1. Nedostatak gvožđda i cinka

    Pitanje broj: #151332

    Poštovani,

    Imam često zujanje u ušima. Izgubila sam apetit i čulo ukusa mi je otupleo. Imam bele tačke po notima jako dugo i sve se više javljaju. Spavam 12 sati u proseku i dalje osećam umor. Uradiću krvnu sliku sledeće nedelje, ali mislim da je anemja problem sa kojim se susrećem. Na biljnoj sam ishrani zadnjih godinu dana, ali nisam vodila računa o unosu gvožđa i cinka. Kupila sam sirove suplemente gvožđa i cinka proizvođača "Garden of life" i interesuje me da li je u redu uzimati ih u istom periodu zbog apsorbcije, ali u različito vreme u toku dana? Ili je možda bolje da završim svaku terapiju posebno?
    Hvala

    Odgovoreno: 14. 03. 2017.
    • Poštovana,

      Ss obzirom na navedene simptome mogu reći da imate deficit gvožđa kao i deficit cinka. Najbolje bi bilo uraditi kompletnu krvnu sliku kako biste pored vrednosti gvožđa sagledali nivo hemoglobina kao i nivo eritrocita. Zbog deficita gvožđa se razvila hipohromna anemija a njegove vrednosti će ukazati kakav će dalji pristup terapiji biti odnosno da li ćete samo korigovati ishranu ili ćete uz to uzimati neke preparate gvožđa kao suplement. Bele tačke po noktima ukazuju na deficit cinka i stvara osećaj umora, malaksalost i gubitak apetita na deficit gvožđa. Obzirom na pomenuto, savetovala bih Vam promenu režima ishrane (što raznovrsnije sa uvođenjem životinjske hrane) jer po svemu sudeći, Vašem organizmu ne odgovara samo ishrana na bazi biljaka. Ukoliko niste ljubitelj mesa, uvedite ga bar jednom dnevno u Vaš meni. Što se tiče suplemenata najbolje bi bilo za početak (ukoliko vam vrednosti gvožđa nisu drastično niske) da promenite način ishrane i krenete sa preparatom cinka uz obavezno korišćenje vitamina C jer on pomaže njegovoj apsorpciji, pa onda po završetku uzimanja istog da krenete sa preparatom gvožđa uz vitamin C. Ali ako su vrednosti gvožđa veoma niske, to će biti prioritet pa onda preparat cinka.
      Napomena: Kada koristite suplement cinka ne konzumirajte brazilski orah, a kada uzimate gvožđe ne konzumirajte mlečne proizvode nikako pre ili neposredno posle toga, tek ako baš imate potrebu, uveče.