1. Povremeni bolovi u želucu

    Pitanje broj: #134148

    Poštovani,
    zadnje dve godine imam povremene bolove u zelucu za koje mi je lekar opšte prakse prepisivao Kontrolok ili Nolpazu. Pošto su se bolovi ponovo javljali dobila sam uput za gastroenterologa gde mi je uradjena gastroskopiija i biopsija. Utvrdjeno je da nemam helikobakteriju, a nalaz biopsije je: gastritis chronika erosiva, aktivan oblik, umerenog stepena sa znacima foveolarne glandularne hiperplazije, reaktivne glandularne atipije bez intestinalne metaplazije.

    Preporučeno mi je da uzimam Emaneru svaki ili svaki drugi dan i da se trudim da je uzimam što redje (napominjem da od avgusta pijem Nolpazu ili Emaneru). Tek mi je danas lekar rekao da ova vrsta lekova izaziva osteroporozu, a meni je već ranije dijagnistifikovana osteopenija tako da me je strah daljeg uzimanja ove vrste lekova. Zakazana mi je kontrolna gastroskopija za 6 meseci.

    U periodu pre početka bolova u želucu imala stresni period, veoma retko sam koristila lekove protiv bolova (Diklofenak, Panadol), a od stalne terapije sam jedino pila Tergetol zbog neuralgije trigeminis (ne pijem ga od juna 2014). Ne jedem prženo, kiselo, ljuto, vruće... Molim vas za savet sta jos da primenim u lečenju i sta da uzimam od terapije, kako da lečim gastritis ako mi je savetovano da lek ne uzimam redovno? Da li postoje lekovi koji ne izazivaju osteroporozu, a lece erozivni gastritis
    Unapred puno hvala.

    Odgovoreno: 21. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Terapija koju dobijate je uobičajenakod takvog endoskopskog i histopatološkog nalaza.
      Možete pokušati sa: Nexium 2x20 u toku 3 nedelje + Gelusil lac 3x1 u toku mesec dana + Klometol 1 uveče u toku mesec dana, uz odgovarajući režim ishrane, koga se već pridržavate. Vodite računa da ukoliko morate da uzimate i neke druge lekove, da ih uvek ih uzmete uz obrok, a ne na prazan želudac sem ako za neki takav lek to nije striktno propisano. I, napravite svakako tu kontrolnu gastroskopiju za nekoliko meseci