1. Slivanje sekreta kao posledica starenja sluzokože

    Pitanje broj: #161325

    Moj otac je rođen 1940. godine i već četiri godine ima jedan problem zbog koga je išao i kod alergologa i kod otorinolaringologa, medjutim, problem još uvek postoji. On ima konstantno slivanje sekreta uveče, kad legne da spava. Kako legne, tako počinje da mu se sliva sekret u grlo i stalno ga tera da izbaci taj sekret.

    Dok sedi ili stoji, u toku dana, taj problem nije prisutan, već samo kad legne.

    Lekovi za alergiju mu nisu pomogli. Alergo test nije radio zato što ne može preko kože obzirom da ima psorijazu celog tela već 55 godina. Takodje, boluje već dugi niz godina od artritisa i povišenog krvnog pritiska. Molim vas za savet. Hvala.

    Odgovoreno: 10. 03. 2019.
    • Povećano lučenje sekreta je rezultat pokušaja oslabljene sluzokoze da ovlaži vazduh. Nije alergija, ni neko bolesno stanje, to je jednostavno posledica starenja služokoze. Potrebno je unosti svakodnevno oko 2 litra tečnosti da bi taj sekret bio sto redji i lakše silazio u grlo.

      Ako je sekret mnogo gust možete nekoliko dana da koristite lekove za razredjivanje mukusa kao sto je Propomucil pulvis 200 /3 x 1/. Takodje, u tom uzrastu se često koriste i drugi lekovi koji su neophodni, ali mogu takodje da pojacaju postojeći problem. Veoma je korisno upotrebljavati Marissimo soft 125 ml sprej za nos, više puta u toku dana i obavezno pred spavanje.

      U toku grejne sezone treba vlažiti vazduh, jer suv vazduh pogoršava ovo stanje.

Komentari na pitanje: #161325

    • Zoran pavlovic 11. 03. 2019.

      Žena mi je u četvrtom mesecu trudnoće. Do sada nije radjala. Godinama unazad ima problem sa anksioznoscu i po potrebi je pila tbl Ksalol. Sada već ima i jake migrene u trudnoći koje smo lečili paracetamolom.

      Da li ona sme u trudnoći da pije Ksalol ili neki drugi lek za migrene bez posledica?