Imam 26 godina i još uvek nisam imala dečka. Imam hormonski poremećaj od malena. Ne mogu da verujem da već 26 godina nisam našla nekog momka skim bi bila u vezi. Apsolvent sam više medicinske škole. Koje korake da preduzmem?
Razlozi zbog kojih još uvek nisi imala momka mogu biti veoma različiti. Postoje osobe koje su od uvek povučene, ne druže se i ne izlaze mnogo i zbog toga nemaju mnogo mogućnosti da nadju partnera. Može da se desi da imaš veoma visoke zahteve i da ni jedan nije dovoljno dobar za tebe. Svako za tebe ima neku manu koja je nepremostiva. Takodje, može da se desi da imaš i strahove od počinjanja bliskijih relacija. Čest uzrok da se mlada osoba ne upušta u neku vezu je i to što nema samopouzdanja i poverenja u sebe i u svoje kvalitete, što je nesigurna u svoje sposobnosti, misli da su svi drugi bolji od nje i zbog toga ne ulazi u socijalne relacije sa suprotnim polom, pa čak i izbegava bilo koje situacije koje bi mogle da dovedu do toga. Razlog mogu da budu i strogi roditelji koji jednostavno ne dozvoljavaju bilo kakvu vezu, kao i recimo da su neki drugi motivi preči no zabavljanje (recimo škola, sport, muzika i sl). Ponekad, osoba jednostavno nema potrebe za tim.
Šta raditi u takvoj situaciji, zavisi od osnovnog razloga zbog koga je problem nastao. Ako, recimo, nemamo dovoljno samopouzdanja, potrebno je proći asertivni trening. Ako imamo socijalne strahove onda je potrebna psihoterapija i eventualno lekovi. Ako nemamo veštinu komunikacije sa drugim osobama, mogao bi da pomogne trening socijalnih veština itd. U najvećem broju slučajeva sa ovakvim problemom, nije potrebno ništa posebno uratiti što se tiče psihijatrijske terapije, već samo da osoba malo promeni navike, više izlazi, pošalje po koji signal da joj se neko svidja, nasmeje se, započne neutralan razgovor i sl. Ako pokažemo da smo zainteresovani, da nismo odbojni, da smo otvoreni za prijateljski razgovor, lakšeće nam prići i eto šanse da to poznanstvo eventualno krene i u drugom pravcu. Sa veštinom nalaženja partnera niko nije rodjen - priroda nam da samo potrebu, a način na koji dolazimo do partnera se najčešće izgradjuje tokom života. Šta raditi - to će te sami najbolje spoznati. Jedino što nije dobro je da ne pokušavate ništa jer bez Vaše aktivnosti neće ni biti rezultata.
Da li mi možete reći nešto o bolesti zvanoj TIKA, sin moje drugarice boluje od te bolesti. Da li je izlečiva i koliko traje lečenje? Dete ima 9 godina i ima tu bolest već 3 godine. Ide na terapiju, pije lekove ali ništa ne pomaže.
S obzirom da sam ja specijalista psihijatar koji radi samo sa odraslim osobama, najbolje je da se obratite dečijem lekaru koji će Vam dati adekvatniji i stručniji odgovor na to pitanje. U dečijem periodu postoji niz specifičnih oboljenja koja se ne javljaju kod odreslih, ili, ako ih ima i kod odraslih, onda mogu biti sa savim drugačijim tegobama. Zato ima lekara koji se bave samo bolestima u dečijem uzrastu.
Postovani,
sta raditi kod HBsAG pozitivnih kod kojih ne postoje
simptomi bolesti,
a rezultati jetre su uredni?
Postoji li mogucnost da se ocisti organizam od virusa?
