1. Osećaj nestvarnosti

    Pitanje broj: #163391

    Imam 22 godine i već oko 2 godine osecam kao da je sve nestvarno, taj osećaj je prisutan 24h,kao da sanjam i odjednom krene neka vrtoglavica, noge kao da nisu moje, ubrzan rad srca, ponekad ekstrasistole, a najgore je to kad me uhvati neki osecaj kao da nisam prisebna kao da ne cujem nego kroz neku maglu to traje 10 15 sekundi (konkretno taj osecaj sam osetila kao dete od 11,12,13 godina nekoliko puta). I moram do toaleta od straha, plasim se da odem negde, ali se usudim i hvala Bogu nista se ne desi, ali osecaj uzasa je prisutan. Meni je psihijatar dao dijag. f41.0 Od lekova pijem bromazepam 1,5mg pp, Lata 20mg i pijem eurotyrox 25mg Radila sam uz srca ,sve je u redu. Radila sam 25.06.2019, laboratoriju i urin i tu je sve dobro, radila sam Fob test na heliko negativan. Doktore, jako sam uplašena da ne bolujem od neke psihoze, shizofrenije isl. neke teske bolesti, kancer. Majka mi je imala dijag, f41.0 Ne pijem, ne pusim, ne drogiram se, kafu 1,2 na dan Imam 73kg visoka 170cm. Bavim se fizickom aktivnoscu, cešce konzumiram sirovu hranu, ali jedem sve.

    Odgovoreno: 17. 08. 2019.
    • Evidentno je da ste zabrinuti i da ste anksiozni, a i uzimate terapiju. Što se tiče neuroloških manifestacija, trebalo bi da se uradi MR endokranijuma i standardni EEG, ev CDS krvnih sudova vrata, kao i tireoidni status sa antitelima, kao i pregled neurologa, ukoliko se isključi neki organski poremećaj, najverovatnije će trebati da se pronađe dobar psihijatar, psihoterapeut.

Komentari na pitanje: #163391

    • Moj brat u poslednje 3 godine prolazi kroz panačine i sumanute ideje. Do pre godinu dana je od dečka sa drugarima i devojkom, na fakultetu i radnim odnosom završio na ulici. Nažalost porodica nam je rasturena, a ja sam na drugom kraju sveta. Rad sa socijalnim je pomogao da ga sklonimo sa ulice bez da on zna da to dolazi od nas. Međutim, mom ocu i meni nije najjasnije kako mu pomoći da započne terapiju. Moj brat nas osuđuje da plaćamo policiju da ga prati, da mu dugujem nenormalne sume novca, da smo mu uništili vezu sa curom koju nismo ni upoznali, optuživao je drugare da su mu muvali devojku i više od toga, da su mu uzimali auto bez dozvole, izgubio je posao zbog ponašanja (ne znamo detalje), nije zavrsio fakultet nakon 5 godina - prestao je da svira gitaru, igra odbojku i vežba kao što je ranije činio. Vrlo je agresivan u komunikaciji gde je pretio da će biti krvi ukoliko me vidi - od empatičnog dečka je postao kranji mizoginista. Odbija svaki kontakt u poslednjih godinu dana sa nama, pa kada se vratio od preko grane nije pokucao ocu ni majci na vrata, nego je šetao ulicama. Kako pomoći dečku od 25 godina koji je evidentno u paranoji nakon što uspostave roditelji kontakt? Kako započeti terapiju?

    • Postovanje. Lecim se od depresije 7 god.Bila sam i hospotilizovana.Dobila sam dosta lekova ,pijem ih uredno,po potrebi dijazepan.Osecam se kao da nisam ja ja Postajem razdrazaljiva,a umem da histerisem bez razloga..Imala sam suicidne misli. Zadnji put 15.3.2023 sam isekla vene i bila sam mesec dana u bolnici. Osecam da nisam za ovaj svet. Trudim se da mi bude bolje ali mi me uspeva. Molim vas za pomoc

    • Imam 19 godina u februaru sam dobio napad panike pusio sam marihunu 3 gofine i kada sam tada popusio dobio sam jako jak napad panike posle toga sam se zatvorio u kucu nisam izlazio napolje konstantno mi se osecaj vraca na jedan period zivota krenuo sam da radim preselio sam se u grad ali imam problem odem u selo i znam da sam radio danas ali nemam osecaj kao da nisam radio onda se uplasim da imam neki jako veliki problem i onda krene napad jako sam besan na to sve imam osecaj kak da cu ujetnom trenutku da izgubim svest da zaboravim sve i da cu da poludim nisam pio nikakve lekove zato sto se bojim ne znam sta da radim hvala unapred

    • Dobro vece,zanima me kako osobu obolelu od sizofrnije poslati na bolnicko lecenje posto ista odbija,a niko ne moze da potise za nju.Znaci samo njen potpis je validan a ona smatra da nije bolesna