1. Tumačenje MR nalaza

    Pitanje broj: #163547

    Obavila sam magnetnu rezonancu lumbalnog dijela kralješnice, a imam zakazano kod fizijatra tek u novembru. Možete li mi ukratko objasniti nalaz koji Vam šaljem uz ovu poruku. Unaprijed hvala!

    Odgovoreno: 01. 09. 2019.
    • Vaš nalaz MRI LS dela kičme ukazuje na prisustvo disk hernijacije na nivou L4-L5, kao i L5-S1 sa kompromitacijom korena L5 levo. Drugim rečima, ovo je stanje koje nije dramatično sve dok eventualno ne dođe do neurološkog deficita koja je apsolutna indikacija za operativno lečenje kod neurohirurga.

      Sadašnje Vaše stanje je indikuje fizijatrijsko, po mogućnosti balneo, lečenje uz adekvatno medikamentno lečenje. Obavezno je naučiti Michelove vežbe u svojstvu kineziterapije kako bi se predupedilo dalje pogoršanje morfološkog stanja Vaše već obolele kičme.

Komentari na pitanje: #163547

    • Imam povremeno bolove u ramenu već neko vreme ali nisu preterani. Stručnjaci razni mi kažu da mi otisao ligament u AC zglobu. Uradio sam magnetnu i dijagnoza je subluksativni AC zglob i začetak kapsulitisa. Šta to znači? Da li mi je ligament pokidan, oštećen? Kako tretirati to? Postoje li korektivne vežbe ili mora možda operacija? Imam snimak sa magnetne ali je u rar formatu.

    • Poštovani,htela sam da mi kazete o cemu se radi. Tata mi je radio magnetnu rezonancu glave. Unapred zahvalna. NALAZ Uputna dijagnoza; nema Medicinska dokumentacija: PREGLED MOŽDANIH STRUKTURA NA APARATU ZA MAGNETNU REZONACIJU: Vačinjeni su sagitalni, aksijalni i koronarni preseci możdanih struktura debljine preseka 1-2-3-5 mm bez preskoka u Spin eho sekvencijama (T1W, T2Wi PD), prvo bez a potom i posle intravenskog injiciranja a paramagnetnog kontrasta Sulkusi na konveksitetu su prošireni. Komorni sistem je proširen i normalnog je položaja Multiple i delom konfluentne i delom diskretne ishemijske lezije vide se u obe velikomoždane hemisphere i izraženije bi parijetalno periventrikularno Osatli kortiko-medularni kontrast je u granicama normale Infratentorijalno se vide cerebelarne reduktivne promene. Oba mastoida su normalno pneumatizovana Oba meatus-a acusticus-a internus-a i meatus-a acusticus-a externusa su normalnih dimenzija Regija kranio-cervikalnog prelaza je D u granicama normale INFLAMIRAN JE SFENÕIDALNI SINUS ALI SE NITI DRUGA EKSPANZIVNA ETIOLOGIJA NE MOŽE ISKLJUČITI U DIF. DG. RAZMATRANJIMA I SAVETUJE SE PREGLED PARANAZALNIH ŠUPLJINA AN APATRATU ZA KOMPJUTERIZOVANU TOMOGRAFIJU. ZAKLJUČAK: JKUPNI MR NALAZ UKAZUJE NA MULTIISHEMIJE I NA KORTIKALNE, SUBKORTIKALNE I CEREBELARNE REDUKTIVNE PROMENE. NEMA ZNAKOVA EKSPANZIVNOG PROCESA INTRAKRANIJALNO NAPOMENA: Ukoliko bude nalagao klinički interes savetuje se kontrolni pregled na aparatu za magnetnu rezonanciju za 3-24 meseca. SAVET: MR PREGLED KRVNIH SUDOVA VRATA I ENDOKRANIJUMA

    • Postovanje,mozete li mi molim vas odgovoriti,oprostite dok cekamo uput kod neurologa...jako sam zabrinuta.Majka je upucena na MR glave sumnjajuci na epilepsiju.Zakljucak je MR pregled endokranijuma ukazuje na kortikalne reduktivne i mikroangiopatske promene mozga sa ishemijskom periventrikularnom leukoencefalopatijom kao i na uzgredan nalaz/,,empty sella turcica,,unapred hvala.

    • Pozdrav, svekrva je radila MR nalaz endokranijuma. Mozete li mi protumaciti rezultate? Unaprijed zahvalna.

    • Pozdrav. Mom suprugu je radjen MR, mozete li mi protumaciti rezultate. Unapred zahvalna.

    • Obavljen mi je RTG levog ramena i nalaza je ovakav AKRTOMIOKVALVIKULARNI ZGLOBNI PROSTOR IMPONUJE SUŽEN U KAUDALNOM ASPEKTU. KOD FIZIJATRA MI JE ZAKAZANO TEK ZA 25.11 PA ME INTERESUJE ŠTA TO MOŽE DA BUDE

    • Obavljeni pregled mr lumbalnog dela kičme i uzgred i nalaz dif. dg manja cistična formulaciju na koronarlnim T2fs u kaudalnom aspektu desnog bubrega, promera oko 18mm.molim za mišljenje. Hvala