Unapred hvala
Postovani gospodine profesore,
na VMA / klinika za tropske i infektivne bolesti/su mi
prilikom jedne
akcije dobrovoljnog davanja krvi utvrdili da imam HBS
angemiju. Kako
nikada do sada nisam bolovao od zutice nije mi jasno kako
sam to mogao
dobiti. Oficir sam i nikada do sada nisam primao krv osim u
jednom
slucaju ali vrlo davno infuziju. Molim Vas da mi narodnim
jezikom
objasnite sta je to, kakva je to bolest i u sta se to moze
razviti?
Do sada mi je receno da imam neki virus u jetri i da on
miruje ali kad
se ,, probudi,, da nista lepo nece biti.
Posle toga ni aspirin nisam dobio kao terapiju a od
lekarskog tretmana
nisu se odlucili da uzmu delic jetre na ispitivanje. Hvala
Vam na Vasem
vre,menu i trudu.
Iskreno Vas pozdravlja Solak V.
Sasvim je moguće da ste virus dobili preko te davne
transfuzije, manja verovatnoća je da ste virus dobili putem
neke manje intervencije ( npr. popravke ili vadjenja zuba).
Kolege sa VMA zaista rade vrhunsku medicinu pa predlažem da
se javite radi daljih konsultacija radi procene
funkcionalnog stanja jetre i eventualno donošenja odluke o
terapiji ukoliko je ona potrebna.
Postovani,
zamolila bih vas da mi protumacite rezultate analize krvi i urina koje sam radila jer mi je desni jajnik uvecan...
WBC 5.1
LYM 2.3
MID 0.8
GRAN 2.0
Rezultati su uredni osim što imate blago snižen HGB
(hemoglobin), predlažem da uradite serumsko Fe (gvoždje),
jer se može raditi o anemiji bez obzira što imate normalne
vrednosti Er (eritrocita).
Imam 26 godina i još uvek nisam imala dečka. Imam hormonski poremećaj od malena. Ne mogu da verujem da već 26 godina nisam našla nekog momka skim bi bila u vezi. Apsolvent sam više medicinske škole. Koje korake da preduzmem?
Odgovoreno: 07. 03. 2007.Poštovana,
Razlozi zbog kojih još uvek nisi imala momka mogu biti veoma različiti. Postoje osobe koje su od uvek povučene, ne druže se i ne izlaze mnogo i zbog toga nemaju mnogo mogućnosti da nadju partnera. Može da se desi da imaš veoma visoke zahteve i da ni jedan nije dovoljno dobar za tebe. Svako za tebe ima neku manu koja je nepremostiva. Takodje, može da se desi da imaš i strahove od počinjanja bliskijih relacija. Čest uzrok da se mlada osoba ne upušta u neku vezu je i to što nema samopouzdanja i poverenja u sebe i u svoje kvalitete, što je nesigurna u svoje sposobnosti, misli da su svi drugi bolji od nje i zbog toga ne ulazi u socijalne relacije sa suprotnim polom, pa čak i izbegava bilo koje situacije koje bi mogle da dovedu do toga. Razlog mogu da budu i strogi roditelji koji jednostavno ne dozvoljavaju bilo kakvu vezu, kao i recimo da su neki drugi motivi preči no zabavljanje (recimo škola, sport, muzika i sl). Ponekad, osoba jednostavno nema potrebe za tim.
Šta raditi u takvoj situaciji, zavisi od osnovnog razloga zbog koga je problem nastao. Ako, recimo, nemamo dovoljno samopouzdanja, potrebno je proći asertivni trening. Ako imamo socijalne strahove onda je potrebna psihoterapija i eventualno lekovi. Ako nemamo veštinu komunikacije sa drugim osobama, mogao bi da pomogne trening socijalnih veština itd. U najvećem broju slučajeva sa ovakvim problemom, nije potrebno ništa posebno uratiti što se tiče psihijatrijske terapije, već samo da osoba malo promeni navike, više izlazi, pošalje po koji signal da joj se neko svidja, nasmeje se, započne neutralan razgovor i sl. Ako pokažemo da smo zainteresovani, da nismo odbojni, da smo otvoreni za prijateljski razgovor, lakšeće nam prići i eto šanse da to poznanstvo eventualno krene i u drugom pravcu. Sa veštinom nalaženja partnera niko nije rodjen - priroda nam da samo potrebu, a način na koji dolazimo do partnera se najčešće izgradjuje tokom života. Šta raditi - to će te sami najbolje spoznati. Jedino što nije dobro je da ne pokušavate ništa jer bez Vaše aktivnosti neće ni biti rezultata.
Da li mi možete reći nešto o bolesti zvanoj TIKA, sin moje drugarice boluje od te bolesti. Da li je izlečiva i koliko traje lečenje? Dete ima 9 godina i ima tu bolest već 3 godine. Ide na terapiju, pije lekove ali ništa ne pomaže.
Odgovoreno: 07. 03. 2007.Poštovana,
S obzirom da sam ja specijalista psihijatar koji radi samo sa odraslim osobama, najbolje je da se obratite dečijem lekaru koji će Vam dati adekvatniji i stručniji odgovor na to pitanje. U dečijem periodu postoji niz specifičnih oboljenja koja se ne javljaju kod odreslih, ili, ako ih ima i kod odraslih, onda mogu biti sa savim drugačijim tegobama. Zato ima lekara koji se bave samo bolestima u dečijem uzrastu.
Postovani, sta raditi kod HBsAG pozitivnih kod kojih ne postoje simptomi bolesti, a rezultati jetre su uredni? Postoji li mogucnost da se ocisti organizam od virusa?
Odgovoreno: 07. 03. 2007.Unapred hvala
Postovani,
postoje terapijske metode koje mogu u jednom broju slučajeva dovesti do zaustavljanja virusne aktivnosti.
Postovani gospodine profesore,
Odgovoreno: 07. 03. 2007.na VMA / klinika za tropske i infektivne bolesti/su mi prilikom jedne akcije dobrovoljnog davanja krvi utvrdili da imam HBS angemiju. Kako nikada do sada nisam bolovao od zutice nije mi jasno kako sam to mogao dobiti. Oficir sam i nikada do sada nisam primao krv osim u jednom slucaju ali vrlo davno infuziju. Molim Vas da mi narodnim jezikom objasnite sta je to, kakva je to bolest i u sta se to moze razviti? Do sada mi je receno da imam neki virus u jetri i da on miruje ali kad se ,, probudi,, da nista lepo nece biti. Posle toga ni aspirin nisam dobio kao terapiju a od lekarskog tretmana nisu se odlucili da uzmu delic jetre na ispitivanje. Hvala Vam na Vasem vre,menu i trudu.
Iskreno Vas pozdravlja Solak V.
Sasvim je moguće da ste virus dobili preko te davne transfuzije, manja verovatnoća je da ste virus dobili putem neke manje intervencije ( npr. popravke ili vadjenja zuba). Kolege sa VMA zaista rade vrhunsku medicinu pa predlažem da se javite radi daljih konsultacija radi procene funkcionalnog stanja jetre i eventualno donošenja odluke o terapiji ukoliko je ona potrebna.
Postovani,
Odgovoreno: 07. 03. 2007.zamolila bih vas da mi protumacite rezultate analize krvi i urina koje sam radila jer mi je desni jajnik uvecan...
WBC 5.1
LYM 2.3
MID 0.8
GRAN 2.0
RBC 4.33
HGB 109.
HCT 32.8
MCV 75.8
MCH 25.2
MCHC 332
RDW 17.4
PLT 222.
MPV 9.8
SEG 41%
LYMP 48%
MONO 7%
EOSIN 4%
U mokraci je nadjeno dosta kristala i urata.
Rezultati su uredni osim što imate blago snižen HGB (hemoglobin), predlažem da uradite serumsko Fe (gvoždje), jer se može raditi o anemiji bez obzira što imate normalne vrednosti Er (eritrocita).
Prikazano 95486-95490 od ukupno 95629 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke