Da li postoji mogućnost online konsultacija (Zivimo u inostranstvu). Rec je o teskom slučaju dermato -miozitisa sa neobjasnjenim bolovima i kolitisom (i delovima zeludca i creva koji nije potpuno prokrvljen)...
Poštovani, prošle godine u oktobru mi je na dexa nađena osteoporoza kičme i osteopenija kuka, muškarac 39 god tada, dr je u početku samo dala vigantol 30 kapi nedeljno i kalcijum iz hrane, međutim profesorka reumatologije mi je dala alvodronic infuziju na tri meseca da redovno primam ili alvodronic tbl mesečno, jednostavno ne mogu da se odlučim da počnem da koristim jer ima dosta neželjenih efekata čitao sam i jedna dr mi je rekla da alvodronic ne smeju da koriste muškarci,, znam da osteoporozu treba lečiti ali sam u strahu od tih injekcija, inače svi dr kažu mi da je neobično da muškarac 39 god ima osteoporozu, srdačan pozdrav, hvala unapred.
P:otrebno je da se ispita sekundarna osteoporoza (osteoporoza koja se javlja u sklopu drugih oboljenja) i u tom smislu hormonski status, ispitivanje da li postoji malapsorpcija u crevima ili nesto drugo. Sveobuhvatnim ispitivanjem se dolazi do zakljucka kakav oblik terapije za osteoporozu treba da koristite.
u svakodnevnom radu se vise koristimo f-free vrednostima T3, i T4, jer su to slobodne, aktivne forme hormona tiroksina( T4) i trijodtironina (T3), i na taj nacin bolje ukazuju na odstupanja.
Zbog bola na lijevoj strani, bio sam u urgentnom centru.
(Moj) hs Troponin I iznosi: <10.0 ng/l (Referente vrijednost su) od: 0 - 34 ng/l. Analiza je odrađena u glavnom Kliničkom Centar/ Urgentnom u CG.
(Kad mi je vađen troponin bio sam baš uplašen, tako da pretpostavljam i da to utiče)
Prvo, pitanje: Da li to znači da je nalaz dobar? I da nemam rizik za nastanak kardiovaskularnih oboljenja u budućnosti? Odnosno začepljenje krvnih sudova...
Jer čitam na stranim forumima oni svi kažu da hs(hige sensitivity) troponin treba da bude manji od 14ng/l i po njima moj nalaz iako nije alarmantan predstavlja rizik u budućnosti...
Ali u bolničkim nalazima piše da nije tako, odnosno referente vrijednost su od 0-34? Pa da li je to dobro?
Drugo pitanje: Kakve su referente vrijednost u drugim državama? Da li bi se kod vas ovaj nalaz smatrao normalnim?
Treće pitanje: Ovaj parametar " <10 " manji od deset. Da li to znači da je troponin manji od toga iznosa, naprimjer: 4. Ali aparat nema mogućnost da je izmjeri? Pa zbog toga pokazuje samo <10.
OD NALAZA URADIO SAM SLEDEĆE:
EKG, Ultrazvuk srca, Test opterećenja na traci, HS Troponin I, krvna slika,urin, ct skener glave, ultrazvuk abdomena. Sve je uredno. I prije 2 godine skener plućne arterije, isto je bio dobar.
troponin je srcani enzim, koji se oslobadja kod ostecenja srcanog misica. Vasa vrednost znaci da je on ispod referentnih vrednosti, tj u ovome slucaju ispod 10, znaci moze biti 1, 2,3.... do 10. Sto je sve normalno. Svaka laboratorija ima neku svoju referentnu vrednost, i ne moze se vasih 10 usporedjivat sa drugom laboratorijom direktno. S obzirom na Vase vrednosti, nalaze i godine, mislim da apsolutno nikakve potrebe nema da pomisljate na aterosklerotsku bolest srca. Pripazite malo na ishranu, umereno trenirajte i ne brinite. S postovanjem,
Da li postoji mogućnost online konsultacija (Zivimo u inostranstvu). Rec je o teskom slučaju dermato -miozitisa sa neobjasnjenim bolovima i kolitisom (i delovima zeludca i creva koji nije potpuno prokrvljen)...
Odgovoreno: 10. 12. 2023.Postovana,
Koliko mi je poznato, sajt ne sadrzi opciju online konsultacija, medjutim mozete da posaljete otpusne liste ukoliko su na engleskom jeziku.
Srdacan pozdrav
Poštovani, prošle godine u oktobru mi je na dexa nađena osteoporoza kičme i osteopenija kuka, muškarac 39 god tada, dr je u početku samo dala vigantol 30 kapi nedeljno i kalcijum iz hrane, međutim profesorka reumatologije mi je dala alvodronic infuziju na tri meseca da redovno primam ili alvodronic tbl mesečno, jednostavno ne mogu da se odlučim da počnem da koristim jer ima dosta neželjenih efekata čitao sam i jedna dr mi je rekla da alvodronic ne smeju da koriste muškarci,, znam da osteoporozu treba lečiti ali sam u strahu od tih injekcija, inače svi dr kažu mi da je neobično da muškarac 39 god ima osteoporozu, srdačan pozdrav, hvala unapred.
Odgovoreno: 10. 12. 2023.Postovani,
P:otrebno je da se ispita sekundarna osteoporoza (osteoporoza koja se javlja u sklopu drugih oboljenja) i u tom smislu hormonski status, ispitivanje da li postoji malapsorpcija u crevima ili nesto drugo. Sveobuhvatnim ispitivanjem se dolazi do zakljucka kakav oblik terapije za osteoporozu treba da koristite.
Srdacan pozdrav
Da li se leci zujanje u usima
Odgovoreno: 10. 12. 2023.Da, zavisi od uzroka.
Postovani, da li je kod sumnje na usporen rad stitne zlezde bolje uraditi TSH, T3, T4 ili TSH,fT3, fT4? Hvala unapred.
Odgovoreno: 10. 12. 2023.Postovani,
u svakodnevnom radu se vise koristimo f-free vrednostima T3, i T4, jer su to slobodne, aktivne forme hormona tiroksina( T4) i trijodtironina (T3), i na taj nacin bolje ukazuju na odstupanja.
S postovanjem, dr Ivan Radic
spec. Interne medicine
Poštovani,
Zbog bola na lijevoj strani, bio sam u urgentnom centru.
(Moj) hs Troponin I iznosi: <10.0 ng/l (Referente vrijednost su) od: 0 - 34 ng/l. Analiza je odrađena u glavnom Kliničkom Centar/ Urgentnom u CG.
(Kad mi je vađen troponin bio sam baš uplašen, tako da pretpostavljam i da to utiče)
Prvo, pitanje: Da li to znači da je nalaz dobar? I da nemam rizik za nastanak kardiovaskularnih oboljenja u budućnosti? Odnosno začepljenje krvnih sudova...
Jer čitam na stranim forumima oni svi kažu da hs(hige sensitivity) troponin treba da bude manji od 14ng/l i po njima moj nalaz iako nije alarmantan predstavlja rizik u budućnosti...
Ali u bolničkim nalazima piše da nije tako, odnosno referente vrijednost su od 0-34? Pa da li je to dobro?
Drugo pitanje: Kakve su referente vrijednost u drugim državama? Da li bi se kod vas ovaj nalaz smatrao normalnim?
Treće pitanje: Ovaj parametar " <10 " manji od deset. Da li to znači da je troponin manji od toga iznosa, naprimjer: 4. Ali aparat nema mogućnost da je izmjeri? Pa zbog toga pokazuje samo <10.
OD NALAZA URADIO SAM SLEDEĆE:
EKG, Ultrazvuk srca, Test opterećenja na traci, HS Troponin I, krvna slika,urin, ct skener glave, ultrazvuk abdomena. Sve je uredno. I prije 2 godine skener plućne arterije, isto je bio dobar.
Hvala Vam unaprijed!
Odgovoreno: 10. 12. 2023.Postovani,
troponin je srcani enzim, koji se oslobadja kod ostecenja srcanog misica. Vasa vrednost znaci da je on ispod referentnih vrednosti, tj u ovome slucaju ispod 10, znaci moze biti 1, 2,3.... do 10. Sto je sve normalno. Svaka laboratorija ima neku svoju referentnu vrednost, i ne moze se vasih 10 usporedjivat sa drugom laboratorijom direktno. S obzirom na Vase vrednosti, nalaze i godine, mislim da apsolutno nikakve potrebe nema da pomisljate na aterosklerotsku bolest srca. Pripazite malo na ishranu, umereno trenirajte i ne brinite.
S postovanjem,
dr Ivan Radic, spec. Interne medicine
Prikazano 6151-6155 od ukupno 95631 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke