1. Broj eritrocita mi je ispod donje granice

    Pitanje broj: #162274

    Broj eritrocita mi je ispod donje granice. Da li treba da uzmem nešto da pijem za krvnu sliku?

    Odgovoreno: 06. 07. 2019.
    • Vrednosti Eritrocita koje su prezentovane u krvnoj slici nisu patološke. One jesu granične,ali granica nikada nije jedna određena vrednost već dozvoljeni raspon vrednosti. To blago sniženje moze biti uzrokovano skorašnjim menstrualnim ciklusom, skorašnjim blažim krvarenjem, čak i dozvoljenom greškom mašine.

      U svakom slučaju nema razloga za zabrinutost u odsustvu drugih simptoma (zamaranje, umor, apatija, bledilo, lupanje srca, itd.).

      Savetovao bih Vam da ponovite krvnu sliku za 3 meseca,a u međuvremenu konzumirajte više crvenog mesa, spanaca, blitve i cvekle...

      dr Dragan Simić

Komentari na pitanje: #162274

    • Poštovani, Pre 2 god. imala sam jako krvarenje iz nosa koje nije moglo da se(u bolnici na kardiologiji) zaustavi od 8h ujutru do 22.30h. Data su dva pakovanja plazme oko 23h i tek ujutru je prestalo. Zbog korone i gužve otpuštena sam kući. Nije mi uzeta krv na analizu. Razlog krvarenja je bio taj što sam zbog aritmije pil lek Farin i bio mi je visok INR. Od tada se osećam vrlo loše. Umor, pospanost, razdražlljivost i bez apetita. Moj lekar mi je savetovao da dam krv na analizu i naravno rezultat je bio - gvožđe 2,1. Pila sam 6 meseci Heferol kapsule i stanje se popravilo, gvožđe je bilo 6,8. Međutim čim prestanem da uzimam Heferol, opet se menja stanje, loš apetit, gubitak kilograma itd, vrednost gvožđa pada, a meni ni kardiolog ni hematolog ne nalaze razlog toga. Napominjem da imam 77 godina, verovatno je i to važno. Šta da radim?