1. Genetske predispozicije i simptomi raka dojke

    Pitanje broj: #70656

    Poštovani, obraćam Vam se jer zaista nemam više snage da se borim sa strahom i sumnjom, obzirom na genetske predispozicije (baba i tetka - umrle mlade od raka dojke, majka operisala tumor u 25. godini) ja sam majka dve devojčice od 14 i 18 god. I stoga vam se obraćam za savet i preporuku. Šta činiti? Naime, jedan dijagnostikovan fibroadenom imam već 15 godina. Pre nepunih godinu dana napipala sam drugu promenu na istoj dojci velicine zrna graška. Mamografski nalaz od 04.09.2009. je sledeći: palpira se tu formacija glatkih zidova, pokreta u gkl leve dojke. Dojke su mesovitog tipa predominantno glanularne acr 3 obostrano, izmenjene po tipu fibrocistučne displazije. U desnoj dojci veći broj nodularnih senki veličine do 7 mm. U levoj dojci se u glk vidi okruglasta jasno ograničena senka, homogena veličine 15 mm. U fibrogranularnom tkivu se vidi još nekoliko manjih nodularnih senki. U levoj aksili uvećane 1g1 lipomatoznog centra. Bi-radis 0 ultrazvučni nalaz od 04.09.2009: dojke tipa acr 3, obostrano displazno izmenjene. U desnoj dojci pored displaznog plaka vidi se anehogene promene veličine dom 7mm. U levoj dojci veći broj cist. Promena 5. 6 i 7 mm. U glk prominirajuci u subkutis vidi se horizontalno orjentisana hipoehogena promena, jasno ograničena, glathih kontura, diskretno laminirane echo strukture, vel. 15 x 10 mm, sa pos. Pojačanjem. U levoj aksili reaktivne 1g1. Displasio fibrocysticum mammea bill. Fibroadenoma mammae 1. Sin. Dd birads 2 ld birads 3 kontrola za 6 meseci. E sad, na kontroli se desilo to da je doslo do uvećanja na nekih 17x 18 mm (nažalost, nalaz ne mogu da nađem). Lekar mi je rekao da ostaje da se prati i dalje. Medjutim, navela bih da su moje dojke izuzetno velike obzirom na moju gradju. Pred menstrualni ciklus jako oteknu postaju izuzetno bolne a na levu dojku ne smem ni da se oslonim od bola koji osecam u predelu gde su te promene. Javljaju mi se i problemi bolova u vratnim pršljenima kao i tupi česti bolovi u ruci. Molim vas za savet i preporuku, ako je moguće što pre. Unapred, veliko hvala!!!

    Odgovoreno: 16. 01. 2019.
    • Poštovana,

      Porodična amneza je jako ozbiljna i treba i Vašim ćerkama usaditu samosvest o ovoj bolesti, kao i važnost redovnih samopregleda kada udju u pubertet, zdrave ishrane i fizičke aktivnosti. Što se tiče Vas, Vaše dojke su fibrocistično izmenjene i jako reaguju na estrogene u početku menstrualnog ciklusa, tada dojke mogu jako da oteknu i jako da bole. Eho dojki se radi u tačno odredjeno vreme ciklusa da bi se  promena veličine fibroadenoma i displazija objektivno sagledala. Obično povećanje od 30% je značajno i zahtevalo bi dalju dijagnostičku obradu  (ukoliko su pregledi načinjeni u pravo doba menstrualnog ciklusa kad prodje dejstvo naleta estrogena, shodno savetu radiologa). Postupiti prema savetu radiologa. U početku menstrualnog ciklusa hladni borovi oblozi na dojke i analgetici.

      Pozdrav.

Komentari na pitanje: #70656

    • Poštovani, Javljam Vam se malo u strahu, s obzirom da nikada nisam imala zdravstvenih problema ovog tipa. Naime pre neki dan napipala sam nesto na dojci, sto se ispostavilo da je neka vodena cista. Odradila sam EHO dojki, i doktorka je rekla da je sve u redu, da je ta cista povrsinska i da sam je bas zato i napipala. Kada sam je pitala da li je ta cista nesto opasno i da li moze da mi izazove probleme, rekla je da nije i da se ne brinem. Takodje je rekla kontrola za 6 meseci. Cista je velicine, nekih 10-ak mm, i s obzirom da je tolika, meni to nesto ne da mira. Kad sam pitala doktorku da li ona moze proci samo od sebe, rekla je da ne veruje i da samo treba da se prati. Moje pitanje je, da li takve ciste mogu proci same od sebe ili ako ne, da li postoje neki suplementi, dodaci u ishrani ili bilo sta na prirodnoj bazi sto bih ja mogla da koristim, da ucinim da nestanu?? Jako se puno brinem, zato sto se jos uvek nisam ostvarila u ulozi majke, a volela bih i zanima me da li taj problem moze nekako da se resi, kako mi mozda u buducnosti ne bi pravio problem, ako bih ostala u drugom stanju. Unapred zahvalna!