1. Dodaci ishrani kod vegeterijanaca

    Pitanje broj: #143109

    Poštovani,

    Vegeterijanac sam pa me zanima koji dodatak ishrani bih mogao da ubacim pošto nekada osećam da mi fali malo jača ishrana. Da li se B vitamin sme piti kao dodatak ishrani zajedno sa vitaminom C i D, i da li je uopšte pametno piti sve te vitamine? Gde bih mogao naći nešto više o toj temi i o vitaminima i mineralima koji se smeju uzimati u isto vreme i obratno.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 24. 02. 2017.
    • Poštovani,

      Vitamin C i vitamin B možete koristiti svakodnevno jer su oni hidrosolubini vitamini (rastvaraju se u tečnostima) tako da je njihovo predoziranje maloverovatno, osim ako preterate sa njihovim količinama svakodnevno (na svakom suplementu piše potrebna dnevna doza). Vitamin D možete koristi s vremena na vreme ali je najbolje u prolećnom periodu pre izlaganja suncu kako bi imao pravi efekat. (npr krenite u martu sa korišćenjem alfa d3 vitamina od 0.5 mg i njega koristite dva meseca jednom dnevno, a onda trećeg meseca uzmite od 0.25 mg, i to će vam biti dovoljno do naredne godine u tom periodu). Što se tiče minerala možete koristiti magnezijum posle fizičke aktivnosti kako biste oporavili mišiće a cink s vremena na vreme. Vodite računa samo kada koristite cink nemojte jesti brazilski orah.