Potres mozga (Commotio cerebri) je česta povreda i dijagnoza se postavlja na osnovu razgovora sa pacijentom pri kome se utvrdi da se on ne seća jednog perioda pre, tokom i nakon povrede. Ovaj period može trajati od dela minuta do jednog dana (posttraumatska amnezija). Pored ovoga pacijent se žali na glavobolju i tzv. vegetativne tegobe (mučnina, povraćanje, vrtoglavica...).
Tegobe traju od nekoliko dana do nekoliko meseci. One se manifestuju u vidu: glavobolja, vrtoglavice, zujanja u ušima, mučnine, povraćanja, osecaćaja da je «čas toplo čas hladno», smetnje koncentracije, strahova, nervoze,... Ovo se naziva postkomocioni sindrom i traje duže ukoliko je povreda bila teža ili ukoliko pacijent i inače ima razne vegetativne tegobe. Ova povreda ne mora ostaviti nikakve posledice. Što se tiče njene sudskomedicinske kvalifikacije neki veštaci je svrstavaju u lake, a neki u teške telesne povrede.
Uglavnom ako tegobe traju duže ima smisla uraditi snimak mozga magnetnom rezonancom i možda dokazati da postoje i strukturalne povrede mozga, a da se ne radi samo o komociji. Ove promene se obično ne vide na CT snimcima mozga. Nalaz promena može pomoći u davanju prognoze i sudskomedicinske kvalifikacije povreda, ali ne menja terapiju.
Lečenje je simptomatsko - lekovi protiv bolova (analgetici), protiv mučnine, sedativi,... Pored ovoga potreban je razgovor sa pacijentom jer vegetativne tegobe izazivaju zabrinutost, a ona opet pogoršava te tegobe i tako se može, pogotovo kod psihički labilnijih osoba, formirati začaran krug.
Opisani tipovi povreda su često udruženi. Pored ovih postoje i drugi tipovi povreda lobanje i mozga koji ovde nisu opisani jer su redji. Takav primer je povreda mozga vatrenim oružijem.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde