Postovana,zbog urtikarije koja mi se javlja od maja 2007,dermatolog me
je
poslala u KCS institut za dermatologiju u neku vrstu dnevne bolnice na
detaljno ispitivanje.Ona kaze da je moguci uzrok Campylobakter jejuni
jer
imam i stomacne tegobe,a urtike mi se javljaju gotovo svaki dan ako ne
pijem flonidan.Sta mislite,sta ce jos preduzeti za testiranje,koje
analize.Leukociti su mi 3,6x10 na 9 i hemoglobin 110 zbog kojih se malo
zabrinula i rekla da to treba pratiti.Nisam davala stolicu na pregled.U
medjuvremenu sam bila kod ginekologa i cekam rezultate briseva.Koje jos
bakterije i virusi mogu da uzrokuju ovo stanje?
Hvala
U sigurnim ste rukama! Psihicka napetost samo moze pogorsati
Vase stanje.Sto se tice mogucih "okidaca" za pojavu urtika spisak je
bas podugacak.Najrazlicitije infekcije
(bakterijske,gljivicne,virusne),lekovi,hemikalije,paraziti,alergeni,namirnice
i dodaci hrani,sunce ,hladnoca,napor. . . mogu razlicitim mehanizmima
dovesti do pojave urtika. Alergoloski testovi koje ste pomenuli mogu
se izvoditi po stogo utvrdjrnim pravilima-da nemate promene na koze,da
niste pod terapijopm antihistaminicima.. .Nemojte mnogo ocekivati od
ovih testova .
Na Institutu ce Vas kompletno sagledati i predloziti najadekvatniju
terapiju .Na Vama je da sledite savete i uputstva.
dr Zorana Zlatanovic
dermatovenerolog
postovanje,
imam pitanje za vas, pojavljuje mi se blag otok
ispod uha, tacnije od ugla vilice do uha, nije mnogo vidan, ali ga
osecam
i kao da zateze, misleci da su neke zlezde u pitanju isao sam kod
raznih
spec. maksilofac, pa cak i kod onkologa, radio eho vrata, i nista,
jedan
maksilofacijalni mi je rekao da je mi takva koza (masna. sta vi
mislite,
samo sa leve strane mi se pojavi tako, nekad je mali okruglasti otok,
nikad nije crveno ili upaljeno, a nekad kao da splasne pa mi koza tu
ostane onako malo kao rastegnuta, kao da je imam viska, a kad pipam kao
da
imam neke kuglice ispod koze, na ultra zvuku nisu videli nista na tom
mestu, pljuvacne zlezde u redu itd. dali znate sta bi moglo biti?
hvala
Poštovannje dr.Zorana. Htjeo bih da prvenstveno vas pitam putem e-maila
pre nego sto nekoga to upitam lično,pošto mi je ovako lakše,stvarno
neznam
da li je ovo vaše područje ali to sam primjetio na koži a vi ste mislim
specijalista za to.Pre par sedmica su mi na penisu(tačnije na glavi
penisa) počele izrastati neke bubuljice,par njih sam pokušao skinuti i
kad
ih malo zagrebem krene krv koja ubrzo stane.Onda se jedno vreme povuku
pa
su opet nakon nekog vremena tu.Imam 22 godine i što se tiče sexualnih
odnosa uvjek sam pazio,imao sam ih samo sa svojom devojkom i u više
navrata imao zaštitu. Zanima me da li ima potrebe da idem kod doktora
ili
je to nešto prolazno. Hvala unapred
Obavezno se javite dermatovenerologu.Promene nemojte nikako sami
uklanjati! Najverovatnije da su u pitanju kondilomi (Condylomata
acuminata) tzv.siljate bradavice .Ova tema je vec detaljno obradjena
na nasem sajtu te tu mozete naci vise informacija .
dr Zorana Zlatanovic
dermatovenerolog
Poštovana doktorko,
kako u svom mestu nisam uspela da dobijem adekvatnu terapiju, pišem Vam
ukoliko možete da mi pomognete u vezi problema koji imam.
Naime, na domalom prstu kod oba stopala već duže vreme imam određeno
zadebljanje, pretpostavljam od obuće. Ne znam da li je u pitanje kurje
oko, mada nisu ti simptomi, nema srednji deo koji je tamniji, nije
bolno
ni na dodir ni ovako, kada se omekša koža mogu da skinem deo, mada krug
i
dalje ostaje i koža na tom mestu vremenom opet se zadebljava.
Molim Vas ako možete da mi preporučite terapiju.
Unapred hvala!
Ukopliko ste u mogucnosti posaljite mi fotografiju promena.Slobodno
uzmite dr.Shols tzv. jastucice sa salicilnom kiselinom .Noge uvece
potapajte u topli blagi rastvor hipermangana(KMnO4 ) i finom turpijom
uklonite naslage.Koristite udobnu komotnu obucu u kojoj prsti mogu
nesmetano da se pokrecu-nikako ne smeju vrsiti pritisak jedan na
drugog.
dr Zorana Zlatanovic
E ovako...ja sam danas bila kod dermatologa...posto mi se pojavila neka
alergija na kozi....doktorka mi je rekla da je to virusna...i da traje
6-8
nedelja...dobila sam neku emulzju koja se maze 2 puta dnevno 5
dana...ne
znam kako se zove...a znaima me...imam crvene pecate...manje...i unutra
je
mali plikcic koji pukne i peruta se...znam da ne smem da se brisem
peskirom jer se tako raznosi ..nego samo da tapkam...zanima me ime ..i
da
li ja mogu da zarazim moje ukucane i partnera?i kad se
javlja....Unapred
hvala
Pretpostavljam da je rec o krajnje benignoj (bezopasnoj)
dermatozi Pityriasis rosea.Tacan razlog nastanka nije poznat ali se
pretpostavlja da je u pitanju virusna infekcija.No oboljenje nije
zarazno .Promene su obicno lokalizovane na kozi trupa u vidu
crvenkastih pecata koji se ljuspaju po obodu. Orjentisane su u pravcu
rastezanja koze .Prvo se javlja jedna veca promena "majka" ili
"primarni medaljon"
,a nakon 3-4 dana sledi pljusak sitnijih promena.Ovako izgleda
klasicna rozea mada postoje i atipicne
forme-papulozna,vezikulozna,purpuricna,urtikarijska,inverzna...Kako
opisujete mali "plik" u centru verovatno je po sredi bulozna
forma.Bolest ima svoju evoluciju i spontano prolazi za 2-10
nedelja,retko duze.Terapija je krajnje simptomatska-usmerena protiv
subjektivnog osecaja svraba.Promene ne treba iritirati -narocito ne
toplom vodom i agresivnim sredstvima za pranje.Predlaze se mazanje
emolijentnih krema a ukoliko je svrab jace izrazen daju se krecno
mleko sa mentolom,1% salicil u vazelinu ili 1% mentol u bornom
kremu.Izuzetno retko postoji potreba za lokalnom kortikosteroidnom
terapijom ili foto (UVB) terapijom.
dr Zorana Zlatanovic
Postovana,zbog urtikarije koja mi se javlja od maja 2007,dermatolog me je poslala u KCS institut za dermatologiju u neku vrstu dnevne bolnice na detaljno ispitivanje.Ona kaze da je moguci uzrok Campylobakter jejuni jer imam i stomacne tegobe,a urtike mi se javljaju gotovo svaki dan ako ne pijem flonidan.Sta mislite,sta ce jos preduzeti za testiranje,koje analize.Leukociti su mi 3,6x10 na 9 i hemoglobin 110 zbog kojih se malo zabrinula i rekla da to treba pratiti.Nisam davala stolicu na pregled.U medjuvremenu sam bila kod ginekologa i cekam rezultate briseva.Koje jos bakterije i virusi mogu da uzrokuju ovo stanje? Hvala
Odgovoreno: 28. 02. 2008.U sigurnim ste rukama! Psihicka napetost samo moze pogorsati Vase stanje.Sto se tice mogucih "okidaca" za pojavu urtika spisak je bas podugacak.Najrazlicitije infekcije (bakterijske,gljivicne,virusne),lekovi,hemikalije,paraziti,alergeni,namirnice i dodaci hrani,sunce ,hladnoca,napor. . . mogu razlicitim mehanizmima dovesti do pojave urtika. Alergoloski testovi koje ste pomenuli mogu se izvoditi po stogo utvrdjrnim pravilima-da nemate promene na koze,da niste pod terapijopm antihistaminicima.. .Nemojte mnogo ocekivati od ovih testova . Na Institutu ce Vas kompletno sagledati i predloziti najadekvatniju terapiju .Na Vama je da sledite savete i uputstva. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog
postovanje, imam pitanje za vas, pojavljuje mi se blag otok ispod uha, tacnije od ugla vilice do uha, nije mnogo vidan, ali ga osecam i kao da zateze, misleci da su neke zlezde u pitanju isao sam kod raznih spec. maksilofac, pa cak i kod onkologa, radio eho vrata, i nista, jedan maksilofacijalni mi je rekao da je mi takva koza (masna. sta vi mislite, samo sa leve strane mi se pojavi tako, nekad je mali okruglasti otok, nikad nije crveno ili upaljeno, a nekad kao da splasne pa mi koza tu ostane onako malo kao rastegnuta, kao da je imam viska, a kad pipam kao da imam neke kuglice ispod koze, na ultra zvuku nisu videli nista na tom mestu, pljuvacne zlezde u redu itd. dali znate sta bi moglo biti? hvala
Odgovoreno: 28. 02. 2008.Predlazem Vam da posetite i infektologa i stomatologa.Javite mi sta ste uradili. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog
Poštovannje dr.Zorana. Htjeo bih da prvenstveno vas pitam putem e-maila pre nego sto nekoga to upitam lično,pošto mi je ovako lakše,stvarno neznam da li je ovo vaše područje ali to sam primjetio na koži a vi ste mislim specijalista za to.Pre par sedmica su mi na penisu(tačnije na glavi penisa) počele izrastati neke bubuljice,par njih sam pokušao skinuti i kad ih malo zagrebem krene krv koja ubrzo stane.Onda se jedno vreme povuku pa su opet nakon nekog vremena tu.Imam 22 godine i što se tiče sexualnih odnosa uvjek sam pazio,imao sam ih samo sa svojom devojkom i u više navrata imao zaštitu. Zanima me da li ima potrebe da idem kod doktora ili je to nešto prolazno. Hvala unapred
Odgovoreno: 28. 02. 2008.Obavezno se javite dermatovenerologu.Promene nemojte nikako sami uklanjati! Najverovatnije da su u pitanju kondilomi (Condylomata acuminata) tzv.siljate bradavice .Ova tema je vec detaljno obradjena na nasem sajtu te tu mozete naci vise informacija . dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog
Poštovana doktorko, kako u svom mestu nisam uspela da dobijem adekvatnu terapiju, pišem Vam ukoliko možete da mi pomognete u vezi problema koji imam. Naime, na domalom prstu kod oba stopala već duže vreme imam određeno zadebljanje, pretpostavljam od obuće. Ne znam da li je u pitanje kurje oko, mada nisu ti simptomi, nema srednji deo koji je tamniji, nije bolno ni na dodir ni ovako, kada se omekša koža mogu da skinem deo, mada krug i dalje ostaje i koža na tom mestu vremenom opet se zadebljava. Molim Vas ako možete da mi preporučite terapiju. Unapred hvala!
Odgovoreno: 28. 02. 2008.Ukopliko ste u mogucnosti posaljite mi fotografiju promena.Slobodno uzmite dr.Shols tzv. jastucice sa salicilnom kiselinom .Noge uvece potapajte u topli blagi rastvor hipermangana(KMnO4 ) i finom turpijom uklonite naslage.Koristite udobnu komotnu obucu u kojoj prsti mogu nesmetano da se pokrecu-nikako ne smeju vrsiti pritisak jedan na drugog. dr Zorana Zlatanovic
E ovako...ja sam danas bila kod dermatologa...posto mi se pojavila neka alergija na kozi....doktorka mi je rekla da je to virusna...i da traje 6-8 nedelja...dobila sam neku emulzju koja se maze 2 puta dnevno 5 dana...ne znam kako se zove...a znaima me...imam crvene pecate...manje...i unutra je mali plikcic koji pukne i peruta se...znam da ne smem da se brisem peskirom jer se tako raznosi ..nego samo da tapkam...zanima me ime ..i da li ja mogu da zarazim moje ukucane i partnera?i kad se javlja....Unapred hvala
Odgovoreno: 28. 02. 2008.Pretpostavljam da je rec o krajnje benignoj (bezopasnoj) dermatozi Pityriasis rosea.Tacan razlog nastanka nije poznat ali se pretpostavlja da je u pitanju virusna infekcija.No oboljenje nije zarazno .Promene su obicno lokalizovane na kozi trupa u vidu crvenkastih pecata koji se ljuspaju po obodu. Orjentisane su u pravcu rastezanja koze .Prvo se javlja jedna veca promena "majka" ili "primarni medaljon" ,a nakon 3-4 dana sledi pljusak sitnijih promena.Ovako izgleda klasicna rozea mada postoje i atipicne forme-papulozna,vezikulozna,purpuricna,urtikarijska,inverzna...Kako opisujete mali "plik" u centru verovatno je po sredi bulozna forma.Bolest ima svoju evoluciju i spontano prolazi za 2-10 nedelja,retko duze.Terapija je krajnje simptomatska-usmerena protiv subjektivnog osecaja svraba.Promene ne treba iritirati -narocito ne toplom vodom i agresivnim sredstvima za pranje.Predlaze se mazanje emolijentnih krema a ukoliko je svrab jace izrazen daju se krecno mleko sa mentolom,1% salicil u vazelinu ili 1% mentol u bornom kremu.Izuzetno retko postoji potreba za lokalnom kortikosteroidnom terapijom ili foto (UVB) terapijom. dr Zorana Zlatanovic
Prikazano 4931-4935 od ukupno 5210 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke