Postovani dr Perisicu, molim Vas objasnite mi kakav je to kasalj kardiogenog porekla i da li se on javlja na neki minimalni napor kao sto je npr. naglo ustajanje iz kreveta, sa stolice itd. Da li moze da se javi kod prolapsa mitralne valvule i koliko je to opasno? Inace, pored toga sto mi se javlja taj kasalj (neproduktivan), ubrzo posle toga javlja se i tahikardija. Kasalj prestaje kada se malo smirim, ali tahikardija ne. Da li se ovi simptomi mogu javiti jos kod nekog kardioloskog oboljenja? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 08. 09. 2008.
    • Kašalj kardiogenog porekla je znak srčane slabosti odnosno nesposobnosti srca da kvalitetno pumpa krv. Kod prolapsa mitralne valvule srčana slabost se javlja ekstremno retko. Kada se čovek zakašlje, rad srca se u7brza ali po normalizaciji disanja to bi se trebalo desiti i sa frekvencom srca.