1. Karfiolasta izraslina u kolonu - postoperativna kontrola

    Pitanje broj: #137896

    Tokom kolonoskopije mi je nađena na 15 cm debelog creva veća trošna karfiolasta izraslina koja krvari. 4 njegova manja dijelića su poslata na biopsiju. Rezultat je glasio: ulcerozni kolitis i time je opovrgnuta prvobitna dijagnoza karcinoma rektuma. Tumor markeri su mi u granicama: CEA je 1,86 a CA 19-9 je 14,86. Povremeno mi se javljaju krv i sluz u stolici. Koliko je opasno što je ova izraslina bila karfiolastog izgleda? Da li karfiolasta izraslina nužno nosi i veći maligni potencijal i rizik od dobijanja raka debelog creva? Da li je greška, kada je izraslina već odstranjena, što nije u cijelosti poslata na biopsiju već samo 4 manja djelića sluznice debelog creva?

    Odgovoreno: 17. 06. 2015.
    • Opis "karfiolasta" je nepovoljan i zahteva uklanjanje promene u celini, kao i pažljivu histološku proveru da li je opisana promena stvarno u celini uklonjena. Svakako otiđite na kontrolni pregled da se sve ovo proveri, jer bi bilo kakav propust u ovom smislu bio neprihvatljiv. Promena na 15 cm je dostupna i sigmoidoskopom, pa čak i rigidnim rektoskopom