pre godinu dana mi je ultrazvukom ustanovljena cista u glavi pankreasa, koja je potvrđena magnetnom rezonancom (mrcp) i nalaz glasi: u predelu glave pankreasa cistična promena lobulirane konture, veličine 20x16x21mm koja je jasno ograničena, hiperintezna u t2w, t2w fs, hipointezna u t1w, t1w fs ravni, a nakon intravenske implikacije paramagnetnog kontrastnog sredstva se ne boji, nalaz odgovara cističnoj promeni u glavi pankreasa benignih mr tkivnih karakteristika (mucinozna cista, cistadenom). Kontrolu sam radiuo ultrazvučno na 6 meseci, poslednji put pre mesec dana i ništa se nije promenilo što se veličine tiče. Moj doktor ne zna da li je cista posledica upale pankreasa od koje sam lečen nakon otkrivanja ciste a dijagnoza je tad bila "sumnja na pankreatit" ili je posledica neke traume pankreasa pošto sam profesor fizičkog i aktivno igram rukomet, ili sam pak tako rođen. Zanima me koliko su takve ciste opasne i da li mogu prerasti u kancer i na koliko je najbolje kontrolisati je?
ukoliko ste imali pankreatitis radi se o tzv pseudocisti, urođene su prave ciste. Ne verujem da je cista posledica traume. Treba raditi eho na 3 do 6 meseci.
mom ocu (1948. god.) je dijagnostikovan karcinom debelog creva sa metastazama na jetri. Nakon operacije uklanjanja primarnog tumora, krenuo je sa hemoterapijom (folfox 4). Prvi ciklus je prošao bez ikakvih problema i organizam je odlično odreagovao. Prilikom drugog ciklusa hemoterapije, počeo je da slabije oseća noge, što je nakon nekoliko dana preraslo u potpuno odkazivanje donjih ekstremiteta. Trenutno uopšte ne može da pomeri desnu nogu, a na levoj samo vrhove prstiju. Urađen je mr glave, ct glave, rentgen kičmenog stuba (svi rezultati ok bez bilo kakvih patoloških i drugih promena) i izvšreno nekoliko neuroloških pregleda, ali bez ikakve dijagnoze. Opšte stanje mu je dobro i krvna slika je dobra. Molim vas za neki savet ili pomoć.
Imam 49 godina, svakodnevno imam stolicu, počinje redovne gustine i razređuje se. Ako bih dva puta imao stolicu onda drugi put bi bilo skoro proliv. Posle stolice osećam nagon kao da bih ponovo imao stolicu. Ne pijem nikakve lekove i ovaj problem je nešto duže od mesec dana. Nemam pratećih bolova po ovom pitanju, osim što osećam pojačanu kiselinu u želucu. Interesuje me mišljenje ove pojave.
vas ovim putem i hteo bih da pitam sledeće. Kod mene je prisutno stanje učestale mučnine koja nekada preraste u povraćanje a nekada ne, praćeno stanjima gde nekada dnevno imam i do 5 stolica a nekad je zatvor u pitanju. Osećam se vrlo malaksalo i stanja sa mučninom medicinski ne definisanog porekla prave mi mnogo problema. Pre oko godinu dana nedelju dana sam po preporuci lekara pio lek diflunazol koji je za lečenje prenamnožene candide. Ponekad u toku dana javljaju se oštri probadajući bolovi u nožnim grupama mišića i u predelu unutrašnjeg dela šake tj dlana. Ovo stanje traje oko 8 meseci sa povremenim fazama poboljšanja. Nadležni lekar opšte prakse ne zna gde da me uputi pošto nemam bolove u stomaku, nadutost ili neki drugi karakteristični simptom.
za početak uradite ponovo pregled stolice na bakterije, gljivice i parazite. U slučaju negativnog nalaza indikovano je pregledati debelo crevo metodom koja se naziva kolonoskopija.
u zadnjih 15 dana imam neke čudne simptome koje me plaše jako. Imam neke bolove u stomaku kao grčevi koji traju par sekundi i katkad peckanje pored pupka i neko štipanje bol se ponekad širi pozadi po desnoj strani, stolica mi je različita osećam nadutost bilo šta da pojedem, bolovi su naročito učestali posle nekog ne preteranog rada ili treninga. Molim vas da mi odgovorite, živim u Norveškoj gde i nema nekih stručnjaka pa sa nepovernjem odlazim kod dr. Zato sam se vama obratila jer verujem našim lekarima.
Prikazano 72981-72985 od ukupno 95631 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke