1. Strah od zaraznih bolesti

    Pitanje broj: #153072

    Poštovani,

    Radim u laboratoriji i imam strah od zaraznih bolesti, iako se čuvam i nosim rukavice uvek mislim da ću nešto preneti na sebe. Vrlo dobro znam kako se većina tih bolesti prenosi, ali uvek umislim da prilikom skidanja rukavica kontaminiram ruke i tako se zarazim. Jako me to nervira, po sto puta operem ruke dnevno, svesna sam da pretetujem, što mi i koleginice kažu. Zanima me da li je ovo hipohondrija, jer sam već imala problema sa napadima panike i anksioznošću.

    Odgovoreno: 15. 08. 2017.
    • Poštovana,

      Pre bi bilo iz spektra opsesivnosti nego hipohondrije. Kod hipohondrije je sistem malo drugačiji. Ovde po mom mišljenju dominira opsesivna misao i potom ruminacije koje odatle proizlaze.
      Ako želite da pročitate više o opsesivnošću, evo mog linka.

      psihoterapeut Žarko Petrović