1. Dijagnoza progresivne multifokalne leukoencefalopatije

    Pitanje broj: #162587

    Mojoj mami je postavljena dijagnoza Leucoencephalopatia multifocalia progressiva na osnovu anamneze, krvne slike i skenera glave. Lekar joj je prepisao Vestibo i Rosuhol i kontrolu za 6 meseci. Međutim nije joj uopšte objašnjeno kakva je to dijagoza i šta da očekuje. Niti dodatne analize. Da li su ove analize dovoljne za postavljanje dijagnoze? Treba li tražiti mišljenje drugog neurologa ili dodatne analize? Koliko je bolest opasna ,da li postoje neki dodatni lekovi?

    Odgovoreno: 08. 07. 2019.
    • Trebali ste pričati sa vašim lekarom, pretpostavljam neurologom koji je prepisao terapiju vašoj majci o čemu se radi. Pretpostavljan da lekar misli na leukoencefalopatiju koja nastaje kao posledica mnogobrojnih malih moždanih udara, lakunarnih, ishemijskih, koje pacijent i ne oseti, jer pogađa duboku belu masu mozga i obično se javlja kod pacijenata koji imaju povećane faktore rizika za cerebro- vasklularne bolesti (visok krvni pritiksa, masnoće u krvi, diabetes mellitus, pušenje,...), koji se manifestuju kortikalnim reduktivnim promenama na neuroimidžingu, a klinički, zaboravnošču, vrtoglavicama, omaglicama, hod na široj osnovi i sitnim koracima, nemogućnost potpune kontrole sfinktera. Znači, vama je potrebno da se uradi MR endokranijuma, da se urade kompl Lab nalazi sa lipidogramom, CDS ks vrata, MMSE i da je pogleda neurolog sa tim nalazima.

Komentari na pitanje: #162587

    • Борко Јовановић 23. 05. 2021.

      Добро јутро

      сутра имам CT скенер снимање главе (епилепсија), претходно снимање СТ скенером сам имао 2016

      Пошто је прошло од тада 5 година, имам питање: Да ли смем пити и јести пре снимања, и колико најраније пре снимања?

      Хвала унапред на одговору