Poštovanje,
U zadnjih mesec dana imam
problema sa disanjem. Neprekidno imam potrebu da
duboko udahnem vazduh koji poneki put imam osećaj da nije dovoljano ušao u pluća, zatim nakon 3 ili 4 puta lepo udahnem. Uradila sam rtg pluća i srca, hormone štitne žlezde, alergo test i spirometriju (nisam sigurna za naziv da li je ispravan) i sve je u najboljem redu te me pulmolog nije dalje uputio. Međutim mene to stvarno već opterećuje pošto to duboko udisanje traje i traje. Nema promene na bolje, imam osećaj da ću se ugušiti i ne funkcionišem normalno. Pokušala sam koristiti i neke lekove za smirenje no i to ne pomaže. Molim Vas za savet kome više da se obratim. Da li može problem stvarati
heliko bakterija koju imam? Ne znam šta više da mislim da je razlog, mada su mi neki rekli da je na nervnoj bazi ali ja nisam ništa nervoznija ili pod stresom nego pre svega ovoga.
Hvala puno unapred!
Poštovana,
S obzirom da ste uradili telesna ispitivanja, i da nemate smetnje sa disajnim organima, najverovatniji zaključak je da se radi o
psihogeno uzrokovanom problemu. Kažete da niste pod stresom, i da niste nervozniji nego inače. Verovatno, ali ste ipak
uplašeni, te razmislite šta se to ipak dešava u ovom periodu, koja su Vam očekivanja, planovi ili ostvarenja. Nekad se zbivaju sa nama i u nama dešavanja a da vidljivi razlog za njih ne postoji ili objašnjenje na nivou svesti. Znate naše ponašanje je pod stalnom kontrolom
nesvesne psihe, te nam je zato teško da objasnimo
iznenadne simptome i raspoloženja, njihovo trajanje i ponašanja. Iz tog razloga je
psihoterapija poželjna. Uvidom često dolazimo do razrešenja i izlečenja, te Vam savetujem da krenete sa tim.
Srdačno
dr Dragana Krasić
Poštovani,
Sinoć mi je brata
strašno zaboleo stomak. Otišli smo u bolnicu gde je zadržan. Danas su mu
operisali slepo crevo. Doktor je rekao da je bilo puklo verovatno još sinoć, pa su očistili gnoj, koji se valjda rasuo po trbušnoj duplji. Sad me brine što je na intezivnoj nezi (valjda je to ''rutinska'' operacija). Dal je uopšte moguća
pojava sepse sada kada je operisan?
Hvala unapred.
Poštovani Marko,
U najvećem broju slučajeva
postoperativni tok protiče uredno i doći će do potpunog oporavka. Ponekada kada dođe do perforacije slepog creva, rana od operativnog reza teže zarasta te su potrebna
češća previjanja. Ipak, moram reći da ponekad može doći i do nastanka različitih komplikacija koje su ipak retke.
Ass dr med sc Dragan Milić
Poštovani doktore,
Imam pitanje u veze sa svojim verenikom. Ima 28 godina. Bivši sportista, sada rekreativno ide u teretanu. Ima potvrđen
sindrom karpalnog tunela na obe ruke. Pre godinu dana su mu malo trnuli prsti, pa smo išli kod lekara. U poslednja dva meseca
trnu mu ruke ponekad tokom dana, a to ga ne ometa ni u čemu, ali je neprijatno. Veći problem je što to trnjenje počinje da ga budi, a srednji prst na desnoj ruci ga sada ponekad i boli. Napominjem da normalno savija i otvara šaku, mišići tenara su sasvim u redu, hoću da kažem da se nisu smanjili, oseća svako dodir i minimalni pokret kada zatvori oči. Emng je rađen prošle godine i time je potvrđen ovaj sindrom. Šta predlažete da uradimo? Neku laboratoriju, fizikalnu, lekovi...
Unapred hvala.
