Treba mi savet u vezi ćerke koja ima velikih problema sa sluhom. Ona ima obostrano oštećenje perforacije bubnih opni. Prošle godine je operisala levo uho i urađena joj je mirinoplastika ali ona i dalje slabo čuje odnosno oštećenje na oba uva je oko 60%. U decembru je zakazana operacija desnog uha. Pošto je ove godine upisala srednju školu, a ni u osnovnoj nije čula pola profesora, molim Vas za savet šta da radim. Htela bih da joj kupim slušne aparate, kanalne, da bi se što manje primećivalo njen nedostatak jer su deca u školi jako surova a pored toga je i u pubertetu. Doktor koji je operisao je pominjao i kohlearni implantat ali ja sam tek sada videla kako izgleda i ne verujem da bi ona to nosila pa Vas molim za Vaše mišljenje da li joj aparat može štetiti, da li smem da ga uzmem na svoju ruku?
20 mi je godina. Imam problem sa curenjem krvi iz nosnice zadnjih par dana, vrlo malo curi gotovo ništa, ali svejedno me malo zabrinjava jer nikad mi se to do sada nije dešavalo. Nebitno da li dan ili noć, krv je uvijek tu. Također i glavu kad dignem onda bude malko više krvi. Da li mi možete reći šta je to i koju terapiju odnosno lijek primjeniti na to?
Nemojte mehanički da povređujete sluzokožu nosa (npr. Čačkanja nosa ili nešto slično). Ako potraje krvarenje, javite se kod nadležnog otorinolaringologa.
Moj sin ima 5 godina, prilično je bolešljiv-upale grla, uha, skoro svaki mjesec. Vodili smo ga kod raznih specijalista, otkriveno je da ima uvećan treći krajnik i pojavili su se problemi sa sluhom, a nema alergiju. Bio je pod terapijom 4 mjeseca, Nasonex sprej u nos, fiziološka otopina u nos i Aureus sirup, ništa mu nije pomoglo. Radio je četiri timpanometrije, tri su mu tip b, pa je doktorica predložila operaciju sva tri krajnika i ugradnju cjevčica u uši, ali tek nakon još jednog timpanograma. On je odrađen i navodno ima nekih pomaka, nakon 10 pokušaja, utvrđeno je da je tip c. I kontrola je opet odgođena za mjesec dana. Šta mi Vi savjetujete? Da li da potražim savjet drugog specijaliste na klinici ili da čekam?
Uradite još jednom timpanometriju i onda bez obzira na rezutat timpanometrije, zbog čestih upala ušiju, detetu treba sigurno izvaditi 3 krajnik i otvoriti bubne opne da bi se video kvalitet sekreta u srednjem uvu - ako je sekret gust i viskozan, potrebno je staviti aeracione cevčice; ako nema sekreta cevčice se ne stavljaju (bubne opne zarastu veoma brzo jer imaju veliki potencijal za zarastanje). Odluka o operaciji nepčanih krajnika se bazira na broju gnojnih angina i njihovoj veličini odnosno da li su preterano uvećani za uzrast.
Imam bolove u grlu i pored ljekarski pregleda do sada mi niko nije ustanovio zašto. Ne znam objasniti tačno odakle počinje, da li od uha, krajnika ili vrata. Išla sam kod različitih ljekara za uho grlo nos ali svugde nalazi su u normali. Počela sam osećati bol u gornjem delu grudnog koša i vratu. Ljekar mi je dao lekove za štitnu žlezdu. Sumnja u nju. Da li je to ispravno? Molim Vaše mišljenje.
Ako su pregled obavili otorinolaringolozi i rekli da je sve u redu, ostaje da se ispita štitasta žleda (hormoni t3 i t4, tsh) , eventualno ultrazvuk vrata i štitaste žlezde.
Prije 10 godina imala sam ozljede bubnjića u pratnji infekcije. Nakon toga dobila sam još nekoliko infekcija. Nekoliko godina kasnije dobila sam tinitinus koji traje već nekoliko godina. Bila sam kod lekara, primila nekoliko terapija (Citerizin, Urutal), sada pijem samo Bilibil intens nekolkio meseca ali bez uspeha. Napravjena su mi nekolliko ispitavnja uključujući i audiogram (koje je pokazalo neznatno smanjio sluha) komjuterski tomografija ili rezonaca
gde se videlo da je nosna kost kriva i da je potrebno operativno ispravljane kosti. Želela bih da me savjetuje da li je to ispravna odluka ili mislite da možda postoji još jedan razlog jer nisam posve siguran da li će to pomoći.
Kad završite sa Vašom terapijom, probajte Tanakan tablete u toku 3 meseca. Što se tiče devijacije, tek posle kliničkog pregleda bih mogla da Vam dam detaljno mišljenje jer postojanje devijacije ne znači uvek da je potrebna operacija a odnos između tinitusa i devijacije je sasvim posebno pitanje i odgovor je teško dati samo na osnovu Vašeg opisa i snimaka skenera. Javite se na ovaj mail.
Nemojte ništa da radite na svoju ruku. Prvo završite operaciju uva i dogovorite se sa Vašim otorinolaringologom šta i kako treba dalje raditi.
Pozdrav
Nemojte mehanički da povređujete sluzokožu nosa (npr. Čačkanja nosa ili nešto slično). Ako potraje krvarenje, javite se kod nadležnog otorinolaringologa.
Pozdrav
Uradite još jednom timpanometriju i onda bez obzira na rezutat timpanometrije, zbog čestih upala ušiju, detetu treba sigurno izvaditi 3 krajnik i otvoriti bubne opne da bi se video kvalitet sekreta u srednjem uvu - ako je sekret gust i viskozan, potrebno je staviti aeracione cevčice; ako nema sekreta cevčice se ne stavljaju (bubne opne zarastu veoma brzo jer imaju veliki potencijal za zarastanje). Odluka o operaciji nepčanih krajnika se bazira na broju gnojnih angina i njihovoj veličini odnosno da li su preterano uvećani za uzrast.
Pozdrav
Ako su pregled obavili otorinolaringolozi i rekli da je sve u redu, ostaje da se ispita štitasta žleda (hormoni t3 i t4, tsh) , eventualno ultrazvuk vrata i štitaste žlezde.
Pozdrav
Kad završite sa Vašom terapijom, probajte Tanakan tablete u toku 3 meseca. Što se tiče devijacije, tek posle kliničkog pregleda bih mogla da Vam dam detaljno mišljenje jer postojanje devijacije ne znači uvek da je potrebna operacija a odnos između tinitusa i devijacije je sasvim posebno pitanje i odgovor je teško dati samo na osnovu Vašeg opisa i snimaka skenera. Javite se na ovaj mail.
Pozdrav
Prikazano 5276-5280 od ukupno 7705 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke