Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Pitanja sa oznakom: bulimija

  1. Da li znate, u Nišu, nekog stučnjaka (psihijatra) koji ima iskustva u lečenju bulimije? Imam 19 godina, bolujem od ove bolesti nešto manje od godinu dana, ali sam svesna da uništavam sama sebi život i zdravlje i želim da se izlečim.

    Odgovoreno: 23. 05. 2010.
    • Poštovana,
      Možete se javiti meni, radim izmedju ostalog poremećaje ishrane.
      Pozdrav

  1. Imam bulimiju već 8 godina. Lečila sam se antidepresivima (flunisan), eglonilom i rivotrilom. Takodje sam išla na psihoterapiju i kod nutricioniste. Ništa nije imalo efekta. Najduže što mogu da kontrolišem ovaj nagon je nedelju dana, ali uglavnom to radim svakodnevno, više puta na dan. Niko sem mog dečka ne zna da imam ovaj užasan problem, čak ni roditelji. Očajna sam i ne mogu više ovako. Moj život je noćna mora, iako imam porodicu, dečka, prijatelje, dobar sam student. 

    Odgovoreno: 10. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Ovim putem Vam mogu pomoći jedino usmerenjem ka lečenju, i ukoliko ste iz krajeva, Niš ili okolina, možete se javiti meni. Rado ću pokušati da vam pomognem. Možete zakazati pregled ovde

      Pozdrav

  1. Imam 22 godine ali već 5 godina imam problem. Sa 17 godina sam držala dijetu (gladovala) i smršala i više nego što sam očekivala. Tada sam bila zadovoljna sobom. Od svoje 19. godine sam počela da se gojim i mršavim, u fazama, pritom sam pila čajeve za čiscenje (probavu) i ponekad izazivala povraćanje. Od tada sam počela da se osećam depresivno ali ne toliko intezivno koliko sada. Sa 20 godina sam povremeno posećivala različite psihijatre ali beznadežno, jer sam imala utisak da ni jedan ne može da mi pomogne. Svi su pričali da najpre sa sobom treba da rešim problem, a ja se zapravo osećam nemoćno i neshvaćeno. Koristila sam antidepresiv - Flunisan, i jedno vreme sam se osećala bolje, pomalo euforicno ali mi je psihijatar ubrzo zabranio korišćenje leka, jer sam počela da ga zloupotrebljavam (u to vreme sam smrsala). Sada imam višak kilograma, i to me jako opterećuje, pritom mi to utiče na ceo život. Popustila sam na fakultetu, ne izlazim i ne družim se jer mrzim kako izgledam, tj. po meni to nisam ja. Nemam snage da se promenim, jer se u trenucima slabosti osećam kao zavisnik od hrane. Takodje se ne hranim konstantno isto, dva dana jedem previše, dva dana gladujem, a prvi dan posle gladovanja, odmah posle jela izazivam povraćanje. Znam da imam problem, i želim da se izlečim ali osećam da mi je potrebna pomoć, kontrolisanje. Osećam se očajno, ponekad poželim da naudim sebi i to sam jednom i probala da uradim. Ako treba ovako da živim do kraja (a ništa se ne menja već duže vreme), ne želim da živim. Moja porodica, majka i sestre, primećuju da nisam kao pre i znaju da imam problem ali ne mogu da mi pomognu. Da li postoji psihijatar ili ustanova specijalizovana za bolest kao sto je moja, jer do sada me niko nije shvatao u potpunosti?

    Odgovoreno: 12. 06. 2007.
    • Poštovana,

      U našoj zemlji, koliko je meni poznato, ne postoji ni jedna specijalizovana ustanova samo za lečenje bolesti ishrane. Nešto veće usmerenije ka bolestima ishrane je ranije bilo na Odseku za psihosomatiku KBC Dedinje. U Nišu takodje postoji Dispanzer za psihosomatiku pri Klinici za zaštitu mentalnog zdravlja. Medjutim, generalno se bolesti ishrane tretiraju timskim radom psihijatra, interniste-endokrinologa i nutricioniste. Možda ste u pravu da Vas do sada niko nije u potpunosti razumeo i da zbog toga nema poboljšanja, medjutim, postoji mogućnost i da je potrebno malo drugačije i duže lečenje da bi se postigli željeni rezultati, odnosno da se bolje osećate, s obzirom da su bolesti ishrane nekada uporne i nešto teže za lečenje.

  1. Oko pet godina sam bolovala od bulimije i već četiri godine nemam tih problema. Redovno idem kod psihijatra i već 4 godine pijem tablete haloperidol. Nalazi ginekologa su u redu, a mene interesuje, da li je nekadašnja bulimija prepreka trudnoću?

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Poštovana,

      Nekadasnja bulimija nije prepreka za ostajanje u drugom stanju. Ono o čemu treba da povedete računa je da, ako želite da ostanete u drugom stanju, morate predhodno da prekine sa medikamentoznom terapijom. Popričajte sa Vašim psihijatrom, da li Vaše trenutno stanje dozvoljava da postepeno izbacite lek!

  1. Otkrila sam da moja sestričina pati od bulimije. Slučajno smo se našle zajedno na odmoru. Bilo mi je sumnjivo što je toliko smrsala za mesec dana, a već je bila mršava. Jako puno jede a onda sam shvatila šta radi, povraca u toaletu. Ovo je jako potresno. Njena majka kao da ništa ne vidi. Izgubila je ciklus i trenutno je devojčica na hormonima zbog toga. Ona će u martu napuniti 18godina. Šta prvo uraditi? Molim vas za hitan odgovor. Jako je smršala. Jako. Ima insomniju. Nervozna je. Bojim se da joj majka neće to prihvatiti i da će lečenje biti neadekvatno.

    Odgovoreno: 10. 02. 2016.
    • Poštovana,
      Radi se o veoma značajnom, a neki put čak i životno ugrožavajućem stanju koje jedino može uspešno da leči odgovarajuće obučen i usmeren neuropsihijatar. Lečenje je dugotrajno i ne oklevajte da učinite sve da se toj mladoj osobi pomogne
      Pozdrav

ZAKAZIVANJE 063/687-460