1. MRA nalaz mikroishemijskih lezija i aneurizme

    Pitanje broj: #143073

    Moja dijagnoza MR pregled endokranijuma sa angiografijom arterijskih sudova mozga: mr pregled je učinjen u sledećim ravnima i sekvencama: aksijalnoj (se t1w, tse t2w, dwi) , koronarnoj (flair) i sagitalnoj (tse t2w) . Mra pregled je urađen u 3d tof tehnici. Frontalno obostrano i parijetalno levo, subkortikalno vide se multiple punktiformne t2 flair hiperintenzne lezije, bez mas efekta, nerestriktivne difizije. U moždanom parenhimu infratentorijalno se ne vide zone izmenjenog intenziteta signala. Komorni sistem je normalnog položaja, oblika i širine lumena. Subarahnoidalni prostor baze i konveksiteta mozga je proširen, bez prisustva stranog sadržaja. U pc uglovima obostrano se ne uočavaju znaci prisustva patoloških is. Foramen magnum je slobodan. Orbite su bez patološkog sadržaja. Retenciona cista u levom maksilarnom sinusu. Manja sakularna aneurizma na c6 segmentu desne aci sirokog vrata, veličine aneurizmatske vrede oko 2mm, sa fundusom usmerenim put kaudalno. Aneurizmatski pupoljak na c7 segmentu desne aci. Ostali magistralni krvni sudovi mozga su urednog toka, ramifikacije i intenziteta signala tekuće krvi. Ne vide se aneurizmatska proširenja, kao ni suženja lumena. Zaključak: -mra pregled endokranijuma ukazuje na multiple supratentorijalne hronične mikroishemijske lezije, kortikalne reduktivne promene mozga -mra pregled endokranijuma ukazuje na sakularnu aneurizmu na c6 segmentu desne aci i aneurizmatski pupoljak na c7 segmentu desne aci.

    Odgovoreno: 31. 12. 2015.

Komentari na pitanje: #143073

    • U dubokoj periventrikularnoj beloj masi velikomoždanih hemisfera vidi se manji broj T1W-hipo, T2W, FAIR, RD-hiperintenznih lezija bez perifekalnog edema, restrikcije difuzije i postkontrastne patoloske alteracije signala promera do 8mm parijentalno levo.

    • Godine 2007. sami mao moždani udar utvrdenr mikroisemiske lezie u kaudalnim delovima sa leve strane. Zatim, 2019. imao sam trnje leve ruke i noge utvrđena je insularnoovalnna hipodenzna zona 13.5×13.2mm koja odgovara hroničnoj ishemijskoj leziji .Kakve su prognoze? Koristim Sermion jedanput dnevo. Imate li neki savet za mene?

    • Molim Vas da mi pojasnite šta ovo znači, da li imam početak nečeg ozbiljnog. Imam vrtoglavicu, konstantno šuštanje u ušima i ponekada gubljenje centra za ravnotežu Pijem arlevert, milgamu, betahistin. Ne mogu da spavam, pa se pomažem Bromazepanom ili Sanvalom. Lečenjem na ORL u VMA iz menijera dijagnoza prešla u vestibularnu migrenu. Vaspitač sam i mnoge kolegenice u poslednje vreme obolevaju od nekog oštećenja mozga. Moram raditi još 10 godina do penzije. Jako sam zabrinuta. U prilog šaljem najnovije MR nalaze. Hvala unapred na odgovoru i lep pozdrav.

    • Poštovani. Jedno pitanje. Radio sam MR mozga i vratnog dijela kičme. Na nalazu endokranijuma je sve BO izuzev tri lezije od 3.5, 4 i 7mm.U dubokoj bijeloj masi lijevog frontalnog riježnja i lijevog parentalnog režnja koje ne pokazuju PKPIS i bez restrikcije difuzije. Šta bi taj nalaz mogao značiti?

    • Postovani: Moze te mi reci kome da se obratim. Radio sam magnetnu glave. Evo saljem Vam izvestaj. Hvala u napred.

    • U prilogu vam saljem nalaz magnetne rezonance. Inace leci se od reumatskog artritisa,tasimota i koznog lupusa i posto sam vec tri puta za tri nedelje bila u urgentnom zbog glavobolja sve cesceg zaboravljanja pracenjih mucninom vrtoglavicom usporenim govorom groznicom a skeneri su cisti molim vas da mi objasnite nalaz interesuje me sta su te nespecificne lezije bele mase. Da li one mogu biti uzrok mojih glavobolja koje ne prestaju. Hvala i molim vas za upustva kome treba da se obratim

    • Radila sam magnet glave Zaključak-nalaz mr pregleda endokranijuma ukazuje na sporadične hronične ddg mikroangiopatske lezije supratentorijalno uz lako šire sulkuse supra i infratentroijalno. Šta znači to jel sve uredu. Hvala na odgovoru

    • Molim vas za objasnjenje Radela sam MRendokranijuma i rezultat je sledeci- Supratentorijalno se u beloj masi frontalno desno vidi T2w/Flair hipersignalna promena dijametra od 4 mm i odgovara nespecificnoj hipersignalnoj promeni. Molim vas objasnite mi o cemu je rec i koliko je opasno ili zabrinjavajuce. Hvala unapred.

    • Poštovana, imam 30 godina i imam punktiformne lezije oko 10 ih ima, imam česte glavobolje, povećan broj trombocita, i česte napade kao da mi neko mozak trese bukvalno uz jak bol iza uha. Molim Vas za savjet kome od ljekara da se javim i kakve posledice od ovakvih napada mogu imati. Primijetila sam da sam mnogo nervozija, da se brzo umaram i ne mogu da spavam i ako mi duša spava.

    • Nalaz MR: podaci snimanja su na granici normalnog, sa jednom gliotskom promenom, parijetalno na desnoj strani DSN. Blaga hipertrofija levog nosnog konusa. Hronicni pnasinusitis. Od simptoma Imam poremecaj ravnoteze pri stajanju i hodu. Jel je nalaz dobar i sta bi dalje trebala da uradim? Pozdrav!

    • Molim.vas ako moze pomoc .Bila sam na skener ne objasnjava mi nista samo ka,e idi kod neurologa.

    • Ishemisijke lezije... Zakljucak hronicne lezije bele mase? Sta je to? Nikakvo ostecenje osim lezija... Vrtoglavice mucninu malaksanost sam imala pijem aspirin 100 bolje mi je al naidje odjednom vrtoglavica treba li da brinem

    • Moj nalaz magnetne pokazuje da postoje ukupno 8 pojedinačnijh T2 hipertenznih lezija koje po svojim karakteristikama odgovaraju hroničnim vaskularnim lezijama. Da li je to opasno?

    • Obostrano subkortikalno prisutne su multiple mikroangiopatske promene.

    • Pre 10 godina sam imala blaži potres mozga usled pada. Radila sam MR 2011. i 2014. godine. Piše da sa desne strane, frontalno uz desni frontalni rog, se uočava ovalna promena dimenzija 5x3 mm, hipertenzna u T2 FSE i FLAIR sekvenci, koja postkontrastno ne menja MR karakteristike.

      Pojavilo mi se mucanje, otežan govor, depresija, trnjenje potiljka, mučnina. Da li to može biti posledica?