Poštovani,
Imam 52. godine i
proširene vene na obe noge do potkolenice već 30 godina (pojavile su se posle prve trudnoće). Redovno nosim elastične zavoje/čarape kao i ravnu obucu, a svaki gel, mast ili biljni preparat koji se pojavio isprobala sam. Učinak svakog preprata bio je trenutan. Za vreme toplog vremenskog perioda i na kraju napornog dana u prednjem delu potkolenice osećam
pečenje, vrelinu i bolan otok. Vene su vrlo izražene doduše bez velikih grozdova. Imala sam jednu
sklerotizaciju pre 23 godinu i zahvat je prošao odlično te su i moje tegobe na kratko nestale, nažalost taj doktor je preminuo. Pre 2. godine uradila sam uz vena i nemam tromb. Moje pitanje je: da li biste mi preporučili operaciju ili novu sklerotizaciju (što je meni bolja opcija) i gde (živim u Beogradu)? Što se ostalog tiče zdravlje mi je dobro, sem viskog krvnog pritiska koji regulišem redovnom terapijom i nisam gojazna.
Unapred Vam hvala, Svetlana.
Poštovana Svetlana,
U zavisnosti od nalaza
UZ je i moj predlog za lečenje vena. Ako ne postoji
insuficijencija ušća vene safene magne i perforatora potkolenice, onda Vam savetujem sklerozaciju. Ukoliko postoji bilo kakva insuficijencija potrebno je uraditi
operativni zahvat. U međuvremenu potrebno je da nosite elastične čarape i da pijete Venotonike kao na primer phlebodia 1x1.
Ass dr med sc dragan milic
Poštovani dr. Milicu,
Molim Vas da mi odgovorite koji je najkraći
period potreban da prođe između 2 operacije bruha kod osmomesečne bebe. Naime naš dečak je imao operaciju na levoj preponi 26.04., bio je uklešten, i sada na kontroli 8 dana posle dečija hirurginja je rekla da ima i na drugoj strani mali bruh i da bi ga što pre trebalo operisati (verovatno krajem ovog meseca, pošto ona ide čitav šesti mesec na odmor). Pedijatrica smatra da je to prebrzo... Molim Vas da mi hitno odgovorite pošto u petak idemo na konsultacije za utvrđivanje datuma operacije.
Unapred se zahvaljujem.
Poštovana Tina, Ne postoji tačno odrđeni period između dve operacije kod deteta. Operacija se može izvesti ako opšte stanje deteta to dozvoljava i ako se dete u potpunosti oporavilo od prve operacije.
Ass dr med sc dragan milic
U zadnjih mesec dana imam problema sa disanjem. Neprekidno imam potrebu da duboko udahnem vazduh koji poneki put imam osećaj da nije dovoljano ušao u pluća, zatim nakon 3 ili 4 puta lepo udahnem. Uradila sam rtg pluća i srca, hormone štitne žlezde, alergo test i spirometriju (nisam sigurna za naziv da li je ispravan) i sve je u najboljem redu te me pulmolog nije dalje uputio. Međutim mene to stvarno već opterećuje pošto to duboko udisanje traje i traje. Nema promene na bolje, imam osećaj da ću se ugušiti i ne funkcionišem normalno. Pokušala sam koristiti i neke lekove za smirenje no i to ne pomaže. Molim Vas za savet kome više da se obratim. Da li može problem stvarati heliko bakterija koju imam? Ne znam šta više da mislim da je razlog, mada su mi neki rekli da je na nervnoj bazi ali ja nisam ništa nervoznija ili pod stresom nego pre svega ovoga.
Hvala puno unapred!
S obzirom da ste uradili telesna ispitivanja, i da nemate smetnje sa disajnim organima, najverovatniji zaključak je da se radi o psihogeno uzrokovanom problemu. Kažete da niste pod stresom, i da niste nervozniji nego inače. Verovatno, ali ste ipak uplašeni, te razmislite šta se to ipak dešava u ovom periodu, koja su Vam očekivanja, planovi ili ostvarenja. Nekad se zbivaju sa nama i u nama dešavanja a da vidljivi razlog za njih ne postoji ili objašnjenje na nivou svesti. Znate naše ponašanje je pod stalnom kontrolom nesvesne psihe, te nam je zato teško da objasnimo iznenadne simptome i raspoloženja, njihovo trajanje i ponašanja. Iz tog razloga je psihoterapija poželjna. Uvidom često dolazimo do razrešenja i izlečenja, te Vam savetujem da krenete sa tim.
