Poštovani,
    Imam 52. godine i proširene vene na obe noge do potkolenice već 30 godina (pojavile su se posle prve trudnoće). Redovno nosim elastične zavoje/čarape kao i ravnu obucu, a svaki gel, mast ili biljni preparat koji se pojavio isprobala sam. Učinak svakog preprata bio je trenutan. Za vreme toplog vremenskog perioda i na kraju napornog dana u prednjem delu potkolenice osećam pečenje, vrelinu i bolan otok. Vene su vrlo izražene doduše bez velikih grozdova. Imala sam jednu sklerotizaciju pre 23 godinu i zahvat je prošao odlično te su i moje tegobe na kratko nestale, nažalost taj doktor je preminuo. Pre 2. godine uradila sam uz vena i nemam tromb. Moje pitanje je: da li biste mi preporučili operaciju ili novu sklerotizaciju (što je meni bolja opcija) i gde (živim u Beogradu)? Što se ostalog tiče zdravlje mi je dobro, sem viskog krvnog pritiska koji regulišem redovnom terapijom i nisam gojazna.
    Unapred Vam hvala, Svetlana.

    Odgovoreno: 09. 05. 2009.
    • Poštovana Svetlana,
      U zavisnosti od nalaza UZ je i moj predlog za lečenje vena. Ako ne postoji insuficijencija ušća vene safene magne i perforatora potkolenice, onda Vam savetujem sklerozaciju. Ukoliko postoji bilo kakva insuficijencija potrebno je uraditi operativni zahvat. U međuvremenu potrebno je da nosite elastične čarape i da pijete Venotonike kao na primer phlebodia 1x1.
      Ass dr med sc dragan milic