Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Pitanja sa oznakom: prevencija

  1. Prevencija pojave afti i herpesa
    Pitanje broj: #17410

    Svake godine negde između jeseni i zime, kao i zime i proleća, prvo se prehladim, pa mi onda padne imunitet gde se u mojim ustima pojave afte i herpes.

    Interesuje me preventiva ovih bolesti i kako bih je mogao adekvatno sprečiti. Da li to znači da moram prestati da se bavim sportom kako bi podigao imuni sistem?


    Odgovoreno: 19. 12. 2008.
    • Poštovani,

      Sport nije uzrok pada imuniteta, naprotiv može samo uticati na jačanje imuniteta. Danas postoji čitava paleta proizvoda za jačanje imuniteta, tako da je na Vama da izaberete. Uzimajte što više vitamina C kao i sve ostale vitamine i minerale.


  1. Herpes labialis terapija
    Pitanje broj: #16329

    Kako treba tretirati herpes koji se pojavio na usni? Neko preporučuje da se maže čim krene da izbija, neko kaže da ga treba pustiti da skroz izbije i pustiti ga da prođe sam od sebe, pa ne znam kako da postupim.


    Odgovoreno: 04. 12. 2008.
    • Poštovana,

      Aciklovir treba mazati pre pojave vezikula, tj kad osetite peckanje i svrab. Danas se pokazuje kao dobar izbor u terapiji herpesa upotreba soft lasera. Tretman počinje nakon prvog, drugog dana pojavljivanja herpesa, soft HeNe laserom u pet seansi sa trajanjem laserske emisije od pet minuta.


  1. Terapije paradontopatije
    Pitanje broj: #15300

    Kako se leči parandentoza zuba?


    Odgovoreno: 18. 11. 2008.
    • Poštovana,

      Parodontopatija je hronično oboljenje koje zahvata potporni aparat zuba. Stomatolog detaljnim pregledom i dodatnim dg metodama donosi odluku o kojem stadijumu parodontoze se radi. Na osnovu toga se i donosi odluka o lečenju. Prva faza je je uklanjanje mekih i čvrstih naslaga kao i motivacija i obuka pacijenta za pravilno održavanje higijene usne šupljine. Zatim se radi kiretaža parodontalnih džepova. Nastavak terapije zavisi od stadijuma parodontoze.


  1. Da li je parodontopatija izlečiva i koliko traje proces lečenja?


    Odgovoreno: 23. 11. 2008.
    • Poštovana,

      Paradontopatija je hronično oboljenje koje razara potporni aparat zuba. Do danas ne postoji lek ili vakcina (mada se radi na tome) koje deluju na uzročnike paradontopatije. Svi ti pronalasci su još u fazi labaratorijskog proučavanja. Zato, za sada je najbolje delovati preventivno. Proces lečenja zahteva stpljenje. Vreme lečenja je individualno i zavisi od faze parodontopatije. Zato je jako važno da odlazite kod stomatologa - parodontologa NA REDOVNE KONTROLE.


  1. Da li je paradontopatija nasledna? Ako je paradontopatija u stadijumu da se klima par kutnjaka da li je to najteža forma i faza paradontoze? Da li se paradontopatija može izlečiti/zaustaviti u ovoj fazi? Da li je paradontopatija češća pojava u ranijoj ili kasnijoj životnoj dobi (imam 58 godina i sve svoje zube)?


    Odgovoreno: 28. 11. 2008.
    • Poštovana,

      Priča o parodontopatiji je jako komleksna i opširna. Trudiću se da Vam u kratkim crtama pojasnim Vaša pitanja. Danas se sa sigurnošću zna da parodontopatiju izaziva dentalni plak (to je meka naslaga koja se taloži na zubima i sadrži brojne mikroorganizme). Postoje brojni faktori koji imaju uticaja na nastanak, tok i brzinu odvijanja parodontopatije: anatomske anomalije, nasledni faktori, lezije gingive itd. Faze razvitka parodontopatije su :1. Inflamacija gingive, 2. Ogolićenje vratova i korena zuba, 3. Stvaranje parodontalnih džepova, 4. Subgingivalni konkrementi, 5. Labavljenje zuba i  6. Patološka migracija zuba. Parodontopatija se može lečiti, zato se obratite stomatologu - parodontologu. Parodontopatija se javlja nezavisno og godine starosti, mada se češće javlja kod starije populacije. Moja preporuka je da se što pre javite parodontologu.


ZAKAZIVANJE 063/687-460