1. Primena vitamina i minerala u lečenju lezija usne duplje

    Pitanje broj: #15110

    Koji vitamini i minerali su najbolji za lokalno lečenje lezija usne duplje,čuo sam da su kombinacije A,B,C,E dobre?

    Odgovoreno: 16. 11. 2008.
    • Poštovani,

      S obzirom na to da ne znam o kojim lezijama se radi, ne mogu da kažem koja kombinacija vitamina i minerala je najbolja. Mogu Vam samo reći da vitamin A potpomaže epitelizaciju, vitamin B2 učestvuje u izgradnji ćelija sluzokože, vitamin B5 pomaže u zarastanju rana, vitamin C pospešuje stvaranje kolagena, vitamin E je antioksidant (štiti organizam od štetnih materija i radijacije). Tako da ova kombinacija vitamina pomaže u zaceljivanju rana i potpomaže brzu epitelizaciju. Najbolje je da se javite stomatologu specijalisti oralne medicine, koji će videti o kojim lezijama se radi i dati adekvatnu terapiju.