1. Nejasna virusna infekcija kod trogodišnjeg deteta

    Pitanje broj: #162469

    U pitanju je dete od 3 godine, pre navedenih datuma retko bolesno.

    08.09. 2019. - tri redje stolice i povraćanje, sutradan odlazimo na more tamo uredan. 19.09.2019 - stomačni virus koji traje 5 dana bez temperature. 12.10.2019 - otok žlezde na vratu, temperatura 37,9,, CRP 28 žlezde bolne na dodir, nakon primene antibiotika za jedan dan se žlezde povlače i temperatura nestaje. 24.10.2019 - dete kreće u vrtić 27.10.2019. - temperatura 37,3, bistra sekrecija u nosu. dijagnoza rhinitis accm virosis detete sve vreme nervozno, bez apetita, temperatura blago povišena situacija. 03.11.2019 - dijagnoza tonsillitis acc, temperatura 37 terapija ospamox 07.11.2019. Dg. Tonsillitis, temp 37,1, deseti dan temperatura blaga 10.11.2019 visoka temperatura preko 38,5, klinicka slika još gora dete počinje da kašlje,sekrecija u nosu, hrkanje dok spava, tonzile uvećane, nakon toga osip po celom telu. terapija hemomicin 20.11.2019.temperatura 36,9, planirano testiranje na viruse. CMV IgM 0,281 IgG 137,6 ( ref. vrednosti IgM < 0,7 negativan, > 1 poztivian - IgG <0,5 negativan, >1 pozitivan) Doktorka konstatuje da je u pitanju citomegalo virus. 11.12.2019 temperatura 37,6 3 mekše stolice. sve vreme između pregleda blago povišena temperatura do 38 koja bez upotrebe lekova varira, noću je nema samo po danu dok dete miruje, nakon osipa ostala ,,kapilarna mreža" koja je vremenom bledela, Nakon ovog stanja na svakih 20 - mesec dana, detetu se pojavljuje blago ,,kapilarna mreza", curenje nosa, nadražajni kasalj i blago povišena temperatura. Sve vreme pauza od vrtica 6 maja dete ponovo kreće u vrtic tri dana ide, četvrtog dana temperatura do 37,8 koja je sama prosla.odmara 4 dana. Kreće ponovo, ide 5 dana, šestog dana ifekcija oka, obojena sekrecija u nosu i afte po ustima (antibiotik), Pauza 4 dana, kreće ide 3 dana, četvrtog dana temperatura visoka koja se teško obara do 39,5, standardna sekrecija u nosu i klinička slika koja je slična ovoj od pre 6 meseci. Osip blaži i ponovo utok zlezde na vratu, ispod uveta. Uradjen IgM CMV rezultat 4, granična vrednost 9, pozitivan preko 11. Doktorka ubedjena da se radi o reaktivaciji virusa, ali da nije stigao da odreaguje. Da li vama sve ovo liči na citomegalo virus ili da trazimo neki drugi uzrok? Krvne slike bezbroj uradjene, sve pokazuju virus, ostalo u redu. Sumnja se i na krajnike, čekamo pregled kod ORL.