1. Prevencija i lečenje paradontopatije

    Pitanje broj: #16038

    Da li je paradontopatija nasledna? Ako je paradontopatija u stadijumu da se klima par kutnjaka da li je to najteža forma i faza paradontoze? Da li se paradontopatija može izlečiti/zaustaviti u ovoj fazi? Da li je paradontopatija češća pojava u ranijoj ili kasnijoj životnoj dobi (imam 58 godina i sve svoje zube)?

    Odgovoreno: 28. 11. 2008.
    • Poštovana,

      Priča o parodontopatiji je jako komleksna i opširna. Trudiću se da Vam u kratkim crtama pojasnim Vaša pitanja. Danas se sa sigurnošću zna da parodontopatiju izaziva dentalni plak (to je meka naslaga koja se taloži na zubima i sadrži brojne mikroorganizme). Postoje brojni faktori koji imaju uticaja na nastanak, tok i brzinu odvijanja parodontopatije: anatomske anomalije, nasledni faktori, lezije gingive itd. Faze razvitka parodontopatije su :1. Inflamacija gingive, 2. Ogolićenje vratova i korena zuba, 3. Stvaranje parodontalnih džepova, 4. Subgingivalni konkrementi, 5. Labavljenje zuba i  6. Patološka migracija zuba. Parodontopatija se može lečiti, zato se obratite stomatologu - parodontologu. Parodontopatija se javlja nezavisno og godine starosti, mada se češće javlja kod starije populacije. Moja preporuka je da se što pre javite parodontologu.