1. Anksiosnost i panični napadi u početnoj fazi

    Pitanje broj: #168312

    Imam 30 godina i napade straha već 4 tjedna koji traju skoro cijeli dan. Ubrzano mi lupa srce, dlanovi se znoje i imam osjećaj kao da ću izludit. Navečer se uspijem malo smiriti. Također, imam strah od ponovnog napada straha. Posjetila sam kardiologa i sa te strane sve je u redu. Kako da si pomognem?

    Odgovoreno: 12. 04. 2020.
    • Poštovana, simptome koje ste naveli opisuju anksioznost i začetak razvoja paničnih napada. S obzirom na to da je organski sve u redu, potrebno je da popričate sa psihoterapeutom (u toku vanrednog stanja online psihoterapijske seanse).

      U toku terapije biste proradili situacije i misli koje provociraju razvoj simptoma, kako da ih prepoznate i prevaziđete. Veoma je bitno da ne počinjete sa bilo kojim lekovima (anksioliticima). Jer je anksioznost u početnoj fazi, time biste samo doprineli daljem razvoju simptoma.