Srdačno dr Dragana Krasić
Sinoć mi je brata strašno zaboleo stomak. Otišli smo u bolnicu gde je zadržan. Danas su mu operisali slepo crevo. Doktor je rekao da je bilo puklo verovatno još sinoć, pa su očistili gnoj, koji se valjda rasuo po trbušnoj duplji. Sad me brine što je na intezivnoj nezi (valjda je to ''rutinska'' operacija). Dal je uopšte moguća pojava sepse sada kada je operisan?
Hvala unapred.
U najvećem broju slučajeva postoperativni tok protiče uredno i doći će do potpunog oporavka. Ponekada kada dođe do perforacije slepog creva, rana od operativnog reza teže zarasta te su potrebna češća previjanja. Ipak, moram reći da ponekad može doći i do nastanka različitih komplikacija koje su ipak retke.
Ass dr med sc Dragan Milić
Imam pitanje u veze sa svojim verenikom. Ima 28 godina. Bivši sportista, sada rekreativno ide u teretanu. Ima potvrđen sindrom karpalnog tunela na obe ruke. Pre godinu dana su mu malo trnuli prsti, pa smo išli kod lekara. U poslednja dva meseca trnu mu ruke ponekad tokom dana, a to ga ne ometa ni u čemu, ali je neprijatno. Veći problem je što to trnjenje počinje da ga budi, a srednji prst na desnoj ruci ga sada ponekad i boli. Napominjem da normalno savija i otvara šaku, mišići tenara su sasvim u redu, hoću da kažem da se nisu smanjili, oseća svako dodir i minimalni pokret kada zatvori oči. Emng je rađen prošle godine i time je potvrđen ovaj sindrom. Šta predlažete da uradimo? Neku laboratoriju, fizikalnu, lekovi...
Unapred hvala.
Ako simptomi budu izraženi jedini efikasan vid lečenja je operacija. Javite se plastičnom hirurgu.
Ass dr. med. sc. Dragan Milić
Imam 52. godine i proširene vene na obe noge do potkolenice već 30 godina (pojavile su se posle prve trudnoće). Redovno nosim elastične zavoje/čarape kao i ravnu obucu, a svaki gel, mast ili biljni preparat koji se pojavio isprobala sam. Učinak svakog preprata bio je trenutan. Za vreme toplog vremenskog perioda i na kraju napornog dana u prednjem delu potkolenice osećam pečenje, vrelinu i bolan otok. Vene su vrlo izražene doduše bez velikih grozdova. Imala sam jednu sklerotizaciju pre 23 godinu i zahvat je prošao odlično te su i moje tegobe na kratko nestale, nažalost taj doktor je preminuo. Pre 2. godine uradila sam uz vena i nemam tromb. Moje pitanje je: da li biste mi preporučili operaciju ili novu sklerotizaciju (što je meni bolja opcija) i gde (živim u Beogradu)? Što se ostalog tiče zdravlje mi je dobro, sem viskog krvnog pritiska koji regulišem redovnom terapijom i nisam gojazna.
Unapred Vam hvala, Svetlana.
U zavisnosti od nalaza UZ je i moj predlog za lečenje vena. Ako ne postoji insuficijencija ušća vene safene magne i perforatora potkolenice, onda Vam savetujem sklerozaciju. Ukoliko postoji bilo kakva insuficijencija potrebno je uraditi operativni zahvat. U međuvremenu potrebno je da nosite elastične čarape i da pijete Venotonike kao na primer phlebodia 1x1.
Ass dr med sc dragan milic
Molim Vas da mi odgovorite koji je najkraći period potreban da prođe između 2 operacije bruha kod osmomesečne bebe. Naime naš dečak je imao operaciju na levoj preponi 26.04., bio je uklešten, i sada na kontroli 8 dana posle dečija hirurginja je rekla da ima i na drugoj strani mali bruh i da bi ga što pre trebalo operisati (verovatno krajem ovog meseca, pošto ona ide čitav šesti mesec na odmor). Pedijatrica smatra da je to prebrzo... Molim Vas da mi hitno odgovorite pošto u petak idemo na konsultacije za utvrđivanje datuma operacije.
Unapred se zahvaljujem.
Ne postoji tačno odrđeni period između dve operacije kod deteta. Operacija se može izvesti ako opšte stanje deteta to dozvoljava i ako se dete u potpunosti oporavilo od prve operacije.
Ass dr med sc dragan milic
Prikazano 73996-74000 od ukupno 95631 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke