Poštovani,
imam 27 godina i godinu dana pokusavam da ostanem u
drugom stanju ali ne ide. Isla sam na
osnovne preglede i dr kaze da je sve ok. Sad sam u
fazi merenja bazalne temperature i treba mi vaša pomoć.
Menstruacije su mi redovne, dobijem na svakih 29 dana, ali su i bolne. Merenjem temperature sam ustanovila da mi temp. skače na 21. dan ciklusa. Kako je to moguće i da li je to znak da nešto nije ok?
Hvala
Poštovana,
Morate napisati šta vam je sve od
analiza rađeno. Prvo i osnovno što se treba uraditi od analiza je nalaz
spermograma partnera. Ako je on dobar, uradite najpre
testove na infekciju:vs,
cs bakteriološki, bris na mycoplasmu, ureaplasmu, chlamydiu, herpes genitalis. Iste nalaze treba da uradi i partner. Sve što je pozitivno kod bilo koga od vas dvoje uvek treba da leče oba partnera (nekada kada infekcija dugo traje ne može se više registrovati) , a ovo je
preporuka svetskog centra za prevenciju polno prenosivih bolesti. Ako je to sve kod oboje negativno, testirajte se i na
humani papiloma virus (to je na žalost u današnje vreme veoma česta infekcija, ali je veoma skupa) . Uradite
kolposkopski pregled, nalaze
hormona štitne žlezde, nadbubrežne žlezde, hormone jajnika, hipofize (uključujući prolaktin) . Ako je sve to u redu ispitajte
prohodnost jajovoda, odradite
postkoitalni test kojim se ispituje
preživljavanje sprmatozioida u bsluzi grlića materice. Kada ustanovite problem i otklonite ga ukoliko je moguće, probajte najpre
spontano da zatrudnite 6 meseci, zatim 6 meseci uz
stimulacije u stimulisanom ciklusu a zatim ako se ništa ne dešava probajte i
vantelesnu oplodnju.
Srdačno
Poštovani doktore,
moja supruga je radila
amniocintezu i rezultati su rekli da dete ima
daunov sindrom. Nas interesuje koliko je tačna ta metoda, da li postoji mogučnost da je došlo do neke grešeke prilikom testiranja. Interesuje nas da li se nekoj ženi dogodilo da uprkos pozitivnim rezultatima na daunov sindrom da je ipak rodila zdravo dete.
Unapred hvala
Poštovani,
Jedina greška koja se može potkrasti je
slučajna zamena uzorka. Ukoliko je
razultat takav najbolje je da ga prihvatite. Za sve godine rada nisam čula da se desilo da je dete rođeno zdravo. Ali ako smatrate da postoji mogućnost greške dijagnozu možete uvek potvrditi
kordocentezom, ali vam to ne bi savetovala, jer time samo produžavate svoju agoniju a suprugu izlažete još većem riziku, ukoliko nameravate da
prekidate trudnoću. Naime svakom nedeljom napredovanje trudnoće rizik od prekida se povećava. Ukoliko to ne nameravate, niste ni imali razloga da radite amnicentezu.
Srdačno
Poštovana, Hydrosalpinx je
začepljen jajovod ispinjen tečnošću. On predstavlja sovjvrstan problem za
začeće, a pretpostavlja se da je to posledica izmenjene
ph vrednosti u materici. Učvrščivanje ploda (
nidacija) je veoma fino regulisan
biohemijski proces koji se zasniva na
sferičnoj konfiguraciji kako samog
oplođenog jajašceta tako i sluznice materice. Oni moraju da se podudaraju kao "ključ i brava" da bi došlo do trudnoće. Smatra se da vaš problem putem izmene kiselosti sredine može da remeti ovo povezivanje i zato ga treba otkloniti. Dovoljno je da se samo
ispunktira (jajovod se ne mora osposobiti i biti prohodan ukoliko je drugi funkcionalan) uz ubacivanje
antibiotika i
kortikosteroida da bi došlo do trudnoće. Upamtite svaka hirurška intervencija, ma koliko bila malo invazivna uvek za sobom ostavlja
priraslice. Neka vam to uvek bude poslednja opcija, ako drugačije ne može.
Srdačno
Draga doktorka,
recite mi kako je to moguće da doživim tri
spontana sve je u redu do trećeg meseca pa onda spontani pre zadnjeg spontanog sam radila
analize i
briseve,
ureplazma, mikroplazma, papa i sve je bilo u redu recite mi šta bi trebalo sada da odradim od analiza pre nego što pokušam ponovo
Unapred zahvalna na brzom odgovoru hvala
Poštovana,
Postoje i brojni drugi uzroci koji mogu doesti do
spontanih pobačaja, koje treba ispitati. Za početak krenite u pravcu ispitivanja
naslednih ili stečenih (imunoloških) trombofilija (
poremećaja koagulacije koji su najčešće posledica nemanifestovanih, ponavljanih, neprepoznatnih ili neadekvatno lečenih
infekcija disajnih puteva urokovanih beta-hemololitičnim streptotkokom). Ukoliko to nije razlog vaših ponavljanih pobačaja postoji i opcija
alerije na
leukocite partnera ili
neadekvatnog odgovora ćelijskog imuniteta. Odradite najpre ovo prvo jer su ostale analiza podosta skupe i rade se uglavnom samo na
vma. Kada odradite ove prve nalaze pošaljite novu porukum da vas usmerim dalje.
Srdačno
Poštovani,
imam 24 godina, pokušavam da ostanem
trudna 2 godine,
operisala sam
cistu na jajniku januara prosle godine gde mi je odstranjena trećina jajnika cista je bila
dobroćudna, maja prošle godine sam ostala trudna ali sam imala
spontani u 5 nedelji i 3 meseca kasnije se ispostavilo da imam
hlamidiju i
ureaplazmu koju smo odmah izlečili posle prve terapije, februara ove godine sam se napokon izlečila od hlamidije, imali smo i partner i ja, i rezultati krvi brisa su super, sad pijem
folnu kiselinu i pokušavamo evo već drugi mesec, ciklusi su mi striktno na 28 dana, sad sam zakazala da uradim
papa test,
kolposkopiju i
vaginalni i
cervikalni bris. Da li mislite da je to dovoljno, eventualno još koje analize da uradim ako ove budu ok, i da li je potrebno sve ove sve gore nabrojane da uradim? Da li da proverim
hormone? Inače partneru je
spermogram dobar.
Hvala
Poštovana, Bris na chlamydiu se kontrolise tek 3 nedelje po završtku
terapije inače može biti lažno negativan (jer lek još deluje). Ali jedan kontrolni nalaz nije dovoljan (izuzev ukoliko nije u pitanju
pcr test-dnk test). Sve ostale vrste testova moraju se ponavljati još 2 puta posle prvog nalaza u razmacima od po mesec dana. Tek 3 uzastopna negativna nalaza kod oba partnera znak su izlečene
infekcije. Pri tome navodi iz
mikrobioloških časopisa kažu da postoji (do danas) 27 kasifikovanih i 13 neklasifikovanih tipova ovog uzročnika i da
dif metoda (
metoda imune fluorescencije) može dijagnostifikovati svega negde oko 30% uzorčnika. Većina naših
laboratorija koristi ovu metodu. Pouzdanije metode su
eia (
enzimski imuno esej) koji detektuje 60% infekcija, a najpouzdaniji je
pcr tes (ali i on detektuje samo 65% infekcija) . Navodno ni s
erološki testovi iz krvi nisu uvek sasvim pouzdani jer ova
bakterija sa
proteinima iz krvi stvara
kompleksne antigene pa kada infekcija dugo traje ne može se više prepoznati a može uzrokovati različita imunološka oboljenja, kao i
beta hemolitički streptokok. Koji izaziva
reumatska oboljenja,sistemski lupus, reumatsku bolest srca, bubrega itd. Ako znate engleski podatke imam sačuvane mogu vam poslati.
Srdačno
imam 27 godina i godinu dana pokusavam da ostanem u drugom stanju ali ne ide. Isla sam na osnovne preglede i dr kaze da je sve ok. Sad sam u fazi merenja bazalne temperature i treba mi vaša pomoć. Menstruacije su mi redovne, dobijem na svakih 29 dana, ali su i bolne. Merenjem temperature sam ustanovila da mi temp. skače na 21. dan ciklusa. Kako je to moguće i da li je to znak da nešto nije ok?
Hvala
Morate napisati šta vam je sve od analiza rađeno. Prvo i osnovno što se treba uraditi od analiza je nalaz spermograma partnera. Ako je on dobar, uradite najpre testove na infekciju: vs, cs bakteriološki, bris na mycoplasmu, ureaplasmu, chlamydiu, herpes genitalis. Iste nalaze treba da uradi i partner. Sve što je pozitivno kod bilo koga od vas dvoje uvek treba da leče oba partnera (nekada kada infekcija dugo traje ne može se više registrovati) , a ovo je preporuka svetskog centra za prevenciju polno prenosivih bolesti. Ako je to sve kod oboje negativno, testirajte se i na humani papiloma virus (to je na žalost u današnje vreme veoma česta infekcija, ali je veoma skupa) . Uradite kolposkopski pregled, nalaze hormona štitne žlezde, nadbubrežne žlezde, hormone jajnika, hipofize (uključujući prolaktin) . Ako je sve to u redu ispitajte prohodnost jajovoda, odradite postkoitalni test kojim se ispituje preživljavanje sprmatozioida u bsluzi grlića materice. Kada ustanovite problem i otklonite ga ukoliko je moguće, probajte najpre spontano da zatrudnite 6 meseci, zatim 6 meseci uz stimulacije u stimulisanom ciklusu a zatim ako se ništa ne dešava probajte i vantelesnu oplodnju.
Srdačno
moja supruga je radila amniocintezu i rezultati su rekli da dete ima daunov sindrom. Nas interesuje koliko je tačna ta metoda, da li postoji mogučnost da je došlo do neke grešeke prilikom testiranja. Interesuje nas da li se nekoj ženi dogodilo da uprkos pozitivnim rezultatima na daunov sindrom da je ipak rodila zdravo dete.
Unapred hvala
Jedina greška koja se može potkrasti je slučajna zamena uzorka. Ukoliko je razultat takav najbolje je da ga prihvatite. Za sve godine rada nisam čula da se desilo da je dete rođeno zdravo. Ali ako smatrate da postoji mogućnost greške dijagnozu možete uvek potvrditi kordocentezom, ali vam to ne bi savetovala, jer time samo produžavate svoju agoniju a suprugu izlažete još većem riziku, ukoliko nameravate da prekidate trudnoću. Naime svakom nedeljom napredovanje trudnoće rizik od prekida se povećava. Ukoliko to ne nameravate, niste ni imali razloga da radite amnicentezu.
Srdačno
Moja dijagnoza je obs hidrosalpings. Niko mi nije objasnio šta je to
Hvala
Hydrosalpinx je začepljen jajovod ispinjen tečnošću. On predstavlja sovjvrstan problem za začeće, a pretpostavlja se da je to posledica izmenjene ph vrednosti u materici. Učvrščivanje ploda ( nidacija) je veoma fino regulisan biohemijski proces koji se zasniva na sferičnoj konfiguraciji kako samog oplođenog jajašceta tako i sluznice materice. Oni moraju da se podudaraju kao "ključ i brava" da bi došlo do trudnoće. Smatra se da vaš problem putem izmene kiselosti sredine može da remeti ovo povezivanje i zato ga treba otkloniti. Dovoljno je da se samo ispunktira (jajovod se ne mora osposobiti i biti prohodan ukoliko je drugi funkcionalan) uz ubacivanje antibiotika i kortikosteroida da bi došlo do trudnoće. Upamtite svaka hirurška intervencija, ma koliko bila malo invazivna uvek za sobom ostavlja priraslice. Neka vam to uvek bude poslednja opcija, ako drugačije ne može.
Srdačno
recite mi kako je to moguće da doživim tri spontana sve je u redu do trećeg meseca pa onda spontani pre zadnjeg spontanog sam radila analize i briseve, ureplazma, mikroplazma, papa i sve je bilo u redu recite mi šta bi trebalo sada da odradim od analiza pre nego što pokušam ponovo
Unapred zahvalna na brzom odgovoru hvala
Postoje i brojni drugi uzroci koji mogu doesti do spontanih pobačaja, koje treba ispitati. Za početak krenite u pravcu ispitivanja naslednih ili stečenih (imunoloških) trombofilija ( poremećaja koagulacije koji su najčešće posledica nemanifestovanih, ponavljanih, neprepoznatnih ili neadekvatno lečenih infekcija disajnih puteva urokovanih beta-hemololitičnim streptotkokom). Ukoliko to nije razlog vaših ponavljanih pobačaja postoji i opcija alerije na leukocite partnera ili neadekvatnog odgovora ćelijskog imuniteta. Odradite najpre ovo prvo jer su ostale analiza podosta skupe i rade se uglavnom samo na vma. Kada odradite ove prve nalaze pošaljite novu porukum da vas usmerim dalje.
Srdačno
imam 24 godina, pokušavam da ostanem trudna 2 godine, operisala sam cistu na jajniku januara prosle godine gde mi je odstranjena trećina jajnika cista je bila dobroćudna, maja prošle godine sam ostala trudna ali sam imala spontani u 5 nedelji i 3 meseca kasnije se ispostavilo da imam hlamidiju i ureaplazmu koju smo odmah izlečili posle prve terapije, februara ove godine sam se napokon izlečila od hlamidije, imali smo i partner i ja, i rezultati krvi brisa su super, sad pijem folnu kiselinu i pokušavamo evo već drugi mesec, ciklusi su mi striktno na 28 dana, sad sam zakazala da uradim papa test, kolposkopiju i vaginalni i cervikalni bris. Da li mislite da je to dovoljno, eventualno još koje analize da uradim ako ove budu ok, i da li je potrebno sve ove sve gore nabrojane da uradim? Da li da proverim hormone? Inače partneru je spermogram dobar.
Hvala
Bris na chlamydiu se kontrolise tek 3 nedelje po završtku terapije inače može biti lažno negativan (jer lek još deluje). Ali jedan kontrolni nalaz nije dovoljan (izuzev ukoliko nije u pitanju pcr test-dnk test). Sve ostale vrste testova moraju se ponavljati još 2 puta posle prvog nalaza u razmacima od po mesec dana. Tek 3 uzastopna negativna nalaza kod oba partnera znak su izlečene infekcije. Pri tome navodi iz mikrobioloških časopisa kažu da postoji (do danas) 27 kasifikovanih i 13 neklasifikovanih tipova ovog uzročnika i da dif metoda ( metoda imune fluorescencije) može dijagnostifikovati svega negde oko 30% uzorčnika. Većina naših laboratorija koristi ovu metodu. Pouzdanije metode su eia ( enzimski imuno esej) koji detektuje 60% infekcija, a najpouzdaniji je pcr tes (ali i on detektuje samo 65% infekcija) . Navodno ni s erološki testovi iz krvi nisu uvek sasvim pouzdani jer ova bakterija sa proteinima iz krvi stvara kompleksne antigene pa kada infekcija dugo traje ne može se više prepoznati a može uzrokovati različita imunološka oboljenja, kao i beta hemolitički streptokok. Koji izaziva reumatska oboljenja, sistemski lupus, reumatsku bolest srca, bubrega itd. Ako znate engleski podatke imam sačuvane mogu vam poslati.
Srdačno
Prikazano 73856-73860 od ukupno 95639 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke