1. Polipektomija kod starijih pacijenata

    Pitanje broj: #138972

    Deda je imao noćno krvarenje u stolici i nakon toga danima bol u stomaku. Obratio se doktoru i uradio kolonoskopiju, pri čemu su uzeti uzorci za analizu. Sada ga upućuju na polipektomiju, ali on bi odložio intervenciju jer ima 80 godina i boji se daljeg ishoda. Histopatološki nalaz kolonoskopije: dobijeni su fragmenti tubuloviloznog adenoma sa znacima displazije lakog stepena. Predloženo je upućivanje radi polipektomije na Kliniku za gastroenterohepatologiju KC Kragujevac. Koliko je hitno da se uradi intervencija?

    Odgovoreno: 27. 07. 2015.
    • Histopatološki nalaz kod vašeg dede govori da je ustanovljen polip koji ima u sebi početne znake degeneracije. Ako je ikako moguće, neka deda što pre uradi tu polipektomiju, jer time bi se njegov problem zauvek rešio. To je upravo ono što i on želi. Uspešna polipektomija bi u njegovom slučaju značila definitivno izlečenje. To što ima 80 godina - svaka druga intervencija (operacija) bi bila mnogo zahtevnija i teža. Nemojte nepotrebno gubiti vreme u oklevanju.