Poštovanje,
    U zadnjih mesec dana imam problema sa disanjem. Neprekidno imam potrebu da duboko udahnem vazduh koji poneki put imam osećaj da nije dovoljano ušao u pluća, zatim nakon 3 ili 4 puta lepo udahnem. Uradila sam rtg pluća i srca, hormone štitne žlezde, alergo test i spirometriju (nisam sigurna za naziv da li je ispravan) i sve je u najboljem redu te me pulmolog nije dalje uputio. Međutim mene to stvarno već opterećuje pošto to duboko udisanje traje i traje. Nema promene na bolje, imam osećaj da ću se ugušiti i ne funkcionišem normalno. Pokušala sam koristiti i neke lekove za smirenje no i to ne pomaže. Molim Vas za savet kome više da se obratim. Da li može problem stvarati heliko bakterija koju imam? Ne znam šta više da mislim da je razlog, mada su mi neki rekli da je na nervnoj bazi ali ja nisam ništa nervoznija ili pod stresom nego pre svega ovoga.
    Hvala puno unapred!

    Odgovoreno: 09. 05. 2009.
    • Poštovana,
      S obzirom da ste uradili telesna ispitivanja, i da nemate smetnje sa disajnim organima, najverovatniji zaključak je da se radi o psihogeno uzrokovanom problemu. Kažete da niste pod stresom, i da niste nervozniji nego inače. Verovatno, ali ste ipak uplašeni, te razmislite šta se to ipak dešava u ovom periodu, koja su Vam očekivanja, planovi ili ostvarenja. Nekad se zbivaju sa nama i u nama dešavanja a da vidljivi razlog za njih ne postoji ili objašnjenje na nivou svesti. Znate naše ponašanje je pod stalnom kontrolom nesvesne psihe, te nam je zato teško da objasnimo iznenadne simptome i raspoloženja, njihovo trajanje i ponašanja. Iz tog razloga je psihoterapija poželjna. Uvidom često dolazimo do razrešenja i izlečenja, te Vam savetujem da krenete sa tim.
      Srdačno dr Dragana Krasić