1. Upala parotidne žlezde kod dece

    Pitanje broj: #150946

    Poštovani,

    Moja trogodišnja djevojčica je već tri puta u zadnjih 6 mjeseci imala upalu parotidne žlijezde. Sva tri puta su laboratorijski nalazi pokazali bakterijsku infekciju. Prvi put (avgust 2016.) je liječena Suma medom. Drugi put (17. nov) smo krenuli Pancefom. Poslije par dana se razvila i gnojna angina, uključili Ospen, a nakon konsultacije sa maksilofacijalnim hirurgom završili treapiju Bactrimom (ukupno 21 dan antibiotske terapije). Radili smo ultrazvuk vrata kada je bila pod upalom. Ultrazvuk vrata nalaz "desna parotidna žlijezda voluminozna heteroehogene ehostrukture sa hipoehogenim zonama u smislu hroničnih parotitisa (vj. Juvenilni idiopatski parotitis). Treću upalu (sredinom januara) smo smo zaustavili u startu unošenjem dosta C vitamina, toplim oblogama i žvaćući žvaku. Međutim, žlijezda se nikako nije skroz povukla, i sada pod prstima osjetim otvrdlinu. (krajem januara je bila na Pancefu zbog opstruktivnog kašlja, crp 45). Od juče se opet žali da je boli, naročito se povrijedi kada jede. Rekli su mi da ćemo se boriti sa tim do njene 10-12 godine. Da li je to sve što možemo učiniti - tople obloge, C vitamin, žvake? Da li predlažete još neke pretrage i eventualno neki drugi pravac liječenja? Želim samo da napomenem da naša pedijatrica nije sklona davanju antibiotika tek tako, i da ih zaista uključi kada laboratorijski nalazi na to upućuju. Hvala

    Odgovoreno: 14. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Smatram da je Vaš pedijatar potpuno u pravu. Nažalost, to kod dece ide tako i sa sazrevanjem će se učestalost upala smanjiti. Ne postoji način da predupredite upale, eventualno periodična stimulacija lučenja pljuvačke tabletama vit. C, limun. Što ste manje više i radili.