistološki pregled, mada mislim da nema mesta nekoj većoj brizi obzirom na opis.
Pozdrav
Prikazano 861-865 od ukupno 4045 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke