Poštovana,
    Moja dijagnoza je obs hidrosalpings. Niko mi nije objasnio šta je to
    Hvala

    Odgovoreno: 12. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Hydrosalpinx je začepljen jajovod ispinjen tečnošću. On predstavlja sovjvrstan problem za začeće, a pretpostavlja se da je to posledica izmenjene ph vrednosti u materici. Učvrščivanje ploda ( nidacija) je veoma fino regulisan biohemijski proces koji se zasniva na sferičnoj konfiguraciji kako samog oplođenog jajašceta tako i sluznice materice. Oni moraju da se podudaraju kao "ključ i brava" da bi došlo do trudnoće. Smatra se da vaš problem putem izmene kiselosti sredine može da remeti ovo povezivanje i zato ga treba otkloniti. Dovoljno je da se samo ispunktira (jajovod se ne mora osposobiti i biti prohodan ukoliko je drugi funkcionalan) uz ubacivanje antibiotika i kortikosteroida da bi došlo do trudnoće. Upamtite svaka hirurška intervencija, ma koliko bila malo invazivna uvek za sobom ostavlja priraslice. Neka vam to uvek bude poslednja opcija, ako drugačije ne može.
      Srdačno