Poštovani doktore,
    pre godinu dana mi je ultrazvukom ustanovljena cista u glavi pankreasa, koja je potvrđena magnetnom rezonancom (mrcp) i nalaz glasi: u predelu glave pankreasa cistična promena lobulirane konture, veličine 20x16x21mm koja je jasno ograničena, hiperintezna u t2w, t2w fs, hipointezna u t1w, t1w fs ravni, a nakon intravenske implikacije paramagnetnog kontrastnog sredstva se ne boji, nalaz odgovara cističnoj promeni u glavi pankreasa benignih mr tkivnih karakteristika (mucinozna cista, cistadenom). Kontrolu sam radiuo ultrazvučno na 6 meseci, poslednji put pre mesec dana i ništa se nije promenilo što se veličine tiče. Moj doktor ne zna da li je cista posledica upale pankreasa od koje sam lečen nakon otkrivanja ciste a dijagnoza je tad bila "sumnja na pankreatit" ili je posledica neke traume pankreasa pošto sam profesor fizičkog i aktivno igram rukomet, ili sam pak tako rođen. Zanima me koliko su takve ciste opasne i da li mogu prerasti u kancer i na koliko je najbolje kontrolisati je?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 28. 05. 2009.

Komentari na pitanje: #28882

    • Dobardan postovani. . . . Imam jeda problem pronadjena mi je cista u glavi prose godine bila je 4mm sada je 13 mm. . . . . Bio sam na magnet razne preglede. . . Pa bih vas pitao za savet??