Opet Vam pisem, jer jedino u Vas verujem. Jednom sam Vam rekla da sam imala spontani pobacaj, prvi put je proslo ok , bez kiretaze , a drugi put missed abortus. Prvi put sam se ispitala, samo ja, a moj muz nije trebalo, bar tako je rekao moj ginekolog. Medjutim, drugi put na moju inicijativu ispitao se i on i pronasli su mu u spermi esherihija koli i enterokokus, pa su rekli da je to uzrok mojih pobacaja. Sada se on izlecio i sve je u najboljem redu, kod mene rezultati su super ispitala sam sve i torch, transfuziologija ... sve je bilo super. Molim Vas da mi odgovorite kada mogu opet da ostanem trudna. Moj ginekolog mi je rekao da mogu odmah, da se vise ne pazim, pa interesuje me Vase mislenje. Kiretazu sam imala pre dva meseca. Molim Vas za odgovor sto pre. Da li ako sada ostanem trudna moze da bude opet nekih problema ili ne. Pozdrav
Ja mojim pacijentkinjama savetujem pauzu od 3 meseca (posle takvih problema),najvise da bi se organizam u tom periodu i psihicki i fizicki stabilizovao- a istina je da organizam nece prihvatiti trudnocu dok nije spreman. Desavalo se da uradimo prekid trudnoce (namerni) i da zena ostane trudna vec sledeceg meseca- znaci ne postoje pisani saveti. Moj savet je 3 meseca. Uvek moze da bude problema, ali nadajmo se da ste Vi Vas dug odradili i da ce sledeca trudnoca proci ok. Hvala na poverenju.
U 23. nedelji sam trudnoce i na ekspertskom ultra zvuku su mi napisali primedbu da je sirina umbilikalne vene 5.4 mm. Da li mozete da mi objasnite sta to znaci i da li je u redu. Navedeno je i da je AC 165.4 mm (24+5). Na preseku pupcanika 3 krvna suda.
U ovom trenutku- nista ne znaci, osim verifikacije dimenzije uocenog krvnog suda. AC (obim trbuha deteta) je u redu i pupcanik ima 3 krvna suda- tako i treba. Lumen krvnog suda moze biti razlicit- kod Vas je verifikovan i pratice se na dalje. Mislim da nemate razloga za brigu.
Vaginalete Orvagyl jedno pakovanje uz tbl Laktogin 2x1 najmanje 2 nedelje, i tbl Orvagyl od 250 mg 2x1 7 dana (bez alkohola za vreme terapije). Clue celije su znak bakterijske vaginoze- predominacija anaerobnih bakterija sto je cest poremecaj sekreta.
Imam 24 godine. Pre dva meseca sam primetila nekad sukrvicu izmedju menstruacije, ali kad se napinjem u toku mokrenja i takodje krvarim posle seksualnog odnosa, ali ne uvek. Ovo mi je drugi partner u zivotu i imamo stalnu vezu vec sedam meseci. Nalazom urina utvrdjeno je da imam eserihiju 100 000. Doktor mi je dao da pijem prvo Ciprofloksacin, pa Panklav, pa Baktrim. Otkako to pijem nemam problema sa sukrvicom i sa krvarenjem posle sexualnog odnosa. Nisam nikad imala nikakve bolove, sem malo u ledjima, a to je verovatno od eserihije, jer sam i pre desetak godina imala iste bolove u ledjima kad sam imala eserihiju. Mozete mi reci sta se u stvari desava. Inace sam od malena malo gojaznija i cesto sam na dijetama i nemam bas redovne menstruacije, ali mi nikad nisu bile ni bolne, niti su trajale nesto dugo, niti sam mnogo krvarila. Sasvim normalno. Hvala
Probleme koje ste imali bili su posledica infekcije urinarnog trakta- krvavljenje pri napinjanju ide u prilog tome. Krvavljenje posle odnosa se ne uklapa u urinarnu infekciju i zato je moj savet da uradite kolposkopski pregled (pregled grlica pod mikroskopom) i PA test kako bi se iskljucila simptomatologija od strane grlica. Uradfite i V+C bris (i tu se vrlo lako moze naci escherihija). Gojazne osobe mogu imati probleme sa regularnoscu ciklusa jer su cesto deo spektra tzv. Policisticnog ovarijalnog sindroma koga karakterisu: gojaznost, neredovni ciklusi, policisticni jajnici, pojacana dlakavost, izostanak ovulacije, losa tolerancija secera. Nemojte se uplasiti- samo sam naveo mogucnosti za iregularnost- ne mora da znaci da pripadate zenama sa ovim sindromom. Dijete takodje mogu poremetiti regularnost, a iregularnost moze biti i Vase prirodno stanje bez ikakvih reperkusija na Vase reproduktivno zdravlje.
Molim Vas da mi kazete kolike su sanse da moja djeca imaju porfiriju, s obzirom da sam je ja imala izmedju 18 i 21 godine. Napominjem da ju je imala i moja majka i jedan dalji rodjak. Meni je receno da ce tegobe prestati posle prvog porodjaja, tako je otprilike i bilo. Hvala od srca
Postovana,
Porfirija je posledica genetskog ostecenja u sintezi i funkciji pojedinih enzima u nasem telu i to ostecenje se obavezno prenosi i na potomstvo. Pitanje je samo da li ce se taj poremecaj manifestovati kao bolest ili ne.
Postoje 2 velike grupe porfirija. Prvu cine takozvane hepaticne a druge takozvane eritrocitne porfirije. Posto niste precizirali o kojoj je tacno rec, mogu vam reci da se 4 od 5 hepaticnih varijanti u varijabilnom procentu ispoljava kod potomstva a u samo u jednoj se cesce javlja kao takozvano recesivno prenosenje. U ovu prvu grupu spadaju akutna intermitentna porfirija, porfirija kutanea tarda, hereditarna koproporfirija....)
Iz vasih podataka ne stice se utisak da imate neku iz druge grupe eritrocitnih porfirija. Eritrocitne porfirije se ispoljavaju na sledeci nacin: Eritropoetska porfirija se ispoljava dominantno, X hromozom vezana porfirija se javlja kod muskog potomstva dok je kod zenskog samo u vidu asimptomatskog prenosioca. poslednja podvrsta kongenitalne eritropoetske protoporfirije se prenosi kao recesivan poremecaj -dakle retko se ispoljava.
Naravno napominjem da je ovo neprecizan i uopsten odgovor ali takav je jedino moguc na osnovu ovih podataka koji su mi prezentovani.
Opet Vam pisem, jer jedino u Vas verujem. Jednom sam Vam rekla da sam imala spontani pobacaj, prvi put je proslo ok , bez kiretaze , a drugi put missed abortus. Prvi put sam se ispitala, samo ja, a moj muz nije trebalo, bar tako je rekao moj ginekolog. Medjutim, drugi put na moju inicijativu ispitao se i on i pronasli su mu u spermi esherihija koli i enterokokus, pa su rekli da je to uzrok mojih pobacaja. Sada se on izlecio i sve je u najboljem redu, kod mene rezultati su super ispitala sam sve i torch, transfuziologija ... sve je bilo super. Molim Vas da mi odgovorite kada mogu opet da ostanem trudna. Moj ginekolog mi je rekao da mogu odmah, da se vise ne pazim, pa interesuje me Vase mislenje. Kiretazu sam imala pre dva meseca. Molim Vas za odgovor sto pre. Da li ako sada ostanem trudna moze da bude opet nekih problema ili ne. Pozdrav
Odgovoreno: 04. 09. 2008.Ja mojim pacijentkinjama savetujem pauzu od 3 meseca (posle takvih problema),najvise da bi se organizam u tom periodu i psihicki i fizicki stabilizovao- a istina je da organizam nece prihvatiti trudnocu dok nije spreman. Desavalo se da uradimo prekid trudnoce (namerni) i da zena ostane trudna vec sledeceg meseca- znaci ne postoje pisani saveti. Moj savet je 3 meseca. Uvek moze da bude problema, ali nadajmo se da ste Vi Vas dug odradili i da ce sledeca trudnoca proci ok. Hvala na poverenju.
U 23. nedelji sam trudnoce i na ekspertskom ultra zvuku su mi napisali primedbu da je sirina umbilikalne vene 5.4 mm. Da li mozete da mi objasnite sta to znaci i da li je u redu. Navedeno je i da je AC 165.4 mm (24+5). Na preseku pupcanika 3 krvna suda.
Odgovoreno: 04. 09. 2008.U ovom trenutku- nista ne znaci, osim verifikacije dimenzije uocenog krvnog suda. AC (obim trbuha deteta) je u redu i pupcanik ima 3 krvna suda- tako i treba. Lumen krvnog suda moze biti razlicit- kod Vas je verifikovan i pratice se na dalje. Mislim da nemate razloga za brigu.
Postovani doktore Stefanovicu, papa je II grupa, sa dosta clue celija, a VS III grupa. Koju terapiju treba da uzimam?
Odgovoreno: 04. 09. 2008.Vaginalete Orvagyl jedno pakovanje uz tbl Laktogin 2x1 najmanje 2 nedelje, i tbl Orvagyl od 250 mg 2x1 7 dana (bez alkohola za vreme terapije). Clue celije su znak bakterijske vaginoze- predominacija anaerobnih bakterija sto je cest poremecaj sekreta.
Imam 24 godine. Pre dva meseca sam primetila nekad sukrvicu izmedju menstruacije, ali kad se napinjem u toku mokrenja i takodje krvarim posle seksualnog odnosa, ali ne uvek. Ovo mi je drugi partner u zivotu i imamo stalnu vezu vec sedam meseci. Nalazom urina utvrdjeno je da imam eserihiju 100 000. Doktor mi je dao da pijem prvo Ciprofloksacin, pa Panklav, pa Baktrim. Otkako to pijem nemam problema sa sukrvicom i sa krvarenjem posle sexualnog odnosa. Nisam nikad imala nikakve bolove, sem malo u ledjima, a to je verovatno od eserihije, jer sam i pre desetak godina imala iste bolove u ledjima kad sam imala eserihiju. Mozete mi reci sta se u stvari desava. Inace sam od malena malo gojaznija i cesto sam na dijetama i nemam bas redovne menstruacije, ali mi nikad nisu bile ni bolne, niti su trajale nesto dugo, niti sam mnogo krvarila. Sasvim normalno. Hvala
Odgovoreno: 04. 09. 2008.Probleme koje ste imali bili su posledica infekcije urinarnog trakta- krvavljenje pri napinjanju ide u prilog tome. Krvavljenje posle odnosa se ne uklapa u urinarnu infekciju i zato je moj savet da uradite kolposkopski pregled (pregled grlica pod mikroskopom) i PA test kako bi se iskljucila simptomatologija od strane grlica. Uradfite i V+C bris (i tu se vrlo lako moze naci escherihija). Gojazne osobe mogu imati probleme sa regularnoscu ciklusa jer su cesto deo spektra tzv. Policisticnog ovarijalnog sindroma koga karakterisu: gojaznost, neredovni ciklusi, policisticni jajnici, pojacana dlakavost, izostanak ovulacije, losa tolerancija secera. Nemojte se uplasiti- samo sam naveo mogucnosti za iregularnost- ne mora da znaci da pripadate zenama sa ovim sindromom. Dijete takodje mogu poremetiti regularnost, a iregularnost moze biti i Vase prirodno stanje bez ikakvih reperkusija na Vase reproduktivno zdravlje.
Molim Vas da mi kazete kolike su sanse da moja djeca imaju porfiriju, s obzirom da sam je ja imala izmedju 18 i 21 godine. Napominjem da ju je imala i moja majka i jedan dalji rodjak. Meni je receno da ce tegobe prestati posle prvog porodjaja, tako je otprilike i bilo. Hvala od srca
Odgovoreno: 04. 09. 2008.Postovana, Porfirija je posledica genetskog ostecenja u sintezi i funkciji pojedinih enzima u nasem telu i to ostecenje se obavezno prenosi i na potomstvo. Pitanje je samo da li ce se taj poremecaj manifestovati kao bolest ili ne. Postoje 2 velike grupe porfirija. Prvu cine takozvane hepaticne a druge takozvane eritrocitne porfirije. Posto niste precizirali o kojoj je tacno rec, mogu vam reci da se 4 od 5 hepaticnih varijanti u varijabilnom procentu ispoljava kod potomstva a u samo u jednoj se cesce javlja kao takozvano recesivno prenosenje. U ovu prvu grupu spadaju akutna intermitentna porfirija, porfirija kutanea tarda, hereditarna koproporfirija....) Iz vasih podataka ne stice se utisak da imate neku iz druge grupe eritrocitnih porfirija. Eritrocitne porfirije se ispoljavaju na sledeci nacin: Eritropoetska porfirija se ispoljava dominantno, X hromozom vezana porfirija se javlja kod muskog potomstva dok je kod zenskog samo u vidu asimptomatskog prenosioca. poslednja podvrsta kongenitalne eritropoetske protoporfirije se prenosi kao recesivan poremecaj -dakle retko se ispoljava. Naravno napominjem da je ovo neprecizan i uopsten odgovor ali takav je jedino moguc na osnovu ovih podataka koji su mi prezentovani.
Prikazano 86766-86770 od ukupno 95632 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke