Poštovani,
    imam 27 godina i godinu dana pokusavam da ostanem u drugom stanju ali ne ide. Isla sam na osnovne preglede i dr kaze da je sve ok. Sad sam u fazi merenja bazalne temperature i treba mi vaša pomoć. Menstruacije su mi redovne, dobijem na svakih 29 dana, ali su i bolne. Merenjem temperature sam ustanovila da mi temp. skače na 21. dan ciklusa. Kako je to moguće i da li je to znak da nešto nije ok?
    Hvala

    Odgovoreno: 12. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Morate napisati šta vam je sve od analiza rađeno. Prvo i osnovno što se treba uraditi od analiza je nalaz spermograma partnera. Ako je on dobar, uradite najpre testove na infekciju: vs, cs bakteriološki, bris na mycoplasmu, ureaplasmu, chlamydiu, herpes genitalis. Iste nalaze treba da uradi i partner. Sve što je pozitivno kod bilo koga od vas dvoje uvek treba da leče oba partnera (nekada kada infekcija dugo traje ne može se više registrovati) , a ovo je preporuka svetskog centra za prevenciju polno prenosivih bolesti. Ako je to sve kod oboje negativno, testirajte se i na humani papiloma virus (to je na žalost u današnje vreme veoma česta infekcija, ali je veoma skupa) . Uradite kolposkopski pregled, nalaze hormona štitne žlezde, nadbubrežne žlezde, hormone jajnika, hipofize (uključujući prolaktin) . Ako je sve to u redu ispitajte prohodnost jajovoda, odradite postkoitalni test kojim se ispituje preživljavanje sprmatozioida u bsluzi grlića materice. Kada ustanovite problem i otklonite ga ukoliko je moguće, probajte najpre spontano da zatrudnite 6 meseci, zatim 6 meseci uz stimulacije u stimulisanom ciklusu a zatim ako se ništa ne dešava probajte i vantelesnu oplodnju.
      Srdačno